Andreas Treichl, šéf rakouské skupiny Erste Bank, která vlastní Českou spořitelnu, se opřel do českých politiků a České národní banky, že nedělají nic pro zmírnění nové bankovní regulace. "Daní" za to prý bude menší dostupnost půjček podnikům.

Treichl, známý tím, že si nebere servítky, v pátečním rozhovoru pro HN řekl, že představitelé Česka do jednání kolem nové regulace bank, vyžadující větší kapitálový polštář na úvěrování (BaselIII), nejsou ani v nejmenším zapojeni.

"Myslí si, že to na Česko a na region nebude mít žádný vliv. V zásadě drží pozici, že když jsou české banky bezpečné a když se teď po zátěžových testech ukázalo, že i mateřské společnosti nejsou tak špatné, jak se někdy říkalo, můžou být v pohodě. Ale to se mýlí," tvrdí Treichl v rozhovoru pro HN.

 

 

Banky by v případě, že by regulace prošla v současné podobě, podle Treichla byly nuceny zdražit úvěry nebo snížit objem poskytovaných půjček, což povede ke zpomalení růstu ekonomiky.

"Je to prostě špatně, že banky jako Erste, Raiffeisen, UniCredit a další, které financují firmy v Česku a ve středoevropském regionu, jsou regulací znevýhodňovány a musí držet mnohem více kapitálu než například Deutsche Bank, která obchoduje s cennými papíry," uvedl Treichl s tím, že čeští a středoevropští politici by se měli společně snažit prosadit zmírnění požadavků na kapitál bank financujících jejich ekonomiky.

Česká národní banka včera Treichlovu kritiku odmítla. "ČNB je do jednání o nových regulatorních pravidlech pro bankovní sektor přímo zapojena, ať už prostřednictvím Basilejského výboru pro bankovní dohled, Výboru evropských bankovních supervizorů (CEBS) či dalších struktur. Členové bankovní rady ČNB v minulosti opakovaně vyjadřovali - jak na mezinárodních fórech, tak v mnoha veřejných prohlášeních - rezervovaný či nesouhlasný postoj k řadě návrhů na změny mezinárodních regulatorních pravidel," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš. Svou pozici a názory se podle něj ČNB snaží prosazovat už dva roky, a proto je na škodu věci, že představitelé finančních skupin působících v tomto regionu se s pozicí a názory ČNB zřejmě dosud detailně neseznámili. "Nicméně věříme, že nyní se naše spolupráce zintenzivní," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Ministr financí Miroslav Kalousek na kritiku reagoval, že si rád s šéfem Erste Bank situaci probere, ale nechce s ním o tom diskutovat přes média. "Patřím k lidem, kteří se dívají nejen do budoucnosti, ale i do minulosti. Nepamatuji se, že by nějaká vlna obdobné politicky motivované regulace ekonomiku neoslabila," poznamenal Kalousek.

Rakouská Erste Bank stejně jako Česká spořitelna v pátek ohlásily výsledky za 1. pololetí. Rakouská banka kvůli nižším výnosům z obchodování a vyšším nákladům na ohrožené úvěry snížila čistý zisk meziročně o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy korun). Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny ze stejného důvodu klesl o 6,8 procenta na 5,9 miliardy korun.


472 milionu eur

vydělala skupina Erste v 1. pololetí. To byl meziroční pokles o 4,1 %.


Čeští politici a ČNB nejsou do jednání kolem nové regulace ani v nejmenším zapojeni. Myslí, že co se děje v Bruselu, nebude mít na Česko a region žádný vliv. To se ale mílí.
Adreas Teichl, šéf Erste