Těžké zločiny: lidovci navrhují "třikrát a dost"


Za třetí vraždu či znásilnění s následkem smrti doživotní trest. Takový trest pro recidivisty chtějí v parlamentu prosadit křesťanští demokraté. Sami lidovci přitom návrh zavést do trestního zákona zásadu třikrát a dost neúspěšně prosazovali již v polovině devadesátých let. Tentokrát ale přišli s výraznou změnou.
"Soud bude moci rozhodnout, že doživotí neuloží, když to řádně vzhledem k osobě pachatele vyloží," představil včera podstatu nového lidoveckého návrhu autor novely, poslanec Pavel Severa.
Lidovci se tím snaží odbourat hlavní výhradu vůči svému plánu. Totiž, že by soudci neměli vlastně o čem rozhodovat, kdyby před nimi stanul recidivista, který potřetí spáchal závažný trestný čin.
Odborníci však mají proti návrhu výhrady. Proti zavedení zásady třikrát a dost je například ministr spravedlnosti Karel Čermák. Trestání podle zásady "třikrát a dost" není podle něho humánní. S novelou nesouhlasí také šéfka Vězeňské služby Kamila Meclová.
"Tento zásah by vedl k tomu, že opět budeme zápasit s přeplněností ve věznicích," uvedla Meclová v prosinci v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC.
Křesťanští demokraté svůj návrh hájí. "Každý člověk rozhoduje sám o sobě. A jestli někdo potřetí spáchá velmi závažný trestný čin, tak musí existovat jasný signál, že nikdo takový se už ve slušné společnosti nikdy neobjeví," řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek.
KDU-ČSL ale podle něj nebude trvat na tom, aby návrh podpořili koaliční partneři ve vládě. "Nemůžeme si vynucovat loajalitu k něčemu, co nebylo obsaženo v koaliční smlouvě," doplnil Kalousek.
Mezi ostatními politickými stranami mají lidovci šanci získat podporu. Zatímco premiér Vladimír Špidla je k návrhu třikrát a dost kritický, ministr vnitra a místopředseda ČSSD Stanislav Gross se uzákonění takové úpravy nebrání.
"Rozhodování o vině je vysloveně individuální záležitost. Je potřeba, aby soudci měli možnost dávat takové tresty, které dávají odsouzeným možnost návratu," uvedl Špidla. Je přesvědčen, že pokud jde o počet nejzávažnějších trestných činů, zavedení zásady třikrát a dost situaci významně nezmění.
"Vím, že jsou na to mezi odborníky různé názory, ale já to apriori neodsuzuji," komentoval návrh lidovců Gross. Podle Grosse bude ale třeba návrh na zavedení zásady třikrát a dost ještě upravit tak, aby se určitým způsobem týkala i tzv. malé kriminality. Nepodmíněným trestům by se neměli vyhnout ti, kteří opakovaně páchají drobnější delikty. "Protože mně prostě vadí neschopnost sankcionovat kapesní zloděje," říká Gross, proč by se princip navrhovaný lidovci neměl týkat jen těch nejtěžších zločinů.
Zdrženliví jsou k návrhu KDU-ČSL koaliční unionisté. Podle předsedy Unie svobody-DEU Petra Mareše jde o přílišné zjednodušování problému. "Je to návrh, ke kterému osobně nemám pozitivní ani negativní vztah. Jsme připraveni diskutovat o tom, jestli by to mohlo přispět ke zlepšení právního vědomí v zemi," řekl předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl.
S podporou mohou počítat lidovci u části ODS. "V naší straně budou lidé, kteří návrh podpoří, pokud se bude týkat zvlášť závažných trestných činů, jako jsou vražda, teror či obchodování s lidmi," uvedl včera místopředseda ODS Petr Nečas. Sám patří k té skupině v ODS, která má pro návrh lidovců pochopení.
Na druhé straně stínový ministr vnitra občanských demokratů Ivan Langer nápad zavést "povinné" doživotí za třetí závažný trestný čin nepodporuje.
"Nepovede to ke snížení kriminality. Současný systém umožňuje odsoudit pachatele na doživotí již dříve než spáchá třetí závažný trestný čin. Navíc by to byl v každém případě zásah do rozhodování soudů," míní Langer.
Již dříve se také kriticky k nápadu lidovců vyjádřil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. I podle druhé z opozičních stran by měl být zachován systém, který umožňuje soudcům diferencovat mezi případy.
Inspiraci pro svůj návrh lidovci našli na Slovensku, kde princip třikrát a dost platí od loňského září. Slovenský zákon počítá s tím, že pokud se někdo dopustí v pořadí třetího zvlášť těžkého zločinu, bude automaticky odsouzen k výjimečnému trestu 25 let až doživotí. Pravidlo se týká vražd, únosů, obchodování s drogami, znásilnění, sexuálního zneužívání, loupeže, zločinného spolčování, ublížení na zdraví, dětské pornografie, vydírání, převaděčství a kuplířství.