Radikálové ze skupiny Islámský stát páchají v Iráku krutosti, které se dají kvalifikovat jako zločiny proti lidskosti. Na včerejším zasedání Rady OSN pro lidská práva to prohlásila tajemnice předsedy rady Flavia Pansieriová.

Za válečné zločiny se však podle ní dají považovat i některé kroky irácké armády. Rada zmiňuje například vraždění zajatců nebo bombardování oblastí obývaných civilisty.

Mimořádné jednání rady proběhlo kvůli situaci v Iráku, jehož severem od června postupuje Islámský stát (IS) a v dobytých oblastech brutálním způsobem vynucuje dodržování svého výkladu islámu.

"Civilisté jsou vystaveni systematickým a prudkým útokům, které mohou být válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti. Za tyto činy nesou odpovědnost konkrétní lidé včetně velitelů," řekla tajemnice Pansieriová.

Před diplomaty sedmačtyřiceti členských zemí rady vystoupil také irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání.

Přes milion lidí na útěku

"Území starobylého Babylonu čelí hrozbě, je ohrožena jeho nezávislost, chtějí změnit jeho demografické i kulturní složení. Islámský stát není jen záležitostí Iráku. Ohrožuje všechny země světa, porušuje veškeré principy týkající se lidských práv a mezinárodního práva," řekl Súdání.

Pansieriová se zmínila také o pronásledování menšin křesťanů, jezídů, Turkmenů a dalších a upozornila, že je kvůli tomu 1,2 milionu Iráčanů na útěku před Islámským státem.

"Zprávy, které máme k dispozici, svědčí o nelidskosti a páchání nepředstavitelně krutých činů," řekla.

Schůze se koná na žádost Iráku a jeho spojenců a očekává se, že se účastníci dohodnou na tom, že OSN pošle do Iráku odborníky, aby vyšetřili údajně páchané zločiny.

Agentura AP k tomu uvedla, že na rozdíl od Sýrie nebo Severní Koreje, kde OSN pro vyšetření tamní situace ustavila nezávislé komise, by v případě Iráku měl být vyšetřováním pověřen přímo personál OSN.

Dobyté město

Včera dosáhly dalšího úspěchu v boji proti IS milice iráckých Kurdů a šíitů, když dobyly severoirácké město Sulajmán Pak, které bylo v rukou IS celkem 11 týdnů.

Podle statistik OSN boje v Iráku v srpnu nepřežilo 1420 lidí. Město Sulajmán Pak, které má zhruba 20 000 obyvatel, leží nedaleko Amirlí, jehož mnohaměsíční blokádu se armádě a milicím podařilo prolomit o víkendu. Agentura AFP však připomíná, že úspěch v Amirlí je jedním z mála vítězství iráckých vojáků nad IS, který postupuje od června severoiráckým územím.


Islámský stát není jen záležitostí Iráku. Ohrožuje všechny země světa, porušuje veškeré principy týkající se lidských práv a mezinárodního práva.
Muhammad Šía Súdání
irácký ministr pro lidská práva