Politici mlčte, máte v rukou křehké zboží!


Jenom málo expertů ovšem očekává, že i po privatizaci by zůstal Telecom a Eurotel pohromadě jako jedna entita. Podle analytiků se Eurotel nakonec pravděpodobně dostane do rukou velkých hráčů, jako jsou Orange nebo Vodafone. A i kdyby se za své koně nepřimlouvali domácí lobbisté, může tak při eventuálním setkání s Grossem učinit i Tony Blair za Vodafone nebo Jacques Chirac (France Telecom, resp. Orange). V případě stíhaček britský ministerský předseda předvedl, že mu lobbování za zájmy konkrétních firem nečiní obtíže.
Pokud se ale premiér Gross bojí lobbistů, lze mu doporučit jediné: přestat se s nimi stýkat. Nemá to v popisu práce, dělat to nemusí a nikdo to po něm nechce. Na prodej Telecomu existuje vládní poradce i privatizační komise a než bude návrh ležet na stole, nemusí se o to předseda vlády vůbec starat nebo se na toto téma jakkoli vyjadřovat.
Ještě k oněm prohlášením politiků: Jako by nestačilo nedávné faux pas poslance ČSSD Jana Mládka s prodejem balíku akcií ČEZ přes burzu. Podobně zapůsobil Grossův výrok o způsobu privatizace Telecomu. Jeho akcie spadly poté o tři procenta. Česká Komise pro cenné papíry činí správně, když tento týden upozornila představitele státu, aby se chovali disciplinovaně a "více zvažovali svá prohlášení o veřejně obchodovatelných podnicích".