Soud: Snímek ze soukromého radaru není důkaz. Fotografie se zachycenou rychlostí totiž smí pořizovat jen policie. Pokud to udělá firma, která pro město pracuje, nesmí radnice snímky použít jako důkaz, a tudíž řidiče potrestat. Potvrdil to nyní i soud, když zrušil pokutu pro řidiče, jenž jel příliš rychle a v obci na východě Čech ho vyfotil soukromý radar. S verdiktem soudu souhlasí i právníci ministerstev vnitra a dopravy.

To celé může mít dalekosáhlou dohru: o pokuty a trestné body, které tímhle způsobem dostanou, se teď mohou soudit i další řidiči. Navíc tím mnoha městům mizí šance, jak řidiče přinutit k pomalejší jízdě.

A konečně - firmám, které radary půjčují, to může zkomplikovat dobrý byznys. Soukromníky si totiž na měření rychlosti najímá v poslední době stále více měst a obcí. Například v Hradci Králové se nyní rozhoduje, komu město svěří provoz 70 radarů, jež mají přinést do pokladny magistrátu přes miliardu.

Důkaz? Jen od policie


Až ke Krajskému soudu v Hradci Králové se dostal případ muže, který projel obec na Trutnovsku téměř sedmdesátkou. Radnice pak na základě fotografie z pevného radaru smluvní soukromé firmy rozhodla o trestu. Jenže řidič se obrátil na soud - a uspěl. Firma totiž podle soudu nesmí schraňovat osobní údaje, tedy ani podobenku člověka za volantem. A navíc: obec si podle soudu nemůže zjednat na postihování řidičů firmu, která dostává podíl z vybraných pokut, a tudíž má zájem na tom, aby se jich vybralo co nejvíce. Tuhle práci mají dělat placení úředníci a městští strážníci.

"Dalo by se to přirovnat k jakési privatizaci výkonu veřejné moci, což je samozřejmě nepřípustné. Již jen tato skutečnost sama o sobě nutně musí vést k závěru, že tímto způsobem opatřované důkazy jsou naprosto nevěrohodné," píše soudce Pavel Kumprecht v rozsudku, jenž mají HN k dispozici.

Obec se sice bránila, že se snažila na svých silnicích o bezpečnost, soudce přesto vrátil celou věc úřadu s tím, že takhle pořízená fotografie není důkazem.

Města: řidiči se zklidnili


Přestože tak některá města porušují zákon, shodně si pochvalují, že soukromé radary řidiče zklidnily - na to, aby to zvládla sama, totiž nemají dost strážníků ani peněz. A stejný problém má i státní policie.

Například v Mělníku, kde měřič umístili u železničního přejezdu, klesl počet přestupků během měsíce ze 4500 denně na pouhých 120. Město firmě platí šedesát procent toho, co vybere na pokutách.