Éra "papírového" úřadování končí, slibuje Ministerstvo informatiky. Obecní vyhláška - třeba o psích známkách - v papírové podobě opatřená razítkem bude mít brzy stejnou platnost jako ta, kterou starosta napíše v počítači a "orazítkuje" elektronickým podpisem obce.
Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon, který zrovnoprávňuje papírové a elektronické veřejné listiny. Platit začne zhruba za dva týdny, kdy vyjde ve Sbírce zákonů.
Na změnách vydělají i občané. "Novela výrazně zjednoduší vyřizování formalit na úřadech," tvrdí mluvčí Ministerstva informatiky Klára Volná.

Úřady budou rychlejší...
"Já třeba požádám katastrální úřad přes internet se svým elektronickým podpisem o výpis. Počítač úřadu žádost automaticky zpracuje a bez kontroly úředníka pošle výpis označený elektronickým podpisem," popisuje Volná.
Na údaje v takovém dopisu se člověk již bude moci spolehnout. Na rozdíl od současnosti - kdy je výpis pouze informativní - bude mít váhu dopisu s razítkem.
Podle právního znalce Vladimíra Smejkala se tak urychlí lhůty při vyřizování žádostí na úřadech. "Ty si budou moci záznamy vyměňovat přímo v elektronické podobě." Nebudou muset čekat, až jim přijdou oficiálně poštou.

...když se jim bude chtít
Problém je ale v tom, že úřady se k novým technologiím stále stavějí odmítavě.
"Úředníci nemají chuť měnit zaběhané postupy popsané v zákonech. Z jejich pohledu je to riskantní," řekl přednedávnem HN ministr informatiky Vladimír Mlynář.
Přes internet si tak zatím mohou lidé vyřídit jen minimum věcí. Je možné požádat o sociální dávky, obrátit se na ombudsmana, předložit k soudům podání k zahájení řízení či zaplatit tři daně - silniční, DPH a z nemovitostí. Jenže se státním zaměstnancům nelze zcela divit. Například policisté si často do práce nosí vlastní počítače, aby nemuseli protokoly sepisovat na starých psacích strojích.

...a když bude na čem
Podle průzkumu společnosti Tambor je průměrné stáří počítačů na státních úřadech devět let. Nejvíce techniky pochází z roku 1995. Přitom stále platí pravidlo, že výkon počítačů se zdvojnásobí každý rok a půl. Stáří počítačů kontrastuje například s Polskem, kde nakoupili počítače pro úředníky v průměru před 6,5 lety.
I když jsou v Česku počítače na úřadech staré, alespoň jich je dost. Téměř sedmdesát procent úředníků má v kanceláři vlastní počítač, více než třem čtvrtinám fungují základní programy, jako je Microsoft Office. Tento software elektronický podpis podporuje.

040714-03 ()