Gross věděl o obchodu se zbraněmi

Za nepříliš průhledných okolností prodalo Ministerstvo vnitra zbraně, které podle všeho skončily v embargovaném Kongu. Úřad nevyhlásil veřejnou soutěž, v obchodu se navíc angažoval přímo Stanislav Gross, tehdy ministr vnitra.
Ostravská firma Arms Moravia před pěti lety koupila v Česku tisíc protitankových vrhačů RPG 7, pět set kulometů a šest raketometů. Jak ve středu informovaly HN, balík zbraní putoval do válčící Afriky.

Soutěž zrušit a prodat

Raketomety sehnali ostravští obchodníci u soukromé zbrojní firmy, kulomety koupili od ministerstva obrany a RPG 7 od vnitra.
A právě nákup protitankových vrhačů vyvolává podezření. Vnitro se je pokoušelo zbavit už dřív. V únoru 2000 vyhlásilo výběrové řízení na prodej nepotřebných zbraní, mezi nimiž byly i vrhače. Za dva měsíce však ministerstvo soutěž zrušilo.
V té době se o ně začala zajímat Arms Moravia v čele s Petrem Bernatíkem. A bez výběrového řízení je také získala. Co kus, to sedm tisíc korun. Celkem vnitru firma zaplatila sedm miliónů.
"Nabídka překročila pořizovací hodnotu materiálu. Bylo to prokazatelně výhodné, úřad proto rozhodl o přímém prodeji," uvedl mluvčí Ministerstva vnitra Petr Vorlíček. "Předešlou soutěž úřad zrušil, protože zájemci nesplnili stanovené podmínky."
Jinak, než vnitro postupovalo při podobném obchodu Ministerstvo obrany. Jeho úředníci pět set kulometů bez veřejné soutěže neprodali. Naopak.
"My jsme provedli užší výběrové řízení, to znamená, že jsme oslovili firmy z databáze společností, které mají licenci pro obchod se zbraněmi. Až pak jsme vybrali nejlepší nabídku," sdělila Iva Ruskovská z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

Schůzka Gross - Bernatík

V době, kdy firma Arms Moravia, sháněla RPG pro Afriku, se její šéf Petr Bernatík setkal s ministrem Grossem. Přímo na půdě Poslanecké sněmovny.
"Schůzku jsem panu Bernatíkovi s ministrem Grossem v té době domlouval. Na přesné datum si ale nepamatuji. Ani nevím, o čem se bavili. Byl jsem v podstatě jen zprostředkovatel," řekl Jiří Drápela, tehdejší člen Grossova týmu, který měl na starosti parlamentní agendu.
O čem hovořili, není jisté. Ani jeden z nich o tom nechce mluvit.
Jak ale potvrdilo tiskové oddělení Ministerstva vnitra, Gross o odprodeji vrhačů věděl. Dokonce v té věci rozdával úkoly. "Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross byl o uvedeném obchodu informován a uzavřením kupní smlouvy pověřil ředitele odboru správy majetku," sdělil písemně mluvčí Vorlíček.
Arms Moravia za RPG v Africe inkasovala více než dvojnásobně tolik, co zaplatila vnitru. Co kus, to šest set amerických dolarů.
Šéf Arms Moravia Petr Bernatík se o tom, za jakých okolností nakoupil na vnitru, bavit nechce. "Nevím, kdo vám ty informace dává, ale měl byste je prověřit," reagoval. Jsou nepravdivé? "Já už k tomu nic říkat nebudu, ale měl byste si je ověřit," řekl a zavěsil telefon.
Ještě stručnější je reakce premiéra Grosse. Na otázky, které mu HN zaslaly už v úterý, ani přes urgence neodpověděl. Jeho mluvčí Věra Dušková pouze přeposlala zprávu, kterou sepsalo vnitro.
Kolem obchodu s vyřazenými RPG je nicméně víc nejasností. České úřady firmě Arms Moravia povolily zbraně vyvézt do Zimbabwe. Zástupci společně ale ještě před tím jednali s hlavním nákupčím konžské armády generálem Francescem Olengou.
Dokonce k tomu obchodu sepsali i smlouvu, v ní slibují, že do embargovaného Konga dodají tytéž zbraně, které později - podle oficiálních zpráv - vyvezli do sousední Zimbabwe.