Zpomalit tok dat může i jediný neprůchodný uzel na dlouhé cestě internetem


Mezi tvůrci webových stránek existuje pravidlo, které je označováno číslicemi "3-33-3". V praxi to znamená, že požadovaná stránka by se měla zobrazit za tři vteřiny a uživatel by se měl za 33 vteřin dostat maximálně pomocí tří kliknutí k informaci, kterou hledá. Na druhou stranu se ale sami jistě setkáváte často s tím, že toto pravidlo tak úplně nefunguje.
Od zapsání žádané internetové stránky do okénka prohlížeče až po její zobrazení na vašem počítači totiž proběhne složitý proces, kdy vysílaná i přijímaná data musí vykonat velmi náročnou a často i dlouhou cestu. Během ní na ně čekají značná úskalí, která celou operaci prodlužují.
Když tedy zadáte požadovanou adresu a kliknutím ji pustíte ven ze svého počítače, musí se nejdříve probojovat k serveru provozovatele stránek. Prochází přitom nejdříve interní počítačovou sítí, tedy například firemním intranetem (je-li váš počítač součástí této sítě) ven do volného internetu.
Přitom sama interní síť může být doslova zahlcena prací ostatních kolegů, například stahováním programů, obrázků, videa, hudby a jejich vzájemným přeposíláním. Už zde tedy může dojít k prvnímu zbrzdění.
Když se váš požadavek dostane ven, čeká ho obvykle ještě mnohem náročnější cesta vnějším internetem. Ten se skládá z mnoha uzlů, kterými musí vámi zadaný příkaz projít třeba až na druhý konec světa (například prostřednictvím satelitní techniky). Pokud se na cestě objeví jeden uzel, který je přetížený, a data se nepřesměrují na jiný, volnější, dochází ke zpoždění. Přetížených uzlů přitom může být několik. Internet má sice schopnost automaticky nahrazovat nefunkční uzly náhradní trasou, ale ne vždy je nově nalezená trasa stejně rychlá jako ta původní.
I když jsou dva uživatelé od sebe fyzicky vzdáleni jen pár metrů a jsou připojeni na internet stejnou rychlostí, může načtení stejných stránek jednomu trvat chvilku a druhému i minuty. Je to způsobeno tím, že data putují pokaždé jinou cestou přes různý počet různě rychlých prvků. To se týká hlavně případů, kdy mají každý jiného poskytovatele internetu.
Když tedy požadavek konečně dojde k serveru provozovatele vyhledávané stránky, začne další složitý proces: zpracování vašeho příkazu a vyhledání patřičných dat v databázi. Obvykle je právě tato část časově nejnáročnější, zvláště, jde-li o hojně navštěvovanou stránku. Server totiž v jednom momentě musí vyhodnocovat řadu požadavků. Když zpracuje do patřičné podoby ten váš, odešle konečně zadanou webovou stránku zpět.
V té chvíli znovu nastupuje cesta internetem, včetně všech komplikací, které se úměrně zvyšují s počtem kilobajtů putující webové stránky. Pak případně projde ještě interní počítačovou sítí, což také není jednoduché, a konečně se probojuje do vašeho počítače. Ten ještě získané informace musí načíst a teprve pak se vám konečně zobrazí na monitoru. S každým dalším příkazem se přitom tato anabáze opakuje.
[*]
info

Cesta požadované informace:
1. Uživatel zadá adresu internetové stránky.
2. Jeho požadavek často musí projít nejdříve interní počítačovou sítí (například podnikovou).
3. Dostane se do vnější internetové sítě, kde prochází mnoha uzly až k cíli. Je-li některý uzel přetížen, hledá novou cestu.
4. Požadavek dorazí k serveru provozovatele internetové adresy.
5. Server zpracuje požadavek, vyhledává potřebná data v databázi, zpracuje je a odešle zpět k zadavateli.
6. Balík žádaných dat prochází opět vnější internetem k uživateli. Komplikace rostou úměrně s růstem objemu dat webové stránky.
7. Je-li uživatel připojen přes interní počítačovou síť, musí stránka projít ještě skrze ni.
8. Požadované informace se dostanou do uživatelova počítače, ten je musí načíst, zpracovat a pak je zobrazí na monitoru.