Vysoké opevnění v podobě největší světové databáze otisků prstů a digitálních fotografií chce kolem svých hranic vybudovat evropská sedmadvacítka.

Systém, díky kterému budou mít evropské úřady dokonalý přehled o každém, kdo překročí unijní hranice, by mohl začít naplno fungovat v roce 2012. Pasové úředníky by v té době mohly nahradit kamery a digitální scannery otisků prstů.

"Využijeme té nejpokročilejší technologie, abychom dosáhli co nejvyšší bezpečnosti," řekl včera Franco Frattini, místopředseda Evropské komise, která plány na elektronickou "evropskou zeď" vypracovala.

Teď o nich musí přesvědčit politiky z jednotlivých členských zemí a Evropský parlament. Jednotlivé státy se budou moci rozhodnout, jestli se k budování virtuálních hranic připojí.

Páteří systému by měla být celoevropská databáze, která bude zaznamenávat údaje o každém, kdo překročí unijní hranice, ať už směrem dovnitř, či ven. Lidé se budou identifikovat pomocí otisků prstů a digitálních fotografií.

Bezproblémovým cestujícím, kteří často jezdí do Evropy, komise včera přislíbila vybudování automatizovaných hraničních kontrol, které významně zrychlí odbavení. Pasové úředníky by nahradily kamery, scannery obličejů a očí a otisků prstů, které budou podobu cestujícího porovnávat buď s údaji z evropské databáze, či z čipů v cestovním dokladu. Virtuální pasové kontrolory by mohli využívat i Evropané cestující za hranice unie.

Evropská komise - v mnohém inspirovaná Spojenými státy - chce jít ještě dál. Komisař Frattini včera podpořil možnost, že by Evropa stejně jako to dělají Spojené státy, vyžadovala od leteckých společností detailní údaje o jejich pasažérech.

Evropská komise chce zvážit i možnost, aby se každý ještě před svým příjezdem do Evropy musel nahlásit vyplněním elektronického dotazníku. Úřady by mohly dopředu vytipovat potenciálně rizikové cestovatele.

Už teď unie začíná budovat databázi biometrických údajů všech žadatelů o víza. Ta má začít fungovat v roce 2012. Má zabránit tomu, aby se lidé odmítnutí v jedné zemi pokoušeli získat vízum jinde a zajistit, že se vízem bude prokazovat ten, komu bylo skutečně vystaveno.

Odhaduje se, že každoročně nelegálně do unie přicestuje osm milionů lidí. Nejzranitelnější jsou bulharsko-turecké hranice a hranice mezi Řeckem a Tureckem.