Ceny výrobců počátkem letošního roku poklesly ze 7,7 na 7,2 procenta. Tato informace zároveň potvrzuje i to, jak zrádná může být statistika. Zatímco zemědělci čelí propadu cen kvůli zahraniční konkurenci, průmysl a zpracovatelé se potýkají se zdražováním energií. Kromě růstu cen surovin je zasáhlo i uvolnění dosud regulovaných cen, jež bylo schváleno zákonodárným procesem loni v říjnu.
Mnohé firmy tak postihlo až drastické zvýšení vstupů za energie. V reakci na to se nyní antimonopolní úřad bude muset zabývat obviněním vůči dodavatelům, a to za zneužití jejich dominantního postavení na trhu.

Úřad zkoumá monopol ČEZ
"Úřad už vede šetření týkající se neregulovaných cen, za které ČEZ dodává elektrickou energii svým odběratelům," potvrdil včera mluvčí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.
I když jsou energetické, plynárenské, teplárenské a distributorské společnosti nedílnou součástí podnikatelského seskupení, odběratelé se nátlaku brání a profesní organizace jejich snahy chápou.
"Ceny energií jsou důležitým faktorem konkurenceschopnosti. Zatímco stát na jedné straně hledá nástroje k její podpoře a k rozvoji podnikání, současné ceny energií toto úsilí vážně ohrožují a limitují. Proto vnímáme skokové zvýšení cen a další záměry ve zvyšování cen jako významný nákladový a posléze inflační faktor projevující se v ceně průmyslových výrobků," vysvětluje obavy podnikatelů zástupkyně generálního ředitele Svazu průmyslu a obchodu Anna Veverková.
"Hodnota dvouročního nárůstu ceny elektrických vstupů činí 36,5 procenta a meziroční nárůsty cen elektrické energie představují mnohonásobně vyšší číslo, než udávané hodnoty inflace ČSÚ," upozorňuje na reálnou situaci náměstek pro vnější vztahy Best-Business Jaromír Krejčí.
Energie jsou přitom základem nákladů firem a jejich zdražení vede ke zvýšení ceny pro odběratele nebo zhoršení hospodářských výsledků společnosti. "U nás půjde o zvýšení nákladů v řádu jednoho miliónu korun, to vše ale na úkor zisku monopolního dodavatele," uvádí Otakar Prikner z broumovské společnosti na tepelné zpracování kovů Prikner.
"Zvýšené náklady neseme s vypětím sil na svých bedrech, současný konkurenční tlak nás nutí držet ceny na současné úrovni. To ale nelze donekonečna," prohlásil Jaroslav Pomp ze společnosti Delta Pekárny. Tato energeticky náročná výroba od ledna zdražila až o osmnáct procent u elektřiny, o tři procenta u vody a skoro o deset procent na vodném.
Ceny energií v lednu vzrostly v rámci celého hospodářství meziročně o osm procent - odběratelům z hlavních průmyslových odvětví ale podle ČSÚ podražila energie o více než třináct procent.

Propad zasáhl zemědělce
Zatímco dražší elektřina v lednu tlačila ceny v průmyslu vzhůru, zpracovatelský průmysl zlevňoval. "Důvody vidím především ve zpevňování koruny, slabém dolaru, levnějších dovozech z Asie, rostoucí konkurenci a prudce se zvyšující produktivitě práce," řekl analytik ČSOB Petr Dufek.
České zemědělce zasáhl v lednu poprvé od června 1993 meziroční propad výrobních cen. Zatímco v celém odvětví klesly ceny o zhruba pět procent, ceny rostlinných výrobků se propadly o téměř třicet procent. To je dosud nejhlubší zaznamenaný meziroční pokles cen od roku 1992.

Tempo růstu cen průmyslových výrobců