Indie se zúčastnila předběžných rozhovorů se Spojenými státy o možném pořízení protiraketového obranného systému. Informovalo o tom včerejší vydání deníku Financial Times.

Rozhovory mezi oběma stranami pokračují prý už delší dobu, jednání ale podle zástupce americké ambasády v Dillí, kterého list cituje,nepřekročila vědeckou a technickou rovinu.

O umístění protiraketového obranného systému v současnosti jedná USA také s ˇCeskem a Polskem. To budí značnou nevoli Ruska, které tvrdí, že by zařízení bylo namířeno proti němu a ne proti Iránu a KLDR, jak uvádějí Spojené státy.

Umístění podobného systému v Indii by se jistě setkalo s odporem sousedního Pákistánu, píše server BBC. Oba státy disponují jadernými zbraněmi, od roku 1947 spolu svedly tři války a nyní mezi nimi panuje napětí kvůli loňským teroristickým útokům na indické město Bombaj.

"Indie je naším spojencem a my ji chceme vybavit čímkoliv, co potřebuje ke své ochraně," citoval Financial Times zástupce americké ambasády v Dillí. Indové se podle deníku zúčastnili raketových zkoušek i počítačových simulací.

Financial Times také citoval nejmenovaného pákistánského zástupce, který uvedl, že Islámábád by v případě umístění protiraketového zařízení v Indii "musel přijmout odvetná opatření".

Svět by měl pracovat na jaderném odzbrojení a nové evropské bezpečnostní struktuře neprospívá záměr USA postavit v Česku radar a v Polsku umístit rakety. Ve společném prohlášení pro dnešní vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to uvedli čtyři bývalí vrcholní němečtí politici, exkancléř Helmut Schmidt, bývalý prezident Richard von Weizsäcker, exministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a zahraničněpolitický veterán SPD Egon Bahr.

(čtk)