Adresa malých vrahů: Boletice

Nezletilý vrah, který loni na Nový rok brutálně zabil třináctiletou Barboru z Kmetiněvsi u Kladna, a jeden z pětice chlapců, kteří v srpnu nůžkami ubodali důchodkyni z Olešnice na Rychnovsku.
To jsou první dva klienti speciálního zařízení pro nebezpečné dětské delikventy, které chce ministerstvo školství počínaje příštím pondělím otevřít v již existujícím výchovném ústavu v děčínské městské části Boletice.
Vznik těchto speciálních zařízení, ze kterých by mělo být prakticky nemožné utéci, včera schválili poslanci.
Umožnili také v těchto ústavech používat takřka všudypřítomné kamerové systémy, o jejichž zrušení se před časem zasadil ombudsman Otakar Motejl. Kamery podle něj omezují práva chovanců a nemají dobrý vliv na jejich psychiku.
I když podpora zákona v Senátu, kam nyní poputuje, není vůbec jistá (ODS, která má v horní komoře převahu, mu nakloněná není), v Boleticích je již na přijetí dvou mladých vrahů, kteří psychologové považují za obzvláště nebezpečné, vše připraveno.
"Vím, že se o tomto speciálním zařízení mluví jako o dětském kriminále, ale k tomu má daleko," říká děčínský starosta Vladislav Raška. Ještě před dvěma měsíci ostře protestoval, aby se z Děčína stalo první místo, kde takový ústav pro dětské "kriminálníky" existuje. "V zásadě šlo o strach lidí z takových dětí. A také o to, že Děčín nechce mít nálepku města s malými vrahy. Raději bychom byli známí díky památkám," říká mluvčí radnice Romana Silvarová.
Po schůzkách s ředitelem boletického ústavu i zástupci ministerstva školství Raška názor změnil. "Připravený projekt mě přesvědčil o tom, že z existence oddělení pro nebezpečné děti žádné zvýšené riziko pro občany neplyne. Ano, budou tam děti s extrémní poruchou chování, ale také budou mít speciální terapii, speciální dohled a budou se používat nejmodernější poznatky medicíny," říká Raška.
Ze zdí ústavu již byly odstraněny mříže, nahradilo je speciální sklo. A finišuje se se zaváděním rozsáhlého monitorovacího systému.
I když původně ministerstvo spravedlnosti navrhovalo, aby na tyto klienty dohlížela vězeňská služba, schválený zákon s ničím takovým nepočítá.
"Pro Boletice již máme nasmlouvané lékaře, kteří budou do ústavu docházet. Chovance pak budou hlídat speciální pedagogové a psychoterapeuti, kteří již v našich ústavech pracují. Mezi nimi jsme vybrali ty nejzkušenější," tvrdí šéf odboru speciálního školství ministerstva školství Jiří Pilař.
Pro resort jsou Boletice jakýmsi "pilotním" projektem. "Už teď je zřejmé, že kapacita nebude dostačující. Rádi bychom časem otevřeli ještě dvě podobná zařízení: jedno v Čechách a jedno na Moravě. Mělo by jít o nové budovy," dodává Pilař.
Ministerstvo návrh na vznik těchto zařízení předložilo vládě loni krátce po sérii vražd, které spáchaly děti. Ty nemají trestní odpovědnost a prakticky jediný trest - umístění do diagnostického ústavu - selhával. Z těchto ústavů je totiž možné kdykoli odejít. "Nemáme páky, jak útěkům zabránit. Když chtějí, zmizí při vycházce nebo cestou do vedlejší budovy na keramiku," potvrdil ředitel ústavu v Praze 2 Jaroslav Dvořák.
Z analýzy Ministerstva vnitra vyplývá, že útěků dětí z ústavu od roku 2000 trvale přibývá - v průměru se jich o útěk pokusí zhruba 40 procent. Policejní statistiky dále dokládají, že na útěku se chovanci opět dopouštějí trestných činů; jen loni to bylo 313 loupeží.
Ostatně - z ústavu v Hradci Králové v září utekl i onen čtrnáctiletý vrah staré ženy z Olešnice.