ECM a Pegas lákají drobné investory

Češi mají poprvé od kupónové privatizace jedinečnou možnost pořídit si cenné papíry ještě předtím, než se firma začne obchodovat na burze. To byl případ realitní ECM i další novinky, textilní firmy Pegas Nonwovens, na kterou investoři mohou podávat nabídky už od úterý.
Obchodovat s akciemi Pegasu se sice nezačne dříve než za týden, firma se ale rozhodla část nabídnout drobným investorům už prostřednictvím primární emise. Podíl akcií, které pro retailové klienty firma zpřístupní v ceně 21,5 až 27 eur za akcii, odmítli představitelé Pegasu zveřejnit. Analytici očekávají, že stejně jako v případě ECM bude poptávka po akciích Pegasu vyšší než nabídka. Britský majitel firmy Pamplona si textilku cení asi na 300 miliónů eur, přibližně třetinu z této částky chce firma získat na pražské burze.
Na koho se nedostane při primární emisi, však nemusí truchlit. Analytici předpovídají oběma titulům v prvních dnech růst. Když nakoupíte akcie na burze - ECM se začíná obchodovat už dnes, Pegas by měl přijít na řadu po 15. prosinci - měli byste vydělat.
"Na burze teď panuje euforie, hlavní index se pohybuje v blízkosti rekordních hodnot, investory novinky přitahují jako magnet," říká Pavel Hadroušek, analytik ze společnosti Fio. ECM má podle něj potenciál jít rozhodně nad cenu 50 eur (prodala se za 47). "Realitní trh v Česku ještě stále roste. Firma se navíc dravě tlačí do Ruska, pokud jí projekty na tomto perspektivním trhu vyjdou, budou její akcie zářit," dodal Robert Keller z Patria Finance.
Existují však i hrozby. Podle Hadrouška je důležité, jak se budou chovat ceny realit. "V USA trh s nemovitostmi ochlazuje, pokud by se tento trend přelil i sem, měli by developeři, jako je ECM, problém. Úspěch ECM bude záviset i na vývoji úrokových sazeb. Tyto firmy si totiž většinu svých prostředků půjčují," vysvětlil Hadroušek. Úrokové sazby jsou v Česku nejnižší v Evropě ( 2,5 procenta). Snižování sazeb se čeká v USA, naopak v eurozóně budou úroky růst. Zápornou zprávou by naopak nemělo být rozhodnutí firmy, že nebude v následujících dvou letech vyplácet dividendy. Podle Hadrouška s tím investoři ani nepočítají. "Nejedná se o klasický dividendový titul," řekl.
Pegas má oproti ECM jednu výhodu. Výroba textilu je obor, který chybí nejen na burze v Praze, ale v podstatě v celé střední Evropě. "To je pro Pegas plus i minus - na burzách sice nejsou konkurenční podniky, na druhou stranu nelze textilku s žádnou jinou firmou srovnat, aby si investor udělal obrázek," myslí si hlavní makléř Patria Finance Roman Koděra.
Navzájem se prý oba nováčci o investory přetahovat nebudou. Každý je z jiného oboru a počet firem v systému SPAD je tak malý (i s nováčky 11), že se najde dostatečně velká poptávka pro oba.