Čeští vědci mají k dispozici první snímky z družice GOCE, která z oběžné dráhy měří gravitační pole Země a pohyby oceánů. Pomohly jim možná odhalit dosud nepopsané krátery o průměru větším než 30 kilometrů, které vznikly po dopadu meteoritů na Zem. Na základě nových zjištění by útvary aspirující na označení "impaktní kráter" měli prozkoumat geologové a geofyzici.

Většina kráterů vyhloubených meteority v povrchu Země byla v minulosti planety dokonale vymazána zvětráváním a erozí. V současnosti astronomové hovoří o 172 rozpoznatelných impaktních kráterech, které dokládají vliv dopadů kosmických těles na vývoj planety.

Satelit Evropské vesmírné agentury, jehož jméno je zkratkou označení Výzkumník gravitačního pole a cirkulace oceánu, odstartoval ze Země před deseti měsíci a na svoji dráhu se dostal po několikaměsíčním navádění na podzim. Nyní krouží na velmi nízké oběžné dráze 260 kilometrů nad hladinou moře.

Družice má za úkol zmapovat z vesmíru gravitační pole Země s nebývalou přesností, a umožnit tak vytvoření jeho globálního modelu. "Na své palubě nese unikátně citlivý přístroj na měření gravitačního zrychlení Země, s jehož pomocí lze odvodit celosvětový tíhový model Země s přesností až na šest desetinných míst," sdělil ČTK Josef Šobra z České kosmické kanceláře.

Naměřená data umožní vědcům lépe porozumět rozložení hmoty v zemském nitru, vlivu této hmoty na proudění světového oceánu a také nastavit celosvětově jednotný systém měření nadmořské výšky.

Na jeho základě lze například porovnat výšku vln oceánu po celém světě.