Cestování
Pokud se vydáte do Nizozemska jako turista, nepotřebujete žádné vízum, postačí jen cestovní pas s minimální platností 3 měsíců po výjezdu.
Při pobytu delším než tři měsíce je však už vízum nutné. Cestujete-li za účelem zaměstnání či obchodu, musíte rovněž požádat o vízum na nizozemském velvyslanectví v Praze. Platí po třicet dnů a jeho vystavení přijde na 1600 korun. Studenti za vízum platit nemusí.
Při delším pobytu je nutné dostavit se do tří dnů po příjezdu do Nizozemska na cizineckou policii. Tam návštěvník dostane povolení k pobytu maximálně na jeden rok a zaplatí ještě poplatek za pobyt, který je 430 eur. Totéž platí i pro studenty.
Nizozemská policie provádí namátkové kontroly, při kterých je nutné doložit skutečnou délku pobytu v Evropské unii. Doporučuje se proto opatřit pas vstupním razítkem na vnější hranici schengenského prostoru (například na česko-německé hranici nebo na letišti Amsterodam-Schiphol).

Celní náležitosti
Dovoz ani vývoz místní nebo cizí měny není v Nizozemsku omezen.
Při dovozu zboží ze států mimo EU nebo zakoupeného v bezcelních obchodech, platí jistá omezení. Osoby starší sedmnácti let, které dovážejí takovéto neobchodní zboží, musejí dodržet maximální povolené množství. Například cestující starší patnácti let mohou dovést maximálně 500 g kávy, 100 g čaje či 200 kusů cigaret.
Bezcelní obchody byly v Nizozemsku zrušeny před čtyřmi lety. Dnes je najdete jen na mezinárodním letišti Schiphol.

Doprava
Letecká doprava je pro služební cesty do Nizozemska nevýhodnější.
Například ČSA létají na mezinárodní letiště Schiphol, které je od Amsterodamu vzdáleno 12,5 km, několikrát do týdne. Během zimního období je ale počet spojení nižší a vzhledem k jejich nepravidelnosti se vyplatí rezervovat let v předstihu. Přímý let trvá hodinu a půl a zpáteční letenka přijde i s letištními poplatky na 9460 Kč. Využijete-li služeb zahraničních společností, zaplatíte o něco více. U nizozemských KLM Royal Dutch Aerolines stojí zpáteční letenka včetně letištních poplatků 9957 Kč.
Vzhledem k nevelké vzdálenosti se do Nizozemska vyplatí jet i autobusem, vlakem či osobním autem. Přímého autobusového spojení do Amsterodamu, se zastávkami v Arnhemu, Utrechtu, Haagu a Rotterdamu je možné využít třikrát do týdne. Cena zpáteční jízdenky je v hlavní turistické sezóně 3750 Kč, mimo sezónu pak o sto padesát korun nižší. Cesta do nizozemské metropole autobusem trvá asi čtrnáct a půl hodiny.
Přímé vlakové spojení Praha - Amsterodam neexistuje, je třeba nejméně dvakrát přestupovat. Plné zpáteční jízdné stojí kolem tří a půl tisíce korun, u některých vlaků (například s označením EN - Euronight) je ještě nutné počítat se zvláštním příplatkem. Délka cesty se značně liší podle toho, jak dlouho čekáte na přestupech.
Pokud pojedete automobilem, neměli byste narazit na žádný problém. Země Beneluxu jsou propojeny kvalitní sítí dálnic a rychlostních silnic. Servisy jsou velmi početné, silnice výborně značené a často osvětlené i přes noc. Český řidičský průkaz je uznáván, stejně jako osvědčení o technickém průkazu pro motorové vozidlo.
V Nizozemsku platí, že chodci mají vždy přednost. Během řízení ale musíte pečlivě sledovat i cyklisty, kteří se proplétají ulicemi mnohdy i v protisměru. Holanďané jsou zálibou v cyklistice dobře známí a oficiálně v zemi jezdí přes 17 miliónů těchto dopravních prostředků.
Velmi striktně je nutné dodržovat stanovenou rychlost. Na dálnicích je to 110 km za hod., 80 km/hod. mimo obec a 50 km/hod v obci. Cestování můžete také zkombinovat a automobil si půjčit například až na letišti Schiphol a samozřejmě i na mnoha dalších místech v každém větším městě.
Pro cestování městskou dopravou je užitečné pořídit si u novinového stánku tzv. Strippenkaart, který platí pro řadu nizozemských měst. Systém hromadné dopravy je na vysoké úrovni a jezdí zde hlavně tramvaje a autobusy. V Amsterodamu a Rotterdamu pak ještě metro. Po celé zemi je vybudovaná rozsáhlá železniční síť a nizozemské vnitrostátní vlaky jsou čisté a přesné. Kompletní jízdní řády (spoorboekje) najdete na všech stanicích.

