Příčin, proč se vámi zadaná stránka otevírá pomalu, může být několik - od vašeho přetíženého počítače přes přetíženou lokální síť u vás v práci až po zahlcené internetové uzly, přes něž prochází vaše zadání na požadovaný server i zpětná reakce v podobě vyhledávané informace. Dá se ale říci, že vždy jde vlastně o důvod jediný: vyhledaná stránka má příliš velký objem dat, než je schopen rychle přeposlat internet, vaše podniková síť či přijmout váš počítač.

Nejjednodušší cestou je pokusit se všem používaným systémům jejich situaci maximálně ulehčit. A začít lze hned u našeho počítače.

Přestože se nám může zdát, že máme dostatečně výkonný počítač na to, aby zvládal kombinaci internetu s dalšími úkoly, opak může být pravdou. S rostoucími výkony přístrojů totiž na druhou stranu roste i nárok programů na schopnosti počítače. Máme-li tedy zapnuté velké množství aplikací, může být veškerá dostupná paměť počítače obsazena a stejně zahlcen může být i procesor. To výrazně prodlužuje zobrazení internetových stránek, které prohlížeč při zpracovávání vždy ukládá nejdříve do paměti vašeho počítače.

Proto je dobré (a platí to i obecně, nejen pro procházení internetu) odinstalovat či alespoň vypnout programy, které nepotřebujete nebo nepoužíváte. Tím uvolníte paměť i virtuální paměť na pevném disku počítače a odlehčíte procesoru, který se bude moci více věnovat zobrazování vašich oblíbených webových stránek.

Pokud i nadále je jediným výsledkem točící se zeměkoule či vlnící se okénko (tedy symboly vytíženosti programu u nejpoužívanějšího prohlížeče Microsoft Internet Exploreru) a požadovaná stránka se stále nechce zobrazit, nemá velkou cenu propadat vzteku a rychle mačkat ikonu Aktualizovat (označovaná též jako Reload či Refresh). Tím totiž zahltíte už tak nestíhající systém dalšími požadavky, což ho jen dále zatěžuje a celá akce se ještě více prodlužuje.

Mnohem účinnější může být celou akci naopak ukončit a zkusit ji zopakovat od začátku. Je-li výsledek stejný, můžete to buď zkusit později, anebo také zvolit jiný prohlížeč.

Nemusí totiž platit, že prohlížeč integrovaný do operačního systému, například již zmíněný Microsoft Internet Explorer ve Windows, zobrazuje stránky nejrychleji. Je tedy dobré vyzkoušet i jiné produkty. Kvalitními prohlížeči jsou například Opera. Mozilla či Netscape.

Nejste-li i nadále spokojeni s rychlostí načítání, můžete se pokusit otevírané stránky zbavit datově velmi náročné grafiky. Ta totiž může být pro nás zbytečná, často nese jen doplňující informace - například obrázky k textu.

V nejpoužívanějším internetovém prohlížeči od Microsoftu se grafických prvků na internetových stránkách zbavíme tím, že na horní liště klepneme na ikonu Nástroje a v ní vybereme příkaz Možnosti internetu. Poté se nám otevře plocha s nabídkou různých nástrojů, z nichž si vybereme příkaz Upřesnit. Když na něj klikneme, objeví se v okně možnosti, které nám umožní ovlivňovat práci s internetem. V sekci Multimédia pak kliknutím zrušíme příkaz Zobrazovat obrázky.

Na druhou stranu si ale tímto způsobem výrazně omezíte práci s internetem, takže je dobré si celý postup zapamatovat, a jakmile systém začne fungovat lépe, vrátit vše do původního stavu.

Značný podíl na celkové velikosti otevíraných stránek má také vložená reklama, která někdy může zabírat až tři čtvrtiny její velikosti - a to i na seriózním webu. I zde ale existuje řešení, které však nevidí rádi provozovatelé stránek. Reklamu je totiž možné filtrovat tak, aby se nezobrazovala. K tomu existuje nepřeberné množství programů, například Kerio Firewall, MyIE2, MyProxy. Filtrování reklam je nejen praktické, ale i příjemné, protože to usnadňuje práci s internetem a zrychluje naši orientaci na vybrané stránce.

Pracujeme-li s internetem často a potíže s rychlostí načítaných stránek jsou pro nás i při dodržování výše uvedených postupů obvyklé, je na čase se zamyslet, zda nezvolit rychlejší připojení k internetu (připojujeme-li se pomocí klasické linky), nebo zda nepotřebujeme vyměnit náš letitý počítač za nějaký nový a výkonnější. To je ale už jiný problém, jehož vyřešení je náročnější - hlavně finančně.

Internetové adresy, na nichž lze získat další prohlížeče:
www.opera.com
www.mozilla.com
www.netscape.com

Internetové adresy, na nichž lze získat programy filtrující reklamu:
www.kerio.cz
www.myie2.com
www.myproxy.com.ua

info

Co dělat, když se internetové stránky otevírají příliš pomalu:
1. Zkontrolovat, zda jsme vůbec k internetu připojeni a zda toto připojení funguje (například pokusit se otevřít jinou, na data nenáročnou stránku, třeba vyhledávač Google na www.google.com)
2. Zavřít programy, které nepoužíváme.
3. Zbytečně nedávat nové příkazy, například aktualizaci stránky. Lepší je původní příkaz nejdříve zrušit a zkusit ho zadat znovu.
4. Použít jiný typ prohlížeče, může být rychlejší.
5. Zbavit načítané stránky obrázků i reklamy, a tím také příliš velkého objemu dat, které většinou vůbec nepotřebujeme.