Cestovní formality
Vízum je možné získat po příletu do země, a to přímo na letišti.
Jinak jordánské vízum dostanete v kanceláři konzula v Praze za 660 korun pro jeden vstup a za 1260 Kč pro více vstupů, ale i na počkání přímo na letišti za poplatek 10 JOD (zhruba 14 USD). Ke vstupu do monarchie je nutný cestovní pas, který musí být platný ještě minimálně šest měsíců. Nesmí však obsahovat razítko některého hraničního přechodu s Izraelem. Překročíte-li povolenou dobu pobytu, počítejte s pokutou 1,5 JOD (2 USD) za každý den. Vízum si ale můžete prodloužit až na šest měsíců u místní cizinecké policie. Zdržíte-li se však déle než dva týdny, je nezbytné zaregistrovat se na nejbližší policejní stanici. Tam cizinec dostane automaticky povolení k pobytu na tři měsíce. Musí však také podstoupit krevní test na AIDS za poplatek 7 JOD. Mezinárodní očkovací průkaz úřady nevyžadují.

Doprava a celní náležitosti
Z Jordánska není možné vystupovat do žádného jiného sousedního státu, jako je Sýrie,
Saúdská Arábie či Irák, ani do některých dalších arabských států, například do Libanonu. A to platí i v případě, pokud cestovatel projde jordánskou hraniční kontrolou. Při odjezdu ze země se platí dalších 5 JOD (7 USD) jak na letišti, tak i dalších hraničních přechodech. Monarchii lze opustit pouze letecky nebo trajektem do Egypta. Pro let do Ammánu lze využít služeb zahraničních aerolinií, jako jsou Austrian Airlines nebo Air France. Za cestu zaplatíte v přepočtu kolem 13 500 korun.
Clu nepodléhá dovoz osobních věcí, jako jsou fotoaparáty, jeden litr alkoholického nápoje, dvě stě kusů cigaret či domácí zvířata chovaná pro potěšení. Naopak do celního prohlášení je nutné napsat tyto předměty: filmovou kameru či videokameru, telekomunikační zařízení, osobní šperky a drahé kovy. To za předpokladu, že nemají obchodní charakter. K proclení připadají věci, které obchodní charakter mají.

Cestování
Rozsáhlá silniční síť v zemi je na velmi dobré úrovni.
Železniční doprava je ale slabá a vlaky z Damašku do Ammánu jezdí jen jednou týdně. Jako meziměstskou dopravu lze použít autobusy. Orientace je ale pro cizince obtížná, levnější a jednodušší je použít taxi. Ceny je dobré dohodnout předem. Jako vlastníci mezinárodního řidičského průkazu si také můžete pronajmout auto u početných kanceláří "rent a car". Ceny se pohybují od 200 dolarů za den. Dálniční poplatky se nevybírají.

Peníze
Místní měnou je Jordánský dinýr.
Má hodnotu jednoho tisíce filů, což je v přepočtu asi padesát korun. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje, dináry, které vám před odjezdem zbudou, je možné směnit za volnou měnu.

Zdravotnictví
Lekařské ošetření je možné pouze v soukromých nemocnicích.
Tam je na velmi dobré úrovni, ale také poměrně drahé. Platba za cokoli je samozřejmě požadována předem.

Ubytování
Hotely jsou relativně drahé.
V Ammánu se ceny za ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích pohybují od 125 dolarů. Necháte-li se na letiště odvést objednaným taxi, připravte si dalších 15 JOD. Za limuzínu už dáte kolem 30 dinárů. I tady platí pravidlo, že jestliže se ubytujete v hotelu vzdáleném od města kolem čtyřiceti kilometrů, zaplatíte za nocleh podstatně méně. Třeba i 60 dolarů.

Stravování
Také jordánská kuchyně je zajímavá.
Místním typickým jídlem, které určitě nevynechte, je švarma. Jedná se o chlebovou placku s náplní, což je jakási obdoba gyrosu. I v Jordánsku se můžete běžně najíst ve fast foodech McDonald's, KFC či Pizza Hut.
V arabských zemích jsou navíc různé malé restaurace či pouliční stánky, najíst se tak můžete doslova na každém kroku. Většinou nabízejí místní, tedy arabskou kuchyni s velkým výběrem teplých i studených jídel. Typická jsou na rožni opékaná či grilovaná kuřata a hamburgery. Vybrat si lze z pestré nabídky různých zeleninových salátů. Ty je lepší objednat v nějaké lepší restauraci a předejít tak případným zdravotním potížím.
V Jordánsku je běžné kouření na veřejnosti, někdy dokonce i v autobuse či kině. Pití alkoholu je regulováno zákony. Někde jsou alkoholické nápoje přímo zakázány. Zvláštní ohledy v konzumaci alkoholu či kouření je nutné brát v době ramadánu. Za alkohol se počítá i pivo, které se i na některých místech vyrábí. V arabských zemích jsou rozšířeny nealkoholické varianty šampaňského či aperitivů. Mezi muži je oblíbený arak, který se vyrábí destilací z vinné révy s přidáním anýzu.

Bezpečnostní situace
V Jordánsku není zvýšené bezpečnostní riziko.
V regionu je větší politické napětí, ale je zde bezpečno. S kriminalitou se zde moc často nesetkáte. Nedoporučuje se ale pohybovat se daleko od městských center a pro ženy platí stejná pravidla týkající se oblékání jako v jiných muslimských zemích.

Tisk v arabských zemích
Ve městech jsou anglicky psané noviny i internetové kavárny.
Většinou v dané zemi existují anglické deníky a časopisy nebo celosvětově vydávaná periodika, která se zaměřují na region Blízký východ, jako je Financial Times - Middle East či Wall Street Journal. Zájemce o místní zprávy si v Libanonu běžně koupí tisk ve francouzštině. Vycházejí tady anglicky psaný Daily Star a Beirut Times nebo francouzský L'Orient Le Jour.
V Jordánsku Jordan Times a The Star vycházejí denně kromě soboty. Poměrně rozsáhlé ekonomické zpravodajství přináší list Al-Ra'i Daily (www.is.netster.com). Dalším je deník Assabeel. Jeho anglickou internetovou variantu najdete na www.assabeel.com. V Egyptě jsou k dostání Cairo Times, Egyptian Gazette nebo al-Ahram Weekly.

Užitečné kontakty:

Jordánský konzulát v Praze
Branická 416/237
142 00 Praha 4
tel.: 241 440 455
fax: 241 442 949

Velvyslanectví ČR v Ammánu
0096265927051-2
www.mzv.cz/amman
amman@embassy.mzv.cz