Ubytování
Ceny za nocleh v Nizozemsku jsou nejvyšší ze všech tří zemí Beneluxu.
V tří- až čtyřhvězdičkovém hotelu stojí přenocování kolem 120 eur. Ubytování je zato kvalitní i zajímavé. Hotely jsou totiž často v historických budovách nejméně sto až dvě stě let starých, které byly zmodernizovány a přestavěny, aby splňovaly vysoký standard. Například hotel Seven Bridge, tedy Sedm mostů, který má své umístění na břehu řeky přímo v názvu. Ubytovat se tady bez výhledu na vodu je téměř nemožné.
V nizozemské metropoli je více než 1200 mostů přes téměř 200 kanálů. Obyvatelé jako pomoc při orientaci doporučují pravidlo: "Držet se podél kanálů", někdy ještě "Sledovat trasy tramvají" nebo "Myslet v kruzích". Stojíte-li totiž před vchodem do hlavního nádraží a díváte se směrem na jih, kde je centrum, město se rozprostírá v pěti pravidelných polokružnicích tvořených systémem kanálů: Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht a Singelgracht. Právě podél těchto kanálů od 17. století bohatí kupci stavěli domy a budoucí hotely.

Jazyk
V Nizozemsku nebudete mít problém domluvit se cizím jazykem.
Většina obyvatel hovoří plynně anglicky a často ještě německy či jiným jazykem. Vyřešit jakoukoliv obtížnou situaci tak můžete celkem snadno, a to nejen přímo v turistických centrech. Oficiálním jazykem je v zemi stále nizozemština, která patří mezi západogermánské jazyky. Na severu země - ve Frísku - se hovoří frísky.

Stravování
Nizozemsko je považováno za multietnický stát, což se projevuje i v jídle.
Klasická holandská kuchyně je jednoduchá a poměrně prostá, vybrat si zde ale můžete z více než padesáti jiných druhů, které nabízejí zdejší restaurace, včetně čínské, thajské, francouzské, řecké a podobně. V Haagu, který je přezdíván Bohatou indonéskou vdovou (pozůstatky kultury nizozemských kolonií v Zadní Indii), najdete řadu těchto pro nás exotických restaurací. Indonésie byla až do roku 1949 holandskou kolonií a mnoho pokrmů tak zdomácnělo. Například rijsttafel, pikantní jídlo ze zeleniny, rýže a několika druhů masa s ostrou omáčkou.
Zajímavostí je, že v některých dražších restauracích je po večeři ke kávě nabízen i doutník. Mezi místní sezónní speciality patří bílý chřest (v květnu) nebo čerství mořští sledi ze Severního moře, kteří se jedí syroví (v červnu). Dále ústřice a slávky ze Zeelandu - Zeeuwsoesters a Zeeuwsmosselen, které se podávají od září do března.
Velmi oblíbené jsou mezi Holanďany podniky zvané "bruine kroegjes", což v překladu znamená "černé kafe". Káva se také pije ve velkých klasických kavárnách, které navazují na tradici vyhlášených pařížských nebo vídeňských podniků. Dobrou kávu místní skutečně milují (patří mezi největší konzumenty tohoto nápoje na světě). Pijí však také s oblibou pivo nebo gin, tady zvaný "jenever".
Běžným obědem je v Nizozemsku sendvič (broodje) nebo jídlo nabízené v některé z četných jídelen. Častým jídlem je i ryba na mnoho způsobů. Ve městech najdete nepřeberně pekáren, palačinkáren a croissanteries, které nabízejí k rychlé snídani jak broodje, bagety či sladké pečivo, tak i kávu, čaj nebo džus.

