TITULEK38: Některé domácnosti se vracejí k topení dřevem

PEREX: Loňské zdražení plynu vedlo ke snížení zájmu o tento druh vytápění. Letošní zlevnění by mohlo znamenat obrat.

Kolísání cen plynu a elektrické energie v minulých pěti letech rozhýbalo i prodeje a výrobu nejrůznějších kotlů, jejich producenti se nyní snaží zachytit změnu chování spotřebitelů a vykrývat poptávku stále účinnějšími výrobky. Příčina je jasná, z celkové spotřeby energie v domácnosti připadá rovných osmdesát procent na topení a spotřebu teplé užitkové vody.

Asociace podniků topenářské techniky (APTT) zaznamenala v posledních letech velké výkyvy poptávky. "Zatímco zájem o uhlí ještě loni rostl a prodalo se 31 tisíc kotlů na pevná paliva, naopak zdražování plynu snížilo prodejnost plynové techniky až o 30 procent," říká sekretář APTT Josef Žďárský. Nyní se podle jeho slov po zlevnění plynu vývoj opět obrací ve prospěch plynových kotlů. Plyn jako palivo využívá podle průzkumů agentury GfK v současnosti přes 18 procent domácností.

Tohoto trendu hodlá využít jeden z největších tuzemských výrobců společnost Dakon Krnov, která plánuje prodat zhruba 51 tisíc kotlů a zvýšit tržby o osm procent na celkových 820 miliónů korun. "V technice zaměřené na zemní plyn držíme kolem čtyřiceti procent trhu," uvedl obchodní ředitel Dakonu Alois Adamčík.

Podobný optimismus v růstu prodeje plynové techniky nesdílí Jiří Hoffmann, obchodní ředitel firmy Protherm, která vyrábí plynové kotle a mimo ČR je prodává v 25 zemích světa. "Po dvou letech recese pociťujeme určité oživení poptávky, ale to přichází vždy s určitým zpožděním. Na solidnější analýzu musíme ještě zhruba půl roku počkat," tvrdí Hoffmann.

Obdobně hodnotí situaci i majitel jedné z největších firem orientovaných na montáž a servis plynové techniky na Pardubicku Milan Rebeka. "Zlaté časy hromadné plynofikace jsou už minimálně tři roky pryč. Někteří zákazníci, kteří mají levný zdroj dřeva, přecházejí k tomuto palivu," líčí situaci Rebeka.

Jeden z největších evropských výrobců kotlů na dřevo Atmos Cankař a syn jich loni v Bělé pod Bezdězem vyrobil 12 tisíc, přičemž dvě třetiny produkce uplatnil v zahraničí. Zvýšený zájem o topení dřevem nejen u nás, ale i v okolních státech potvrzuje také šéf odbytu a propagace akciové společnosti Verner Jiří Parák. "Na tuzemském trhu je letos poměrně setrvalý stav, ale stále roste export. V tomto roce prodáme zhruba 60 procent produkce především v sousedním Rakousku a Německu," uvádí Parák.

Nejvíce roste zájem o krbová kamna, kterými lze buď jenom přitápět, anebo je připojit i k celému topnému systému. Prodeje se v posledních dvou letech zvýšily o dvacet procent.

roční náklady na vytápění .