Evropská unie není podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) úspěšná ve vyjednávání v rusko-ukrajinském sporu. Dosavadní protiruské sankce nezabraly, řekl včera Babiš. "Jakékoli sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení," řekl Babiš.

Česká republika by podle něj měla jako součást unie a NATO vystupovat jednotně. Také by měla poskytnout Ukrajině humanitární pomoc, například ve formě polní nemocnice, uvedl šéf ANO.

Babiš částečně navázal na slova premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se ke zpřísnění protiruských sankcí vyjádřil rezervovaně o víkendu. Podle premiéra je jedinou cestou z ukrajinské krize mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Sankce podle Sobotky přínos zatím nemají. "Vyhradil jsem si právo s některými částmi toho návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," prohlásil Sobotka. Návrh komise podle premiéra vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a poté ho projedná.

Svoji kritiku vyjádřily v reakci na Sobotku opoziční TOP 09 a ODS, které chtějí kvůli jeho výrokům dokonce svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Premiérovy postoje jsou podle nich nepřijatelné a poškozují Česko. "Těším se na sněmovní debatu. Já si za vším, co jsem řekl, přirozeně stojím. Jako odpovědný premiér suverénního státu nemohu dát předem souhlas k sankcím, o kterých nám nebyly doposud poskytnuty žádné podrobnější informace," reagoval premiér na opozici.

Summit EU rozhodl o tom, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských sankcí. Česká vláda je obdržela včera večer a jednat o nich bude už ve středu.

Babiš názor premiéra přímo komentovat nechtěl. Pro zpřísnění sankcí je ale i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Na jeho adresu ale Babiš řekl, že by neměl napadat premiéra, když nejsou známy detaily, když se neví, co přesně se na summitu dělo. Postoj k sankcím by se podle Babiše měl řešit ve vládní koalici.

Nejasné dopady na ekonomiku

Podle Babiše se dopad sankcí na českou ekonomiku někdy přeceňuje. "Stát nemůže dopředu akceptovat stížnosti firem, které jsou bezvýznamné. Export 300 milionů potravin je skutečně bezvýznamná záležitost pro naši ekonomiku," uvedl ministr financí.

Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách až o 300 milionů korun. Podle ministerstva dopadne embargo nejvíce na tuzemské mlékárny. Zemědělci a potravináři se však více bojí druhotných dopadů způsobených přesycením společného unijního trhu a následného propadu cen.

Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

Česko by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky dokonce mohlo zakázat dovoz potravin, které by měly ceny, jež jsou pod výrobními náklady.

"Jestliže nám Evropská komise nepředstaví funkční nástroje s dostatečnou finanční alokací, tak my potom budeme muset sáhnout k opatřením, že budeme intenzivně sledovat nejen kvalitu, ale také objem dováženého zboží a komodit a zároveň i jejich cenu," řekl včera Jurečka. Jako o možných formách pomoci potravinářům se podle Jurečky diskutuje o vývozních subvencích, podpoře skladování či o finančních náhradách ztrát.

Podle něj by v případě uzavření českého trhu pro některé druhy zboží šlo o bezprecedentní krok, který se na jednotném trhu EU ještě nikdy nepoužil.

"Je to až ten nejzazší krok a byl bych nerad, kdybychom k němu došli," upozornil Jurečka (KDU-ČSL). Pravidla EU podobné omezení v případě dumpingového dovozu připouští, procedura prokázání podnákladových cen je ale podle Jurečky značně složitá a zdlouhavá. mrk,



Kampaň zahájena
K rusko-ukrajinskému sporu se Andrej Babiš vyjádřil při zahájení kampaně pro senátní a komunální volby.
FOTO: ČTK



Dělejme sankce, které mají účinek, abychom přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení agrese.
Andrej Babiš
vicepremiér a ministr financí