1990 Gruzie a Jižní Osetie zahájily ozbrojený konflikt, který trval do roku 1992. Křehké příměří z roku 1994 stanovuje, že v oblasti budou působit ruské mírové jednotky. O dva roky později Jižní Osetie zvolila svého prvního prezidenta.

Duben 2008 Jižní Osetie odmítla nabízenou dohodu s Gruzií o dělbě pravomocí a stále trvá na úplné nezávislosti.

Středa 6. srpna 2008 Separatisté v Osetii zničili dvě vozidla gruzínské vlády. Gruzie to popřela a obvinila separatisty, že napadli vesnici, která se nachází pod její kontrolou. Rusko vyzvalo obě strany ke klidu.

Čtvrtek 7. srpna 2008 Rusko obvinilo Gruzii z příprav války v Osetii. Gruzínský prezident Michail Saakašvili to odmítl, střety podle něj vyprovokovala Osetie.

Pátek 8. srpna Gruzínské jednotky vstoupily do jihoosetské metropole Cchinvali. Vláda vyhlásila, že nad ní získala kontrolu. Rusko posílá do oblasti posily. O situaci jednal americký prezident George Bush (USA jsou spojencem Tbilisi) s Vladimirem Putinem.

Sobota 9. srpna Rusko podle gruzínských zdrojů opět bombardovalo cíle v Gruzii, především vojenskou základnu u Tbilisi, oblast ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan a okolí města Gori poblíž Jižní Osetie. Rusové oznámili, že vytlačili gruzínské síly z Cchinvali.

Neděle 10. srpna Podle gruzínského ministerstva vnitra přesunulo Rusko do Gruzie deset tisíc vojáků. Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi, že zastavuje své vojenské akce a je připravena jednat o příměří.