I když českým zaměstnancům rostou mzdy tempem, o kterém se jejich západoevropským kolegům ani nezdá, pořád si proti nim vydělají nesrovnatelně méně.

Vyplývá to ze srovnání vývoje hodinových mezd v Evropě od roku 2000 do loňska, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Zatímco v Česku se zvýšila za uvedených sedm let průměrná hodinová mzda reálně (tedy při zohlednění inflace) o 41 procent a při přepočtu na eura dokonce o 111 procent, růst v zemích Evropské unie činil pouze osm procent. A třeba v sousedním Německu se hodinová mzda mezi lety 2000 a 2007 zvedla reálně o jediné procento.

Jenomže i tak si čeští zaměstnanci vydělají stále zlomek toho, co Němci.

"V současnosti je průměrná mzda v Česku na 25 procentech úrovně Německa," vysvětluje předseda ČSÚ Jan Fischer.

Útěchou Čechům může být, že odstup se snižuje. Ještě v roce 2000 si průměrný Čech vydělal pouhých 14 procent průměrné mzdy německé.

Západ dotahují poměrně rychle i ostatní nové země Evropské unie. Například Slovensko ještě rychlejším tempem než my. Hodinová mzda tam v průměru stoupla ve slovenských korunách o 84 procent z 70,8 slovenské koruny na 130,4 koruny, v přepočtu na eura činil nárůst 132 procent.

Většina sousedních zemí ale v mzdovém růstu za Českem zaostává. Donedávna bylo v tomto směru naším největším konkurentem Maďarsko, které se však na počátku loňského roku dostalo do hospodářských potíží. Naopak mzdy v Polsku prudce zrychlují.

K vůbec nejrychlejšímu růstu příjmů došlo od roku 2000 podle ČSÚ v pobaltských státech (v Lotyšsku například o 86 procent), dařilo se však i Rumunsku, kde byl nárůst 80procentní.

(čtk, eko)


080922_16_2.gif