Nakupování a služby
Ve všech zemích Beneluxu platí společná evropská měna, tedy euro.
S používáním mezinárodních platebních karet jako MasterCard, American Express, Visa a dalších nejsou žádné problémy. Banky a pošty mají otevřeno běžně od půl deváté až devíti hodin dopoledne, zavírají potom v 17 hodin.
Obchody mají obvykle otevřeno od devíti do 18. či 19. hodiny, v pátek potom déle. V sobotu zavírají už v pět hodin odpoledne, ve velkých městech až v devět večer. Nedělní prodej je typický spíš pro obchodní centra ve velkých městech. Asi nejrušnější nákupní ulicí v Amsterdamu je Damrak. Kousek od ní najdete známý Red Light District, který se nechvalně proslavil množstvím veřejných domů. Rychle se rozvíjející čtvrť Jordaan (mezi Prinsengracht a Singelgracht) je plná levnějších obchodů, restaurací a malých galerií.
A co si můžete z Nizozemska přivézt na památku? Mnoho turistů nakupuje vedle vyhlášených sýrů či klasických dřeváků také modrou glazurovanou delftskou keramiku, která imituje italské či španělské výrobky. Delftská modř se stala známou po celém světě. Oblíbeným suvenýrem jsou také květinové cibulky. Na amsterdamském trhu u Singel kanálu najdete různé druhy a tvary těchto květin.

Zdravotnictví a bezpečnost
Česká republika zatím nemá z Nizozemskem uzavřenou smlouvu o bezplatném poskytování zdravotní péče.
Každé ošetření či převoz sanitkou je nutné zaplatit. Nabídky českých zdravotních pojišťoven se přitom různí. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP ČR) hradí po uzavření pojistné smlouvy náklady za neodkladné léčení do výše 450 000 Kč. První pomoc stejně jako policii či hasiče přivoláte v Nizozemsku na telefonním čísle 112.
Z hlediska bezpečnosti není Nizozemsko považováno za rizikovou zemi. Opatrní byste však měli být stejně jako při cestách do jiných států hlavně na své peněženky a doklady, kamery či fotoaparáty.

Užitečné adresy:

Velvyslanectví Nizozemského království
Gotthardská 6/27
160 00 Praha 6-Bubeneč

Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku
Paleisstraat 4
2514 JA Den Haag
tel.: 00-31(0)70 3469712
fax:00-31 (0)70 3563349
e-mail: hague@embassy.mzv.cz

Generální honorární konzulát v Amsterodamu
Strawinskylaan 509
1077 XX Amsterdam
tel.: 00-31 (020) 5753016
fax: 00-31 (020) 5753016

Honorární konzulát v Rotterodamu
Weena 340
3012 NJ Rotterdam
tel.: 00-31 (010) 4141835
fax: 00-31 (010) 4141835

České centrum
Paleisstraat 4
2514 JA Den Haag
tel.: 0031-(0)70 356 1477
fax: 0031- (0)70 362 5966
e-mail: cchaag@czech.cz

České centrum v Amsterodamu
Strawinskylaan 517
1077 XX Amsterodam
tel.: 0031-(0)20 575 3014
fax: 0031-(0)20 575 3015
e-mail: ccamstredam@czech.cz

Nizozemská obchodní komora v České republice
Zlatý Anděl
Nádražní 25
150 00 Praha 5
tel.: 224 222 336
fax: 257 473 744
www.nlchamber.cz