Tibetský duchovní vůdce dalajlama obvinil čínskou armádu z nepřiměřených represí proti demonstrantům v Tibetu. V rozhovoru pro francouzský deník Le Monde uvedl, že má nepotvrzené informace o 140 osobách, které vojáci zabili 18. srpna při protivládních protestech ve východní části Tibetu.

"Podle věrohodných svědků bylo od březnových nepokojů zabito 400 lidí jen v oblasti metropole Lhasy. Když vezmete v potaz celý Tibet, obětí bude určitě ještě mnohem víc," řekl dalajlama, z jehož rozhovoru citovala agentura Reuters. Dalajlama projevil v rozhovoru také obavu z rostoucího počtu vojenských táborů v Tibetu, které by podle něho mohly znamenat, že Čína hodlá udržet tuto oblast dlouhodobě a násilím.

Nejméně osm amerických aktivistů a několik dalších cizinců zadržely čínské úřady v rámci sílícího tlaku zastavit protibetské protesty během posledních dnů olympijských her. Oznámila to včera agentura Reuters s odvoláním na skupiny na ochranu lidských práv.

Skupina Studenti za svobodný Tibet oznámila, že čínské úřady v úterý zadržely pět samozvaných amerických "občanských novinářů", kteří byli v Pekingu, aby podporovali svobodu Tibetu. Zadržen byl i americký aktivista a umělec James Powderly, upřesnila skupina sídlící v New Yorku.

Ve středu čínská policie zadržela čtyři další protestující včetně dvou Američanů a jednoho Brita, kteří rozvinuli tibetskou vlajku před hlavním olympijským stadionem Ptačí hnízdo v Pekingu.

Pekingské olympijské hry, které začaly 8. srpna a skončí v neděli, neprovázely hromadné demonstrace ani masivní protesty, kterých se čínské úřady obávaly. Několika skupinám prosazujícím nezávislost Tibetu se nicméně podařilo prolomit přísná bezpečnostní opatření a v jednom případě se jim podařilo vyvěsit transparent s nápisem "Svobodný Tibet" přímo před sídlem čínské státní televize.