Cestování
K návštěvě Lucemburska stačí cestovní pas s platností minimálně 3 měsíce po ukončení pobytu v zemi.
Opět zde platí doporučení o získání razítka do pasu na vnějších hranicích EU anebo na letišti Findel v Lucemburku. Při namátkové kontrole razítko slouží k přesnému určení délky pobytu. Zdržíte-li se však déle než tři měsíce, je nutné vystavení víza na velvyslanectví v Praze. Vedle cestovního pasu je třeba předložit potřebnou výši finančních prostředků. Přesné číslo stanovené není, výše se posuzuje individuálně podle typu ubytování, účelu návštěvy a podobně. Při cestě letadlem je požadována zpáteční letenka.
Každý cizinec, který se neubytuje ve veřejném ubytovacím zařízení, musí do osmi pracovních dnů splnit přihlašovací povinnost. Ta se stejně jako v Belgii provádí na tzv. komunálních úřadech.

Celní náležitosti
Za neobchodním účelem je možné bezcelně dovést stejné věci jako do Belgického království.
Na podrobnosti je možné se dotázat na Ředitelství cel v Lucemburku - Direction des Douanes et Accises, fax 00352/484947.

Doprava
České aerolinie do lucemburska nelétají, je ale možné využít pestré nabídky zahraničních společností.
Vyplatí se například cestovat s Austria Airlines. Cesta trvá podle doby čekání na spoj při přestupu ve Vídni kolem tří a čtvrt hodiny a zpáteční letenka stojí i s poplatky 9408 Kč.
Výhodná je i autobusová doprava. V hlavní sezóně jezdí přímá linka do Lucemburku třikrát týdně, mimo ni jen jednou do týdne. Cesta trvá asi deset hodin. Spojení zajišťují dvě společnosti - Tourbus a Bohemia Lines, ceny nabízejí mírně odlišné. Při cestování vlakem je nutné přestupovat. Cena zpáteční jízdenky je kolem tří tisíc korun a cesta trvá asi dvanáct hodin, podle doby čekání na další spoj.
Pokud pojedete autem, pak jistě uvítáte, že v Lucemburku je běžně uznáván český řidičský průkaz. Parkovat se doporučuje jen na místech k tomu vyhrazených. Kolem centra Lucemburku jsou parkoviště pro dlouhodobé parkování. Půjčení auta tady stojí o něco méně než v Belgii a Nizozemsku. I s poplatky zaplatíte kolem 150 eur.
Železniční síť (CFL) pokrývá celé území státu. Ve většině regionů je tak zajištěna vlaková či autobusová přeprava. Ve městech jezdí tramvaje a městské autobusy. V prodeji je jízdenka na krátké vzdálenosti platící jednu hodinu anebo tzv. síťová jízdenka - "reseau", kterou je možné používat celý den ve všech typech hromadné dopravy. Zvýhodněné jízdné je také například pro rodiny s dětmi.

Jazyk
Lucembursko je národnostně pestrou zemí, a tak nepřekvapí, že se zde hovoří hned třemi úředními jazyky.
Prvním z nich je lucemburština, která patří mezi západogermánské jazyky a je jakýmsi germanizovaným nářečím francouzštiny. Dále se zde hovoří francouzsky a německy. Většina místních obyvatel, a to nejen mladší generace, se také domluví velmi dobře anglicky.

Stravování
Lucemburčané chodí do restaurací s velkou oblibou. V místní kuchyni se prolínají vlivy sousedních kultur, tedy hlavně francouzské a německé.
Tradičním lucemburským jídlem je vařené uzené koleno s vařenými boby. Na talíři se často objevují ryby nebo zvěřina. Jako předkrm se podává místní vyhlášené bílé víno z údolí řeky Mosel a k hlavnímu jídlu pak sklenka červeného. Není příliš vhodné objednávat ke slavnostnějšímu pracovnímu obědu pivo. Nečastějším oblíbeným zákuskem je dort, krém, palačinka nebo zmrzlina s ovocem. Během jednání se nabízí káva nebo čaj se sušenkami.

Nakupování a služby
V restauracích a hotelech je v započítáno i 16% za nabízené služby a 15% daně z přidané hodnoty.
Jestliže jste byli skutečně velmi spokojeni, můžete ještě něco přidat na spropitném, není to ale nutné. Do započítaných služeb se naopak nezahrnuje například nošení zavazadel na pokoj.
Pokud se vydáte nakupovat, počítajte s tím, že lucemburské obchody bývají obvykle otevřené od deseti do šesti hodin. V neděli je pak otevírací doba zkrácená.

Zdravotnictví a bezpečnost
Klasiké zdravotní pojištění na cesty se vyplatí i pro cestu do lucemburska, přestože Česko má s touto zemí uzavřenu smouvu o sociálním zabezpečení.
Čeští občané tak mají právo na bezplatné ošetření v případě nutnosti. Telefonní číslo pro přivolání lékařské pomoci, hasičů a do lékáren ve službě je 112. Policie má číslo 113.
Lucembursko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí v Evropě s nízkou kriminalitou. Přesto je na místě ostražitost, a to hlavně tam, kde se schází větší počet lidí.

Tisk
Anglicky vydávanými novinami v Lucembursku je deník Luxembourg News (www.luxnews.lu), v němčině seženete deník Luxemburger Wort (www.wort.lu).
Ve francouzštině potom Tageblatt (www.tageblatt.lu), Forum Luxembourg (www.forumlux.lu) či Letzebuerger Land (www.land.lu).

Užitečné adresy:

Velvyslanectví Lucemburského velkovévodství
Tržiště 13
118 00 Praha 1
tel.: 257 181 800
fax:257 532 537
info@ambalux.cz

Velvyslanectví České republiky v Lucembursku
boulevard Royal 3
L-2449 Luxembourg
tel.: 00 352 264 778
fax: 00 352 264 77820
e-mail: luxembourg@embassy.mzv.cz

Honorární konzulární úřad
boulevard Prince Henri 3
L-1724 Luxembourg
tel.: 00 352 262 722
fax: 00 352 262 72240

CzechInvest
Rue Bélliard 15-17
1040 Bruxelles
tel.: 02 502 7022
fax: 02 502 0509
e-mail: brussels@czechinvest.org