Všeobecný útěk od šedivé socialistické reality do o něco barevnějšího soukromí přinesl v minulosti boom chat, chalup a "víkendového bydlení". Nyní se tato místa stala relaxační zónou, v níž pergoly zaujímají čím dál důležitější místo. Není nad posezení venku, u skleničky vína, kávy či piva v příjemném polostínu tvořeném pnoucími se rostlinami.

Zeď z popínavých rostlin, jež se šplhají po pergole, má hned několik přínosů. Nejen že vytváří iluzi "přírody", což zvyšuje odpočinkový účinek relaxační zóny pod pergolou, ale zároveň odstíní nehezká zákoutí či průhled na méně využívaný kout zahrady nebo část domu čekající na opravu či rekonstrukci. Tomu by měla odpovídat i hustota rostlinné výsadby. Výhodou je, že popínavé rostliny nebývají příliš náročné na typ podkladu, po němž se šplhají vzhůru za světlem. Bez problémů snesou mořené i lakované dřevo, dráty i betonovou zídku.

Vinobraní nad hlavou

Loubinec patří k čeledi révovitých. Pokud si vypomůžeme jménem, tak loubinec popínavý je typickým představitelem rostlin, které dokážou šplhat po kamenných zdech. Spolu s loubincem ovíjivým a pětilistým patří k druhům využívaným pro krytí zdí a zídek. Zejména druhý z uvedených druhů získal oblibu pro atraktivně rudou podzimní barvu listí.

Ovšem nejznámější zástupce této čeledi, réva vinná, je oblíbenou rostlinou pro svou výdrž i skutečnost, že na podzim poskytuje sladké plody rostoucí přímo nad hlavami návštěvníků.

Jednou z vhodných mrazuvzdorných odrůd je poněkud neznámá Mramornyj, dozrávající koncem srpna. Tato bílá stolní odrůda, jejíž hrozny jsou určeny pro přímý konzum, má dekorativní vzhled plodů. Odrůda pravděpodobně pochází z oblastí bývalého Sovětského svazu, což ostatně naznačuje i rusky znějící pojmenování.

Květináč, či výsadba?

Možností, jak dostat rostlinu na konstrukci pergoly, je několik. Záleží na druhu rostliny, tedy na tom, zdali se dokáže šplhat sama (přísavník), nebo je potřeba jí nabídnout tenkou oporu, kolem níž se bude ovíjet (fazole).

Jednou z nejjednodušších metod je postavení většího květináče s předpěstovaným jedincem přímo ke konstrukci, do níž jsou našroubovaná příchytná očka. Těmi se provléknou provázky či tenké dráty umožňující popínavkám postup vzhůru.

Jinou variantou je vysadit rostlinu nedaleko paty sloupku a navést ji bambusovými stvoly či laťkovými konstrukcemi. Vysadit sazenice těsně u pergoly není z hlediska jejího budoucího vývoje výhodné, protože během let bude mohutnět nejen její nadzemní část, ale i kořenový systém, který může méně stabilní sloupek naklánět. Rostlina umístěná do půdy i s květináčem sice nebude pronikat do okolí, ale na druhou stranu je nutno ji častěji zalévat, protože nedokáže získávat potřebné množství vláhy z okolní zeminy.

Ideální vzdálenost výsadby je okolo 40 centimetrů od konstrukce. Rostliny vysazujte ze strany, odkud se nebude pod pergolu vcházet. Pro správné rozhodnutí, který druh zvolit, je nutno vzít v úvahu množství světla, které bude na tu či onu stranu pergoly dopadat. Část může být zastíněná domem, zídkou či plotem, k ní se budou hodit druhy do polostínu. Mezi ně patří například zimolezy nebo podražec velkolistý, naopak réva vinná, aktinidie či velkokvěté kultivary plaménků preferují co možná nejdelší dobu slunečního svitu.

Ostnité varování

Některá zahradnictví doporučují rdesno, například druh Polygonum baldschuanicum, jako popínavku určenou pergolám, nicméně praktické zkušenosti ukazují, že nejde o ideální rostlinu. Sice v příhodných podmínkách rychle roste, ale velmi často z něj padají drobné kousky, což znepříjemňuje pohodu lidí sedících pod ním.

OSTNY RADĚJI NE

Vyhněte se rostlinám majícím trny či ostny. Pokud se rozhodnete pro růže, volte bezostné kultivary, jakým je např. Veilchenblau.

 

V ZAHRADNICTVÍ PLAMÉNEK I ZIMOLEZ

Jaké druhy popínavek vybrat na plot, zeď či na pergolu

CO PĚSTOVAT

NA PLOTĚ
Název plamének plotní už naznačuje možnost jeho umístění. Rostliny ze stejného rodu jsou častou plotní ozdobou.

CO PĚSTOVAT

NA ZDI
Mezi běžné rostliny, kterým se daří na zdech, patří loubinec, nesprávně nazývaný "psí víno", přísavník a břečťan.

CO PĚSTOVAT

NA PERGOLE
V případě pergol dejte přednost ovíjivým druhům, jako je zimolez, vistárie, chmel či vilec šplhavý.

CO PĚSTOVAT

NA LIŠTOVÉ ZÍDCE
K vytvoření iluze "zelené zdi" se hodí laťková konstrukce porostlá povijnicí, jesencem či některého z mnoha druhů plaménků.

CO PĚSTOVAT

PŘES ZIMU
Mezi atraktivní neopadavé rostliny, které budou zpestřovat listem zahradu i v zimním období, patří zimolez Henryův. Od ostatních zimolezů se liší svojí mohutností, olistěním a květy.

 

V PŘÍŠTÍM ČÍSLE

HONZÍCI (ROD ARCHIMENES)

Foto: autor, 1 Ve větvích Sloupek pergoly v objetí mohutné vistárie, 2 elegance Cestu vzhůru usnadní rostlinám mřížoví z bambusu, 3 ozdoba Odrůda révy vinné Mramornyj má hezké kulaté bobule.