Šiša nemohl nic ovlivnit, řídil právníky, autopark a uklízečky

Tváří v tvář skandálu, který rozpoutalo obvinění sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši z práce pro konkursní mafii, zachovává ředitel NBÚ Jan Mareš navenek klid. Šiša nemohl nic ovlivnit, říká Mareš k podezření, že jeho podřízený ovlivňoval za peníze a půjčení luxusního vozu vyšetřování skupiny konkursního soudce Karla Berky.
Pan Šiša měl podřízené právníky, údržbáře, autopark a uklízečky, vysvětluje Mareš, proč Šišův případ neohrožuje ani důvěryhodnost bezpečnostních prověrek.


HN: Mohl mít Vladimír Šiša informace o tom, koho hodláte, nebo kdo se nechává prověřovat?
K těmto údajům, které jsou v evidencích, neměl přístup. Po policejní prohlídce jeho kanceláře jsem kontroloval, jestli se do těchto evidencí snažil dostat. Výsledek byl negativní.


HN: Kdy to bylo?
Po prohlídce policie 24. března 2004.


HN: Proč jste se ho ještě loni v prosinci zastával a nepřipouštěl o něm žádné pochybnosti?
Nezastával jsem se ho jako člověk, ale jako právník. Dokud je totiž někdo pouze obviněn, ještě to vůbec neznamená, že něco spáchal.


HN: Začnete si teď kontrolovat, jakým autem jezdí vaši zaměstnanci?
My si samozřejmě zjišťujeme, kdo má jaké vozidlo. Majetkoprávní věci zaměstnanců zkoumáme. Na to je dotazník.


HN: Jak to, že jste systémem vnitřní kontroly nezjistili, že sekčnímu šéfovi Šišovi ti lidé půjčují auto a dávají mu peníze?
Jak na to mohu přijít? Nemám oprávnění zkoumat, kdo je vlastníkem vozu, jímž moji zaměstnanci jezdí. Národní bezpečnostní úřad není zpravodajská služba ani policie. Jsme správní úřad, který informace získává tím, že si o ně obě příslušné instituce požádá.


HN: Jaké tedy máte možnosti kontrolovat zaměstnance? Pracujete přece s tajnými informacemi?
Lidé jsou nás zaměstnáni v pracovněprávním vztahu a nejsou ve služebním vztahu. U nás je tak rozhodující zákoník práce a podle něho mohu s někým ukončit pracovní poměr. Opakuji, že my nejsme tajná služba, ale správní úřad.


HN: NBÚ však nakládá s tajnými informacemi. Nepomohlo by, kdyby byli všichni zaměstnanci prověřeni na nejpřísnějším stupni?
To by se musel změnit zákon, který stanovuje, že každá osoba je prověřena na ten stupeň utajení, na základě s jakými informacemi pracuje.


HN: O Národním bezpečnostním úřadu je vždycky slyšet v souvislosti s nějakým průšvihem. Nepomohlo by, kdyby zaměstnanci měli nejpřísnější bezpečnostní prověrky?
Já s vámi zcela nesouhlasím, v poslední době se o nás mluví především v souvislosti s novým zákonem o ochraně utajovaných informací, která je pro občany hodně pozitivní.


HN: Podáte kvůli Šišovu případu rezignaci?
Pokud se prokáže moje chyba, vyvodím z toho patřičné důsledky.

Jan Mareš
Narozen: 5. 10. 1965
Povolání: Ředitel NBÚ, vládou jmenován 13. 11. 2003.
Náplň práce: Rozhoduje, kdo může pracovat s tajnými informacemi.
Nadřízený: premiér Jiří Paroubek