Oscar Wilde napsal v roce 1898 v Baladě o žaláři v Readingu, že nejodpornější činy jako plevele kvetou ve vězeňském ovzduší. O necelých sto let později, roku 1971, jeho myšlenku experimentálně ověřil psycholog Philip Zimbardo. Vymyslel a realizoval pokus, který vešel do dějin psychologie jako Stanfordský vězeňský experiment.

Spočíval v simulování vězeňského prostředí, které nechal Zimbardo vybudovat v areálu Stanfordské univerzity. Potom vybral z řad mladých mužů 24 osobnostně nejodolnějších jedinců a rozdělil je na dozorce a vězně. Všichni s účastí na experimentu souhlasili, a dokonce za ni dostávali drobný honorář. Aby byla iluze vězení dokonalá, dozorci obdrželi výstroj včetně obušků a zrcadlových brýlí. Vězni byli zase zatýkáni skutečnou místní policií, která je obvinila z loupeže a podrobila běžnému postupu včetně snímání otisků prstů, fotografování a umístění do cel v hrubém ošacení bez spodního prádla. Nadále se měli vězni před dozorci identifikovat pouze svým číslem.

Experiment, který měl původně trvat dva týdny, však brzy nabral na obrátkách. Všichni se do své role vžili, a i když dozorci nesměli vězně fyzicky napadat, podrobovali je ponižování a šikaně. To vedlo hned druhý den experimentu ke vzpouře vězňů, která ale byla potlačena. Sám Zimbardo se pokusu zúčastnil jako jeden z dozorců, ovšem i on byl atmosférou pohlcen natolik, že nijak nezasáhl. Experiment pomohla ukončit až budoucí Zimbardova žena, která se přijela do "věznice" podívat pátý den a byla šokována.

Eticky sporný pokus pomohl podle Zimbarda prověřit hypotézu, že chování člověka závisí na situaci, v níž se ocitne, a na roli, která je mu přidělena. Lidská schopnost samostatně uvažovat nebo jednat podle dříve nabytých hodnot se významně snižuje.

Zimbardův pokus i závěry byly podrobeny kritice: vzorek účastníků byl malý a podmínky sice věrné, ale přece jenom simulované. Navíc se prý Zimbardo málo věnoval rozdílům v chování jednotlivých dozorců i vězňů. Stanfordský pokus přibližuje dokument Tichá zuřivost, na němž se podílel sám Zimbardo. V roce 2001 vznikl německý hraný film Experiment.

Zdroj: www.prisonexp.org
Foto: Shutterstock