Každý podnikatel se pohybuje v jiném prostředí, má jiné potřeby a zkušenosti. Často se tak nepotkáváme v tom, co nás štve a čemu naopak fandíme a co podporujeme. Nejinak je tomu v názorech na to, jak má stát regulovat byznys.

Bez diskuse, v jaké oblasti a jakou formou má stát zákonem podnikání korigovat, se ale nepohneme. Konsenzus v tak složitých oblastech, jako je regulace podnikání, nepřijde sám od sebe prostě tím, že všichni podnikáme v tržním prostředí. Je nezbytné ho aktivně hledat, tvořit a kultivovat s tím, jak se vyvíjí i samo podnikatelské prostředí a potřeby. Bez mobilizace kritické masy podnikatelů vedených základním konsenzem nelze požadavek na správnou regulaci byznysu prosadit.

Zákon roku letos posílá do finále šest legislativních počinů, které určitě na zdejší podnikání mají vliv a minimálně v některých svých aspektech určitě pozitivní. Jak pozitivní ale je a jak zásadní je pro české podnikatele dané téma? Najdou čeští podnikatelé dostatečný konsenzus v tom, co je pro ně z těchto šesti témat priorita? Pokud ano, jsou na dobré cestě, aby stát svůj dobrý počin příště zopakoval.

Nejdůležitější je podle mě stabilita a předvídatelnost. Když už i nekompetentní lidé prosadí něco hloupého, mám čas se na to připravit, v lepším případě ještě zavčas zmobilizovat okolí a věci napravit. Proto je pro mě v anketě Zákon roku uchránění občanského zákoníku před osudem nekončících, unáhlených a nekonzistentních novelizací letos jedničkou. Na druhé místo pak dávám směrnici o ochraně know-how. I když je hlavní to, co je v hlavě, know-how lze ztratit během chvíle pár kliknutími myši. Mohu ho sice významně chránit sám, potřebuji k tomu ale taky stát a jeho funkční soudní ochranu. A při fungování na vnitřním trhu EU potřebuji, aby mi všechny státní administrativy poskytly obdobnou ochranu.

A jak jste na tom vy? Hlasujte do konce května na: www.zakonroku.cz