Vedle školní brašny, penálu a pytlíku na cvičky rodiče stále častěji vybavují děti před školním rokem i notebookem nebo tabletem. Výrobci a prodejci počítačů tento trend aktivně podporují, tím spíš, že i firmy plánují nákupy techniky na druhou polovinu roku.

Výběr počítače je pro mnohé snadný − vyberou to nejlevnější na trhu a doufají, že počítač bude stačit a pár let vydrží. Správný přístup ale vyžaduje trochu více přemýšlení a často větší investici. Za deset tisíc korun a méně je nabídka velmi omezená, ideální poměr kvality, výkonu a ceny nabízejí počítače kolem dvaceti tisíc korun. Zásadní vliv na cenu přitom má nejen výbava, ale také použitý operační systém.

Počítače určené speciálně pro firemní využití bývají dražší, ale podnikatelé a menší firmy mohou ušetřit koupí spotřebitelských modelů, pokud se vzdají pokročilých funkcí, které slouží pro správu počítačů v korporacích. Ve srovnání se špičkovými modely profesionálních počítačů, jako je Lenovo ThinkPad nebo Dell Latitude, ale přijdou také o větší fyzickou odolnost proti pádům nebo polití klávesnice. Šetřit se nemusí vyplatit u záruk, profesionální notebooky slibují vyšší komfort a rychlost servisního zásahu.

Systém rozhoduje o všem

Základní otázkou při výběru počítače je operační systém, od kterého se odvíjí nabídka různých zařízení. První volbou jsou pro uživatele Windows, systém Microsoftu ovládá devadesát procent trhu a jeho pozice je v podstatě neotřesitelná. Velké rozšíření Windows znamená dostupnost aplikací a také velkou nabídku zařízení, od levných notebooků přes tablety s klávesnicí až po luxusní pracovní stanice v přenosném provedení.

Druhým nejrozšířenějším systémem je i v Česku OS X od Applu, který se v září přejmenuje na Mac OS. Systém od Applu se již několik let sbližuje s Windows v nabídce funkcí, ale ztrácí v dostupnosti aplikací. Omezená je také nabídka hardwaru, u kterého je nutné počítat i s vyšší cenou ve srovnání s konkurenčními zařízeními. Příplatek za značku obsahuje také nezanedbatelnou výhodu v podobě systému vyladěného na míru konkrétním počítačům, což se v praxi projevuje zejména nadstandardní výdrží baterie.

Třetí volbou je Chrome OS od Googlu, v Česku málo známý systém, který v USA a Velké Británii boduje zejména ve školství. Důvodem pro jeho popularitu právě ve školách je vysoká bezpečnost systému, nehrozící nebezpečí, že by uživatel "něco pokazil", a také lepší poměr ceny a výkonu než u konkurenčních systémů. Nutné je ale počítat s omezeními. Na Chrome OS nelze spouštět tradiční programy známé z Windows, prim hrají webové aplikace. I když například editovat dokumenty MS Office či přehrávat hudbu a video lze i bez připojení k internetu. Na podzim pak Google zpřístupní na Chrome OS stovky tisíc aplikací pro Android. V Česku aktivněji nabízí chromebooky pouze Acer, výjimečně se dá narazit na zařízení od HP a Asusu, ale například chromebook N22 od Lenova určený do školství lze koupit v zahraničí, například na britském Amazonu.

Poslední menšinovou volbou operačního systému je Linux, který je populární mezi programátory a má výhodu v tom, že jej lze nainstalovat v podstatě na jakýkoliv hardware. Pro běžné uživatele je použitelný podobně dobře jako Chrome OS − má určitá omezení co do dostupnosti aplikací, zejména her, ale díky popularitě webových aplikací není problém s ním pracovat.

