Ekonomika českých dopravců se po novém roce výrazně zhoršila. V důsledku zvýšení DPH a spotřební daně vzrostly ceny pohonných hmot. To v kombinaci se zavedením mýta na Slovensku a českého mýta pro vozidla nad 3,5 tuny přináší podnikatelům v autodopravě, pracujícím s maržemi v řádu jednotek procent, velmi vážný problém. "Zkušenosti společnosti DKV ze zemí, jako jsou Lucembursko, Polsko či Slovinsko, ukazují, že logickým krokem dopravců je za této situace přesunout čerpání do zemí, kde je nafta levnější", říká Ondřej Pavlík, výkonný ředitel DKV ČESMAD, která je českou pobočkou DKV Euro Service, největší evropské servisní společnosti pro dopravce.

"Naši zákazníci již léta využívají možnosti cenově výhodného čerpání paliv v Lucembursku nebo také ve Španělsku. V poslední době mnoho zákazníků ze Slovenska nebo severní Moravy zase upřednostňuje čerpání motorové nafty v Polsku a i jiní přizpůsobují své trasy Evropou cenám nafty. Od 1. ledna letošního roku se seznam zemí s levnějším čerpáním rozšířil a cenové rozestupy vůči dalším zemím se pro českého dopravce ještě více rozevřely."

Podle údajů DKV Euro Service i čeští dopravci míří logicky za levnější naftou. Čerpat pohonné hmoty bez jakýchkoli problémů po celé Evropě u 36 tisíc čerpacích stanic umožňuje Karta DKV. Přitom ekonomice dopravců pomáhají také změny ve způsobu vracení DPH v rámci EU. Data DKV ukazují, že rozdíl mezi průměrnými cenami nafty v Česku a třeba v Polsku byl v lednu 12 %, takže se dopravcům vyplatí si natankovat zde nebo na zpáteční cestě ze západu v Lucembursku, Rakousku či Španělsku, kde je nafta také výrazně levnější. U vybraných čerpacích stanic v Rakousku lze např. natankovat až o 8 % levněji než v ČR. Zákazníci DKV si nad rozdíly průměrných cen mohou také dojednat i speciální slevy na úrovni jednotlivých čerpacích stanic.

Také rozhodování mají dnes dopravci jednoduché, protože informace o cenách nafty po Evropě jsou k dispozici v podstatě on-line. Informační systém DKV nabízí na www.dkv-euroservice.com pro přihlášené uživatele plánovač trasy DKV Route Planner, který zároveň vyhledá tři nejlevnější čerpací stanice na trase. Na stránkách jsou k dispozici i přehledy aktuálních cen nafty u důležitých DKV stanic a průměrné ceny v evropských zemích, včetně srovnání cen v Evropě. Získat údaje o tom, kde je na naplánované trase pro konkrétní kamion nafta nejlevnější, je tak doslova otázkou několika vteřin. Velmi důležitá je přitom skutečnost, že DKV Euro Service spolupracuje jen s velkými a prověřenými partnery, takže nehrozí načerpání nekvalitní nafty.


DKV Box sjednocuje mýtné systémy v Evropě

Již dvě země projede kamion s jedinou palubní jednotkou a další brzy přibudou. Žádné dodatečné náklady, ale výrazné úspory na mýtném.

Sedm evropských zemí, sedm mýtných systémů, sedm různých "krabiček" za čelním sklem každého kamionu. Taková je dnešní realita plynoucí z nejednotnosti mýtných systémů. Prvním operátorem, který začal tuto elektronickou změť sjednocovat, je DKV Euro Service představením elektronické palubní jednotky DKV Box. S novou jednotkou OBU projedou řidiči dvě velké evropské

země - Francii a Španělsko - a v blízké budoucnosti k nim přibude i Portugalsko. Cílem je, aby tyto jednotky v budoucnosti pokryly celou Evropu.

Použití DKV Boxu je velmi jednoduché a dopravci nepřináší žádné dodatečné náklady. Stačí kontakt a zaslání identifikačního čísla vozidla. Provozovatel poté nakonfiguruje DKV Box pro konkrétní vozidlo a bezplatně odešle zákazníkovi, který si jej jednoduše upevní za čelní sklo kamionu. Díky DKV mohou dopravci využívat nejen nejvyspělejší technické řešení, ale zároveň i výrazné slevy na mýtném, které DKV získává u provozovatelů. Ve Francii činí slevy na mýtném až 13 procent a ve Španělsku dokonce až 50 procent. DKV Box představuje pro uživatele komplexní řešení mýtné služby na klíč, tzn. od objednávky až po detailní vyúčtování na jedné faktuře, přes analýzu mýta až po zpětnou úhradu DPH.