Sankce uvalené na obchod s Ruskem zatím na české strojírenské firmy nemají vliv. Dál plní dříve nasmlouvané kontrakty. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tak včera uklidňoval účastníky zahájeného strojírenského veletrhu v Brně.

"Sankce nejtvrději dopadly na část potravinářského průmyslu. Čeští strojaři zatím většinou plní zakázky na dodávky svých výrobků do Ruské federace bez výraznějších omezení," řekl Mládek v Brně.

Zároveň ale uvedl, že obchodní vztahy obou zemí mohou ohrozit do budoucna. "Firmy se obávají, co bude za rok," říká Mládek po diskusích se zástupci klíčového odvětví českého průmyslu.

"Vzhledem k dodacím lhůtám neočekáváme výraznější dopady na tržby v roce 2014, ale až v roce příštím," potvrdil ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík. Podle něj budou primárně nejvíce zasaženy strojařské firmy s velkou angažovaností ve speciálních sektorech ruského trhu. "Rozsah ztrát lze jen odhadovat, a sice v řádu jednotek miliard korun s postupným dopadem," dodal.

Rusko je v případě obráběcích a tvářecích strojů pro české exportéry po Německu druhým největším trhem s podílem více než dvacet procent.

Případné budoucí ztráty se snaží ministerstvo kompenzovat navazováním a prohlubováním styků s ruskými regiony. Český stát je tak částečně ve schizofrenní pozici, na jednu stranu podporuje sankce, aby omezily přístup Ruska k inovacím, na druhé straně hledá cesty, jak do Ruska české inovace dostat.

Kromě přímých sankcí na dovoz výrobků ale hrají roli i ty, kterými se snaží USA a Evropská unie odříznout ruskou vládu, firmy a banky od finančních trhů. S nedostatkem prostředků už se podle Mládka kvůli tomu potýkají i tamní vládní fondy určené na modernizaci firem.

Problémy s úvěrováním mohou ohrozit některé z velkých ruských projektů, jako je například těžba ropy či plynu v arktických podmínkách. I na těch se české firmy podílejí.

České strojírenství v posledních letech ruský trh postupně získávalo zpět po prudkém poklesu v devadesátých letech. Právě návrat do Ruska byl pro české firmy způsobem, jak vyrovnávat propady evropského odbytu po roce 2008. V současnosti do Ruska míří zhruba pět procent českého exportu. Závislost je ale vyšší, část zboží se k ruským zákazníkům dostává například přes subdodávky německým či francouzským firmám.

Na letošním 56. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu vystavuje 1627 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 150 více než v loňském roce. Zhruba polovina vystavovatelů jsou české firmy, následované těmi z Německa. Roste zastoupení čínských firem, letos jich je 72.

Pořadatelé očekávají podobnou účast jako v loňském roce, kdy dorazilo 71 tisíc návštěvníků z 55 zemí. Více než tři čtvrtiny návštěvníků jsou manažeři firem. Akce potrvá do 3. října.



125 mld. Kč

byl loňský vývoz do Ruska. Zboží, které podléhá sankcím, mělo hodnotu zhruba 1,7 miliardy.


Veletrh na startu: Obchod s Ruskem byl kvůli sankcím jedním z hlavních témat prvního dne 56. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Vystavuje na něm 1627 firem. Na snímku je expozice společnosti Žďas.
Foto: ČTK