Už jste byli na vánočních trzích ve Vídni či Drážďanech? Pak jste asi jeli okolo pomalu chátrajících budov celníků, ze kterých od roku 2008 už nevykukují podmračení příslušníci požadující váš pas. Rok 2015 ale nejspíše rozhodne, zda oprýskané budovy rozeseté na čtyřech milionech kilometrů schengenského prostoru zůstanou prázdné, jak by tomu mělo rozhodně být. Hodně Evropanů i evropských politiků by totiž chtělo opak.

Česka se téma vnitřní migrace v EU jakoby netýká - sami Češi se neradi stěhují za prací za hranice, naopak Česko nepatří mezi konečné země, kde se ekonomičtí migranti chtějí usadit. Ale jakmile se na nějaké vnitřní hranici Schengenu opět rozsvítí budky celníků, pak je velmi pravděpodobné, že řetězovou reakcí se obnoví celní kontroly i v dalších zemích. A hodně Evropanům to není proti mysli. Podle aktuální studie britské výzkumné firmy YouGov považuje migraci z jiných zemí EU za škodlivou většina Britů, Němců, Finů, Dánů. Extrémní situace je ve Francii, kde jen 9 procent lidí považuje unijní migraci za pozitivní. Ze zkoumaných zemí pouze Švédové berou příchozí z jiných zemí EU pozitivně.

Tento odpor k základu Evropské unie - volnému pohybu osob - má už i své zjevné politické vyjádření. A nejedná se jen o sílící krajní pravici. Pro britského premiéra Davida Camerona je omezení unijní migrace základní podmínkou, aby doporučil Britům v roce 2017 hlasovat v referendu pro setrvání Velké Británie v EU. Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy, který se vrací na evropskou scénu, dal unii 12 měsíců, aby revidovala Schengen. Oba politici chtějí především diskriminovat příliv migrantů ohledně sociálních dávek. A dalších příkladů by se dala vršit řada - od Dánska až po Itálii.

K výbušné situaci je potřeba navíc přičíst příslib přistoupení Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru k březnu příštího roku. Představa Romů a chudých Evropanů z východu EU zákonitě posouvá nadšení pro Schengen bez hraničních kontrol u bohatých Evropanů ze západu k bodu mrazu.

Otázka za milion: Jak z toho ven? U evropských lídrů převládá tradiční přístup za každou cenu udržet Schengen ve stávající podobě a rozšiřovat ho. Ale bude to ještě ten Schengen, když se Británii přislíbí jedna výjimka, Francii druhá, Dánsku další? Není lepší Schengen nerozřeďovat a rovnou omezit jen na ty, kteří jsou si opravdu jisti přínosy Evropy bez hranic?

Česka se zdánlivě debata netýká. Tak jen abychom příští rok neukazovali při cestě na vídeňský předvánoční svařák pas v Hatích, protože se Rakousko začalo bránit přílivu migrantů z unijního východu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se