Severní Korea oznámila, že od příštího měsíce uzavře pozemní hranici se svým jižním sousedem. Pokud rozhodnutí nezmění, bude to znamenat zastavení i těch několika málo kontaktů, které mezi oběma korejskými státy - rozdělenými od dob studené války - přetrvávají.

Podle zprávy, kterou zveřejnila severokorejská oficiální tisková agentura KCNA, armáda KLDR počínaje 1. prosincem odřízne veškeré pozemní přechody přes společnou hranici. Důvodem k tomu je údajná konfrontační politika Jižní Koreje, která "překročila nebezpečnou úroveň".

Vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem se vyhrotily poté, co byl v únoru zvolen prezidentem Jižní Koreje konzervativní I Mjong-bak. Ten nastolil vůči severnímu sousedovi tvrdší kurz, odmítl pokračovat v dodávkách štědré pomoci KLDR a podmínil ji pokrokem v ukončování severokorejského jaderného programu a v oblasti lidských práv.

Od té doby je dialog obou zemí na vládní úrovni přerušen.

"Jihokorejská loutková vláda by si měla uvědomit, že jsme se ocitli na klíčové křižovatce existence," uvedla KCNA.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení vyjádřilo nad krokem KLDR politování, zároveň však zdůraznilo, že respektuje všechny dohody uzavřené v minulosti. Vyzvalo k dialogu. "Negativně to ovlivní úsilí, které bylo doposud vynaloženo ke zlepšení mezikorejských vztahů," uvedlo.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války v letech 1950 až 1953 de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil pouze příměřím.

Pchjongjang stupňuje v posledních týdnech slovní výpady vůči Soulu a mimo jiné Jižní Koreu varoval, že ji obrátí v trosky, pokud jihokorejští aktivisté nepřestanou na území KLDR šířit letáky kritizující tamní režim.

Podle analytiků letáky vyvolávají obavy mezi severokorejskými vůdci v souvislosti se spekulacemi o zdravotním stavu vůdce KLDR Kim Čong-ila, který podle některých zdrojů prodělal mozkovou mrtvici.