theodore_postol.jpg

Ten radar prostě nefunguje, přijel do Česka na pozvání hnutí Greenpeace upozornit americký vědec, profesor techniky a národní bezpečnostní politiky na Massachussettes Institute of Techology Theodore Postol.


HN: Proč jste se rozhodl přijmout pozvání Greenpeace a informovat Čechy o vašich pochybnostech o radaru?

Přijde mi zásadní, aby lidé měli kompletní informace o tom, jak radar funguje. A jsem velmi překvapen, kolik dezinformací američtí vládní představitelé Čechům dali. Otázka radaru je také širší téma, které má co do činění s americko-ruskými vztahy. A evropský pilíř americké protiraketové obrany vytváří překážky v debatách mezi Spojenými státy a Ruskem, které by vedly ke snižování hrozeb ve světě.


HN: Hlavní váš vzkaz je ale asi ten, že radar podle vás nefunguje...

Podle počtu vysílacích a přijímacích modulů v jeho anténě nefunguje. Jeho dosah je tak malý, že pokud by byla skutečně vystřelena raketa z Íránu, tak by radar přelétla.


HN: Podle čeho usuzujete? Byl jste někdy na Kwajaleinu, kde dnes radar stojí? Američané také říkají, že před stěhováním bude modernizován.

Na Kwajaleinu jsem nikdy nebyl, ale o tomto radaru toho bylo napsáno mnoho v odborných technických časopisech. To jsou dostatečné informace. Ani po modernizaci nebude dost funkční.


HN: Nepřipouštíte si, že možná nemáte přístup k nejaktuálnějším informacím? Něco z toho může být přece tajné...

S radarem je to jako s řadou kufrů, které na povrchu všechny vypadají stejně, ale uvnitř jednoho z nich je bomba. Dokáže někdo říct, v kterém z nich opravdu je? Generál Obering, šéf Protiraketové agentury, chce, abyste uvěřili, že ano. Ale všechny jeho argumenty jsou tajné.


HN: Nevadí vám, že vás Greanpeace prezentuje jako "noční můru" generála Oberinga?

Nevadí, pan Obering mě opravdu nemá rád. Pracoval jsem v Pentagonu v letech 1982 a 1984, fyzika se nezměnila. Přísahal jsem věrnost USA a já jsem věrný zůstal.