Tablety dohnaly klasické notebooky

Ještě před rokem bylo doporučení při výběru počítače jednoduché − pokud chcete počítač na doma, měl by to být desktop s kvalitním monitorem a klávesnicí, pokud počítač na cesty, zvolte klasický notebook. Kategorie zařízení dva v jednom, tablet s klávesnicí, v doporučeních chyběla, protože Surface 3 ani další zařízení tohoto typu nedokázaly konkurovat pevnému spojení klávesnice a displeje. Výjimku představoval koncept Yoga od Lenova, tedy počítač s displejem otočným o 360°, který ale postrádal možnost klávesnici odepnout a používat lehčí tablet samostatně. Letos se situace změnila. Nový Surface 4 od Microsoftu už se dá používat i na klíně, nemusíte sedět u stolu. Největší změnu vnímání kategorie dva v jednom ale přinesl Acer s modelem Switch Alpha 12. Tento tablet s oddělitelnou klávesnicí se používá ještě pohodlněji než Surface, ale o pozici na trhu bojuje hlavně nízkou cenou. Stojí přibližně o 10 tisíc méně než nejlevnější Surface s klávesnicí a jeho výbava se přitom vyrovná klasickým notebookům. Díky razantnímu zlepšení a nižším cenám tvoří počítače 2 v 1 podle údajů prodejců mezi 15 a 25 procenty počítačů prodaných v ČR.

Počítače s dotykovým displejem mají velké zastoupení i mezi nejlevnějšími notebooky, zejména díky nabídce Asusu a Lenova. U nejlevnějších modelů je ale nutné počítat s řadou omezení ve výkonu i kvalitě displeje. To ale platí i pro nejlevnější obyčejné notebooky, které dnes všechny stačí na nenáročnou práci v kancelářských aplikacích, používání webu nebo sledování videa.

Požadavky na výbavu se nemění

Už od představení Windows 7 se základní požadavky na výkon a výbavu počítače příliš nemění, protože se nemění hardwarová náročnost operačního systému Windows a klasické aplikace ustupují do pozadí, zatímco počet hodin, které uživatelé stráví ve webových prohlížečích, stále roste. Optimální výbava počítače s Windows na rozumnou práci tedy zahrnuje procesor Intel řady Core i (levnější Core M je přijatelná varianta, ale ne optimální), alespoň 4 GB RAM a SSD úložiště, které je výsadou právě dražších počítačů. Nejlevnější zařízení 2 v 1 mají buď klasický pevný disk s velkou kapacitou, nebo malé úložiště typu eMMC, které je rychlejší než pevné disky, ale citelně pomalejší než SSD. U chromebooků je přijatelná i varianta se 2 GB operační paměti, díky lepší optimalizaci. Apple již počítače s menší kapacitou než 4 GB RAM nenabízí. U chromebooků pak může překvapit nízká kapacita úložiště, která se pohybuje mezi 16 a 32 GB prostoru − to vychází z faktu, že jde o zařízení spoléhající na webové služby, ke kterým Google nabízí 100 GB prostoru na on-line úložišti Google Drive. Kapacitu úložiště pak lze rozšířit s pomocí paměťových karet nebo externích disků.

Zatímco do školních aktovek a batohů se nejvíce hodí menší počítače s úhlopříčkou 11−13" díky nižší hmotnosti a malým prostorovým nárokům, ve specifických případech je vhodnější klasická velikost 15,5". Důvodem pro volbu většího počítače je primárně přítomnost numerického bloku kláves, který ocení studenti technických škol. Ale i u technických oborů může být větším přínosem dotykový displej, na kterém lze perem kreslit a psát rovnice.

Kvalitu displeje a klávesnice s touchpadem je vhodné otestovat před nákupem. Pokud to není možné, lze využít 14denní lhůty na bezplatné vrácení zboží, pokud nakupujete přes internet.

U pracovního notebooku dává větší smysl matná obrazovka, která se lépe používá na denním světle, obrazovky s lesklým povrchem mají ale výraznější barvy. U klávesnice je pak příjemná přítomnost podsvícení, ale takové klávesnice jsou dostupné jen u dražších počítačů.