Sekulární izraelský podnikatel Nir Barkat zvítězil v úterních místních volbách v Jeruzalémě a stane se na příštích pět let jeho starostou. Porazil svého hlavního soupeře, ultraortodoxního poslance Meira Poruše v souboji, který podle agentury AP znovu jasně demonstroval hlubokou propast mezi ortodoxními a sekulárními Izraelci.

Podle konečných oficiálních výsledků Barkat získal 52 procent hlasů, Poruš 43 procent. Třetímu z favorizovaných kandidátů, miliardáři ruského původu Arkadiji Gajdamakovi dalo hlas jen 3,6 procenta voličů. Čtvrtý kandidát Dan Biran si svou předvolební radou židovským, muslimským a křesťanským obyvatelům Jeruzaléma, aby řešili problémy svého města s pomocí hašiše nebo marihuany, získal pouhé jedno procento hlasů.

Barkat se už nad ránem prohlásil vítězem voleb, přičemž přislíbil, že bude starostou pro všechny obyvatele "věčného hlavního města židovského národa".

Stejně jako jeho dva hlavní rivalové i Barkat postavil svou předvolební kampaň na tvrdé linii a rezolutním odmítání jakýchkoliv případných ústupků Palestincům. Někdejší člen centristické strany Vpřed úřadujícího premiéra Ehuda Olmerta dokonce svého času z této strany vystoupil na protest proti ideji možného rozdělení Jeruzaléma s Palestinci. V předvolební kampani navíc Barkat přislíbil výstavbu nových židovských obytných bloků ve východní části Jeruzaléma, v níž žije 250 000 Palestinců a kterou si palestinská strana nárokuje jako hlavní město svého budoucího samostatného státu. Tímto záměrem si vysloužil nevoli Palestinců i levicově orientovaných Izraelců.

List Maariv ve včerejším vydání označil volby starosty Jeruzaléma za "historické hlasování po pěti letech ortodoxní nadvlády nad Jeruzalémem". "Město bylo na pokraji propasti. Je teď zachráněno? To bude záležet na novém starostovi," napsal Maariv.

Barkat vydělal jmění jako majitel úspěšné firmy s počítačovým softwarem BRM. Kromě toho založil nestátní organizaci Snunit, která se zasazuje o využívání počítačů na základních školách.

Volby v Jeruzalémě poznamenaly drobné incidenty. Policie rozehnala demonstraci ultraortodoxních Židů, kteří blokovali přístup do volebních místností. Neuznávají totiž nynější státní útvar a lpí na teorii, že Izrael může nastolit svou vládu nad územím až po příchodu Mesiáše. V Tel Avivu, který je mezinárodně uznávaným hlavním městem a ekonomickým centrem Izraele, úřad starosty snadno uhájil liberální politik Ron Chuldaj.

081113_09_2.jpg