Dne 13. září 1935 dosáhl Howard Hughes, boháč a podnikatel v letectví a filmovém průmyslu, světového rychlostního rekordu na svém letounu H-1. Letěl rychlostí 567,10 km/h. Byl to poslední rekord, kterého v letectví dosáhla soukromá osoba - po něm už met dosahovaly pouze stroje, jež zplodil armádní průmysl.

Howard R. Hughes (24. prosince 1912 - 5. dubna 1976), který "zázračné" letadlo vymýšlel a platil, je dnes známý zejména z oscarového filmu Letec z roku 2004 (kde jej ztvárnil Leonardo DiCaprio). Hughes byl výjimečný muž - stejně geniální jako excentrický, kontroverzní a ke konci života i politováníhodný.

Rychlostního rekordu v transkontinentálních letech nicméně dosáhl hlavně díky tomu, že byl jedním z nejbohatších lidí na světě. Otec Howard Robard Hughes st., vynálezce, vlastnil patent na vrtný hrot, schopný pronikat i nejtvrdší horninou. V roce 1909 založil společnost na jejich výrobu a prodával je všem naftařským společnostem. Z ropy tedy pramenilo obrovské bohatství, které Howard syn ze tří čtvrtin zdědil - a použil na výrobu filmů a letadel.

Legendární speciál H-1 Hughes tehdy postavil pomocí nejvyspělejších technologií. Vývoj průlomového letounu započal v roce 1933. Byl určen výhradně k lámání rekordů - a toto poslání "Racer" 13. září 1935 se ctí splnil.

Poté, co dosáhl světového rychlostního rekordu v kategorii pozemních letounů, s ním Hughes o dva roky později překonal vzdálenost 4000 kilometrů mezi Los Angeles a New Yorkem v rekordním čase 7 hodin 28 minut a 25 sekund.

Letoun byl vyroben v jediném exempláři a sloužil jako inspirace všem stíhačkám druhé světové války. Dnes je k vidění v expozici ve Smithsonian Institution's National Air and Space Museum ve Washingtonu.

Foto: Wikipedia.org