Minulý týden se veřejnosti představil muž, který tvrdí, že jako bývalý člen elitních jednotek Navy SEALs zastřelil v roce 2011 Usámu bin Ládina - třemi ranami doprostřed čela. Jmenuje se Rob O'Neill, je mu 38 let a z aktivní vojenské služby už odešel. Ale za těch 16 let v SEALs se účastnil více než 400 bojových misí a dostal 52 válečných vyznamenání. Jeho činy inspirovaly postavy nebo situace ve filmech Na život a na smrt, Kapitán Phillips a 30 minut po půlnoci.

Jenomže se brzy objevily hlasy, které zpochybňují jeho tvrzení, že Usámu během zásahu v Abbotábádu zabil sám. Ale takové nejasnosti jsou v celé věci podružné. Hlavní problém O'Neillova "coming-outu" spočívá v tom, že prozradil věci, o nichž se při svém vstupu mezi Navy SEALs zavázal mlčet. Čímž zaprvé leckoho ohrozil a zadruhé shodil své bývalé kolegy. Protože úspěch každé jejich mise stál na dokonalé týmové spolupráci, takže bývalo zvykem, že si veteráni nepřisvojují zásluhy. A efektivita tajných operací stojí a padá s tím, že jsou, ehm, tajné. O'Neill přitom není jediný. Sotva rok po zabití Ládina publikoval své memoáry jiný člen Teamu 6, co zabil bin Ládina, jistý Matt Bisonette.

Kniha se stala okamžitým bestsellerem a z vojáka-veterána byl milionář. To se ovšem může změnit, protože svůj memoár o supertajné operaci jaksi "zapomněl" poslat před vydáním na povinnou revizi Pentagonu. Podle pár dní staré zprávy New York Times mu hrozí pokuta až osm milionů dolarů.