Dvojí měna


Časy, kdy v našich zemích kromě úřední československé koruny existovala ještě jedna měna, a to koruna tuzexová, jsou naštěstí nenávratně pryč. Přesto se i dnes setkáváme s platidly, která časy tuzexových bonů poněkud připomínají.

Mám na mysli poukázky na odběr hlavního jídla, lidově zvané stravenky. Jejich existence je vetknuta do idey péče o zaměstnance. Podle mého názoru tento pseudosystém předstírá, že zaměstnavatel se o své zaměstnance stará a zaměstnanci předstírají, že tomu věří. Všichni přece dobře víme, že jen malým počtem stravenek je skutečně zaplaceno za teplou stravu. Spokojenost je všeobecná - zaměstnanec levně nakoupí, zaměstnavatel dodržel zákoník práce a ještě uplatní daňový odpočet.

Ona ale ta pseudopéče není vůbec zadarmo. V nákupu stravenek je totiž zahrnuta marže ve výši zhruba pět procent a obchod či restaurace, které přijmou platbu stravenkami, nedostanou zpět celou nominální hodnotu, ale obnos, snížený o další pětiprocentní provizi stravenkové firmě.

Vymýšlet administrativně-daňový systém poskytování hlavního jídla zaměstnancům v době dynamicky se měnících stravovacích návyků je pošetilé. Až se bude zaměstnavatel moci zaměstnanců zeptat: "Chcete raději tisícovku na ruku, nebo pětistovku ve stravenkách?" nebude co řešit.


Karel Šebek, senátor za ODS




Redakce uveřejňuje v rubrice Dopisy odpovědi na články a dopisy čtenářů, které vyjadřují jejich názory. Vyhrazuje si právo příspěvky krátit a redakčně upravit. Anonymy nezveřejňuje. V rubrice Chyby a vysvětlení napravuje pochybení a odpovídá na dotazy k obsahu i jazyku HN.

Kontaktní adresy:

telefon: 233 073 041

e-mail: dopisy.hn@economia.cz

pošta: HN, oddělení dopisů, Dobrovského 25, 170 55 Praha 7