Policie si není jistá, jak vlastně miliardář utekl

Útěk obviněného miliardáře Radovana Krejčíře, který o víkendu policii zmizel během domovní prohlídky, se podle nejnovějšího vyšetřování zřejmě odehrál jinak, než dosud policie tvrdila. Důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování řekl HN, že zatím nic nepotvrdilo původní verzi, že by Krejčíř utekl oknem z toalety.
Krejčířův útěk bude stát funkce velitele zásahu, zasahující policisty a ve hře je i křeslo náměstka protikorupční služby Josefa Bečváře.
Sám Bublan včera nechtěl prozradit, koho konkrétně se tresty za Krejčířovo zmizení dotknou. "V každém případě vedení protikorupční služby akci špatně zorganizovalo. Druhá věc je postup konkrétních policistů přímo na místě," uvedl ministr vnitra.
Josef Bečvář má nyní dovolenou a prostřednictvím mobilního telefonu včera odmítl komunikovat.

Kudy vlastně utekl

Krejčíř policistům zmizel poté, co jej protiteroristická jednotka zatkla v jeho vile v Černošicích a předala ho pražské expozituře protikorupční služby. Policie dosud tvrdila, že si Krejčíř potřeboval odskočit na toaletu, neměl v tu chvíli na rukou pouta a doprovázejícímu policistovi zabouchl dveře před nosem. Zmizel pak v lese, kde na něj v autě čekala ochranka.
Tato verze však dostala mezery. Není totiž jasné, kdo z policistů Krejčíře doprovázel na toaletu a která z několika místností v domě to vůbec byla. "Nikdo z těch šestnácti policistů, co tam byli, se k tomu nehlásí. Není tedy vyloučeno, že ten útěk se ve skutečnosti odehrál jinak, než napsali do prvních hlášení," uvedl důstojník policie obeznámený s vyšetřováním Krejčířova útěku.
Také náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně připustil, že konkrétního policistu, jemuž Krejčíř utekl, inspekce nenašla. "Buď to celé bylo úplně jinak, než policisté líčili, nebo se kryjí navzájem," řekl k vyšetřování.
HN už včera informovaly, že policisté nechali Krejčíře během domovní prohlídky v rozporu se všemi předpisy normálně mluvit s manželkou i tělesnými strážci. Svůj útěk si tak mohl zorganizovat, stejně jako mohl policisty přímo na místě podplatit, protože v jeho rezidenci byly k dispozici milióny.
Krejčířův útěk podle ministra Bublana prokázal, že jednotlivé složky policie spolu špatně komunikují, a ministr to hodlá změnit. "Celorepublikové útvary jsou příliš autonomní, nechtějí do svých případů pouštět další složky. Kdyby si to protikorupční služba nechtěla nechat jen pro sebe, přizvala někoho dalšího nebo nechala na místě protiteroristickou jednotku, nemuselo se to stát," míní Bublan.

Paroubek chce tresty

Zatýkání Radovana Krejčíře, který nyní čelí obvinění z pokusu o miliardový podvod na státu a přípravu vraždy, protikorupční služba tajila před svými kolegy z obavy, že se akce předem prozradí. Krejčíř je znám jako podnikatel s vynikajícími kontakty právě s policií.
Do případu se vložil i premiér Jiří Paroubek, který ministra vnitra osobně požádal, aby za Krejčířův útěk padly tvrdé tresty. Požaduje, aby zasahující policisté, kteří si nechali miliardáře utéct, byli přeřazeni na pochůzkovou službu nebo rovnou propuštěni od policie. Žádá i postih velících důstojníků policie. Paroubek na rozdíl od Bublana naznačil, že by se nebránil demisi policejního prezidenta Jiřího Koláře. "Já si myslím, že by o vyvození osobní odpovědnosti měl minimálně přemýšlet," řekl Paroubek pro Český rozhlas.