Práce za zhruba půl miliardy korun mají začít v roce 2016, nyní radnice shání peníze. Nejdůležitější bude podle Antonína Tyma, manažera projektu, získat přibližně 400 až 500 milionů korun na zhruba pět kilometrů hluboký vrt plus nutné přípravné práce.

Město se chce přihlásit do evropského projektu Horizont 2020. Podmínkou pro zařazení je spolupráce minimálně tří evropských zemí. Litoměřice už nyní spolupracují s odborníky z Německa nebo Francie. Právě francouzští vědci teď v okolí Litoměřic ověřují dvě metody na výzkum geotermální energie právě v urbanizovaném území.

"Prostředky na výzkum se nám už daří získávat, ucházíme se i o peníze od Technologické agentury ČR," uvedl Tym. Město podle něho při přípravě dílčích projektů spolupracuje s Akademií věd ČR, Karlovou univerzitou, Technickou univerzitou Liberec nebo Českou geologickou službou.

Teprve vrt do pětikilometrové hloubky ukáže, jak silný zdroj tepla se v podzemí nachází. Odborníci předpokládají teplotu od 150 do 200 stupňů Celsia. "Jistotu budeme mít až ve chvíli, kdy se tam vrtem skutečně dostaneme," uvedl Tym. Teprve v případě příznivého výsledku by město přistoupilo k další etapě projektu, tedy zřízení druhého hlubinného vrtu umožňujícího komerční využití.

Získaná energie má v budoucnu sloužit k vytápění Litoměřic. Mělo by být ekologičtější a také levnější než využívat k výrobě tepla konvenčních zdrojů.

Zatím existuje v Litoměřicích pouze jeden průzkumný vrt, provedený před sedmi lety do hloubky 2,1 kilometru, který potvrdil potenciál geotermální energie pod městem a je stále jedinou tak hlubokou sondou na českém území. Vrt přišel na 73 milionů korun a financovalo jej Ministerstvo životního prostředí. Město pak vrt odkoupilo za přibližně 21 milionů Kč.

Celkem do projektu Litoměřice za posledních deset let investovaly 45 milionů korun. Odhadované celkové náklady na praktické využití geotermální energie jsou přibližně 2,5 miliardy korun.