Raketově rostoucí cena rýže budí zájem investorů a znepokojuje spotřebitele. Cena základní potraviny poloviny světa dosáhla v pondělí rekordních 21 dolarů za 100 liber (zhruba 45 kilogramů). V úterý mírně zkorigovala a poté se vydala opět vzhůru.

Oproti stejnému období minulého roku se cena rýže zdvojnásobila. Je dokonce pětkrát vyšší než v roce 2001. "Mnozí klíčoví exportéři se obávají, že jí nebudou mít dostatek pro své obyvatele, a proto omezují vývozy," říká analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Čína, Egypt, Vietnam a Indie, které tvoří více než třetinu globálního exportu rýže, již snížily letos vývozy, Indonésie se k tomu chystá.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka tlačí poptávku po rýži bohatnoucí asijské země. "Roste zde životní úroveň, lidé chtějí kvalitněji jíst," říká Marek. Podle Pírka se navíc velcí odběratelé jako arabské země nebo Filipíny obávají o své dodávky a snaží se předzásobit.

Majitel texaské společnosti Progressive Farm Marketing Dennis DeLaughter agentuře Bloomberg řekl, že do listopadu by se mohla cena rýže dostat až na 22 dolarů. "Rýže půjde výrazně nahoru následující dva roky," odhadl Roland Jansen, ředitel švýcarské společnosti Mother Earth Investment, která investuje do této komodity.

I Pírko se domnívá, že rýže má předpoklady pro další růst ceny. "Rostoucí spotřeba a nedostatek nabídky budou trvat hodně let," říká. Jako další faktor podporující růst ceny zmiňuje slabý dolar.

Za rostoucí ceny rýže a dalších obilovin mohou podle Marka také ochranářské politiky Spojených států a Evropské unie. "Ceny porostou tak dlouho, dokud Spojeným státům a Evropské unii nedojde, že je nutné provést revizi jejich zemědělských politik," dodal.

Krátkodobě však Pírko další výrazné růsty ceny nečeká. "Nedivil bych se, ani kdyby výrazně zkorigovaly jako u pšenice," říká Pírko. Obavy a panika dokážou podle něj zahnat ceny mimo realitu. "Nárůst o 50 procent od začátku roku je abnormální," míní Pírko. Do konce roku by se tak cena rýže mohla podle jeho slov vrátit pod 20 dolarů. "Nebude to tak horké, jak to teď vypadá," míní Pírko.

Investičně zajímavou komoditou je podle Pírka také kukuřice. Zveřejněná čísla o očekávaném osetí v USA totiž naznačují menší osetí než loni. "Poptávka zůstává vysoká, zájem o biopaliva nepolevuje a nabídka bude omezená," dodal.

080411_22_1.gif