Klonovaná ovce Dolly zemřela nečekaně brzo

Nejproslulejší zvíře současnosti, klonovaná ovce Dolly, zemřelo v pátek odpoledne po vpíchnutí smrticí injekce.
Dolly trpěla rychle se rozvíjejícím infekčním poškozením plic, podle veterinářů neměla naději na přežití. Tento typ onemocnění se však obvykle vyskytuje až u starších ovcí, takže smrt Dolly znovu otevřela otázku, jak rizikové vlastně klonování je.

Předčasné stárnutí, předčasná smrt

Dolly se narodila 5. července 1996, událost však její tvůrci ve výzkumném ústavu Roslin u skotského Edinburghu oznámili až v únoru následujícího roku. Mezitím růst mláděte pečlivě sledovali a také čekali, až skončí patentové řízení na techniku klonování.
Vědci několikrát v průběhu života Dolly zaznamenali projevy jejího předčasného stárnutí. Nejdříve si ho všimli v mikroskopu.

Příliš krátké telomery

Chromozomy, což jsou jakési balíčky nesoucí geny v jádru buněk, zakončuje vlákno DNA zvané telomera. Při každém dělení buňky, tedy při stárnutí, se telomery zkracují, až jsou tak krátké, že se buňka přestane dělit a umírá. Telomery Dolly byly kratší, než by odpovídalo věku ovce.
Výzkumníci však konstatovali, že na Dolly se to tehdy nijak neprojevovalo, byla zdravá jako řípa a běžným způsobem postupně porodila šest jehňat. Zlom přišel loni v lednu. Tehdy se ukázalo, že Dolly trpí artritidou - zánětem kolenního a kyčelního kloubu na levé zadní noze. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje až u starších zvířat.
A nyní slavná ovce nedokázala vzdorovat předčasné plicní infekci, která, jak pro agenturu AP uvedl Harry Griffin z ústavu Roslin, vedla ke vzniku rakoviny plic.
Dolly se tedy dožila šesti a půl roku; obvyklý věk přirozeného dožití pro její živočišný druh bývá jedenáct až dvanáct let. Předběžné výsledky páteční pitvy neukázaly poškození jiných tkání než plicních, avšak rozbory vzorků budou dále pokračovat. "Musíme počkat na další závěry, než poznáme, zda její poměrně předčasná smrt je nějakým způsobem spojena s klonováním," řekl agentuře AP profesor Oxfordské univerzity Richard Gardner.

Souvisí smrt s klonováním?

Ian Wilmut, vedoucí týmu, který Dolly vytvořil, však už několika novinářům řekl svůj názor, podle nějž nemoci Dolly nijak nesouvisely s jejím původem. Podpořil jej i Robert Lanza, odborník na klonování z amerického Massachusetts. Zdůraznil, že Dolly žila sice obklopena veškerou péčí, avšak z bezpečnostních důvodů pouze ve stáji, neběhala po venku, což pro ni bylo nepřirozené. "Právě zvířata žijící v uzavřeném prostoru častěji trpí artritidou i poruchami dýchání," řekl Lanza agentuře Reuters.
Dolly byla prvním savcem, který vznikl klonováním z buňky dospělého jedince. Při běžném rozmnožování savců pronikne do jádra samičího vajíčka samčí spermie a vznikne zárodek, jehož polovina chromozomů pochází od otce a polovina od matky. Při klonování vědci žádnou spermii nepotřebují. Ze samičího vajíčka odstraní jádro a na jeho místo vnesou jádro z nějaké jiné buňky. Pokud se to povede, vznikne zárodek, který však má prakticky všechny dědičné informace pouze od jednoho "rodiče".
Tuto techniku vědci předpovídali a autoři vědeckofantastické literatury popisovali už desítky let před narozením Dolly. Proslulým se stal například film Hoši z Brazílie, jehož autoři nechali klonovat Hitlera.
Dolly vznikla ze zmrazené buňky odebrané z vemene šestileté ovce, která byla v době klonování již mrtvá. I to pak vzbudilo světovou senzaci a zahájilo diskuse o tom, zda je možné klonovat i dávno zemřelé lidi.
S takovou publicitou vědci z Roslinu vůbec nepočítali. Jejich cílem bylo vytvářet například kopie cenných zvířat, a to i takových, která by díky genovým zásahům ve svém těle tvořila léky či jejichž orgány by se hodily pro transplantaci lidem.

Neúměrná rizika při pokusech o klonování lidí

Snahy o vytvoření klonovaného člověka vědci z Roslinu vždy kritizovali jako rizikové. Mezitím se totiž ukázalo, že klonovaná zvířata často zemřou ještě před porodem, ve velké míře se rodí nadměrně velká, deformovaná a jinak zdravotně postižená.
Argumenty lidí, kteří varují před riziky klonování, posílila před dvěma týdny smrt první klonované australské ovce Matildy. Bylo jí něco přes dva roky, zemřela zcela náhle a pitva neodhalila příčinu.
Zpráva o smrti ovce Dolly zasáhla americkou biotechnologickou společnost Geron, která odkoupila patent na technologii klonování a prodává licence šlechtitelským stanicím.
Kurs jejích akcií na trhu Nasdaq v pátek klesl o 16 procent.