Je první leden roku 1873. Téměř třicetiletý William McKinley se ráno probouzí po oslavách nově příchozího roku. Po službě v americké občanské válce, kde se stal majorem, se usadil v Ohiu, začal provozovat právnickou praxi a teď vydělává slušné peníze.

V tutéž chvíli se v michiganském Detroitu chystá k porodu polská přistěhovalkyně. Už ví, jak to chodí, tohle totiž bude její sedmé dítě. Zanedlouho přichází na svět chlapec, který vstoupí do historie jako Leon Frank Czolgosz.

Je pátek 6. září roku 1901. Leon, dnes pohledný osmadvacetiletý muž, sedí v pronajatém pokoji v Buffalu. Na nočním stolku hned vedle postele leží revolver, který si nedávno pořídil. Pod vlivem anarchistky Emmy Goldmanové už dávno pochopil, zač bojovat, a když roku 1900 spáchal anarchista Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., imponovalo mu to natolik, že se rozhodl provést totéž. Povzdechne si, do kapsy strčí kapesník a vydá se ven.

V blízkosti domu, kde je Leon ubytovaný, probíhá panamerická výstava. William McKinley, prezident Spojených států amerických, právě promlouvá k veřejnosti v Temple of Music. Je vstřícný, usmívá se. Skončí svoji řeč a jde si potřást rukou s lidmi, kteří od samého počátku sledovali jeho proslov. Mezi nimi stojí i Leon Frank Czolgosz. McKinley mu zdvořile podává ruku, mladík ale vytahuje kapesníček a v něm - revolver! Dvakrát vystřelí, dvakrát trefí. Padesátičlenná ochranka strhává Leona k zemi, začíná lynč. "Go easy with him, boys!" stačí ještě milosrdně zavolat McKinley, než se sesune k zemi.

Zranění, která prezident utrpěl a zdála se být léčitelná, se nakonec zhoršila natolik, že o osm dní později, tedy 14. září 1901, na jejich následky McKinley zemře. Leon Czolgosz byl za svůj čin odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle, který byl o 45 dní po smrti prezidenta vykonán.

Repro: Wikipedia.org