Cestování
Vízum je při cestě do Japonska nutné v případě, že do země cestujete za jiným účelem než je turistika. Získáte ho bezplatně.

Pouze s cestovním pasem můžete vycestovat na dobu devadesáti dní, a to za účelem nevýdělečné cesty, mezi kterou se počítá i obchodní jednání.
Během cesty letadlem je třeba vyplnit imigrační dotazník, jehož část se vloží do cestovního pasu a druhá zůstane v evidenci japonského imigračního úřadu. Na pobyt do devadesáti dní se nevztahuje ani přihlašovací povinnost.
Investoři a manažeři cestující do Japonska se řadí mezi osoby se zvláštním režimem vstupu. Po splnění předepsaných požadavků je jim udělen souhlas s pobytem na dobu šesti měsíců či jednoho nebo tří let. O toto povolení se musí zažádat před odjezdem na japonském velvyslanectví v Praze s dvou- až tříměsíčním předstihem, kvůli dostatečnému času na vyřízení žádosti.
Je nutné si připravit řadu osobních dokumentů, potvrzení o zajištěném pobytu v zemi, o firmě, ve které bude žadatel působit či ji zastupovat, a také podrobný podnikatelský plán. Japonské imigrační předpisy dávají úředníkům posuzujícím žádosti řadu oprávnění při rozhodování o pobytech. Mohou požadovat i dodatečné písemné dokumenty a garance. Ve skutečnosti je tedy často nutné předložit ještě více různých potvrzení.
Před vstupem do země se připravte na pohovor s úředníkem imigrační policie, při kterém je důležité prokázat účel cesty a přesně specifikovat program pobytu na jednotlivé dny. Kromě pasu musíte předložit i zpáteční letenku, přiměřené množství finančních prostředků v hotovosti nebo šecích a doklad o ubytování či adresu a jméno ubytovatele, které si policie může ověřit.
Při tomto jednání se očekává serióznost a pravdivost poskytnutých informací. Japonská policie i imigrační kontroly jsou velmi nekompromisní. Jestliže mají jakékoli pochybnosti o tom, že účelem cesty není to, co je proklamováno, s největší pravděpodobností následuje vyhostění ze země. Migrační problémy včetně pomoci s vycestováním z Japonska řeší organizace s názvem International Organization for Migration na telefonní lince v Japonsku 03/3595 2487.

Celní náležitosti
Dovoz jakýchkoli potravin je zakázán.

Nutné je tedy počítat s tím, že při náhodné kontrole zavazadel, budou nalezené potraviny zabaveny. Regulován může být i dovoz kosmetiky a léků. Přísný zákaz se také vztahuje na dovoz narkotik, omamných a psychotropních látek, zbraní a pornografie. Naopak bezcelně můžete dovézt věci osobní potřeby do hodnoty 200 000 jenů, 200 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků a 250 g tabáku. Dále 3 lahve alkoholu na osobu a 56 g parfému. Jmenovaná částka se nevztahuje na věci, jejichž hodnota v cizině nepřekračuje 10 000 JPY.
Z Japonska se nesmí odvážet věci označené jako národní kulturní památky, jako jsou například samurajské meče a další starožitnosti. Jinak pro vývoz platí obdobná pravidla jako v dalších zemích. Podle nového devizového zákona lze z Japonska vyvézt hotovost či jiné peněžní prostředky až do výše jednoho miliónu JPY. Jestliže je částka vyšší, je nutné vyplnit své jméno, adresu, národnost, částku, důvod vývozu a další do speciální žádosti.
Zvláštní omezení se týkají dovozu domácích zvířat. V případě, že předložíte všechny veterinární dokumenty, je karanténa 14 až 30 dní, jinak od jednoho do šesti měsíců.

Doprava
Přímé letecké spojení mezi ČR a Japonskem zatím neexistuje.

Létá se obvykle s jedním přestupem ve Frankfurtu, Paříži či jinde, nejprve s ČSA a dále se zahraničními společnostmi jako Lufthansa nebo Air France. Cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 1300 USD. Let vedoucí buď přes Sibiř, nebo Indii, trvá přibližně čtrnáct hodin. Je možné letět i se společností Japan Airlines, která je sice o něco dražší, zato pověstná svojí vysokou kvalitou služeb. Po příletu na mezinárodní tokijské letiště Narita si musíte přeřídit hodinky o sedm hodin dopředu v období letního času, resp. osm v době času zimního.
Cestování zapůjčeným automobilem se příliš nedoporučuje kvůli složitým formalitám při půjčování vozu. Český řidičský průkaz není v Japonsku uznáván. Musíte vlastnit buď mezinárodní řidičský průkaz, nebo přímo průkaz japonský. Po silnici se jezdí vlevo a umístění světelných signálů bývá až za křižovatkou. Chodec má v Japonsku absolutní přednost. Stejně tak cyklisté mohou jezdit i po chodnících.
Automobilový provoz je zde hustý, řidiči ale jezdí velmi ukázněně. Orientace ve městech a na silnicích není pro cizince zrovna jednoduchá, a proto je vhodnější použít výborné vlakové spojení, které je skutečně rychlé a spolehlivé. Vlakové zastávky jsou navíc v samém středu města, na rozdíl od stanic autobusů.
Pro cestování vlakem je dobré zakoupit takzvaný Japan Rail Pass, jehož platnost je jeden až tři týdny. Zahrnuje i trasy rychlovlaku Šinkansen po celé zemi. Tato jízdenka se ale v Japonsku neprodává a je nutné opatřit si ji předem v zahraničí. V České republice je k dostání prostřednictvím řady cestovních kanceláří.
Síť dálkových autobusů zajišťuje spojení mezi důležitými městy a v místech, kde nejezdí vlak, například v horách, a to často i v noci. Tento způsob dopravy patří v Japonsku mezi nejlevnější.

Ubytování
Za nocleh zaplatíte vyšší cenu, a to zejména kvůli různým příplatkům.

Možnosti ubytování jsou ale v Japonsku široké. Zvolit můžete levnější hotely nebo penzióny či takzvané rjókany, což je ubytování v tradičním japonském stylu. Pohodlné je i přespání v minšuku neboli rodinném japonském hotelu. Ačkoli je ubytování v rjókanu velmi drahé, jde často o velký zážitek. Přístup personálu je velmi osobní, jejich oděvem je tradiční kimono. Ochutnat zde můžete i staré japonské jídlo kaiseki a také veškeré vybavení rjókanu je dobové.
Minšuku nabízí levnější formu ubytování v rodinných usedlostech. Zde se ale očekává, že si sami ráno uklidíte pokoj a o koupelnu se podělíte s ostatními. Tímto způsobem lze ale dobře poznat zdejší každodenní život. Cena za noc je kolem 7000 JYP.
Jedna noc v běžném hotelu stojí zhruba 15 000 JPY za osobu, připočítáván je ještě osmiprocentní
poplatek za služby. V případě, že je účet za noc nižší než 15 000 JYP, jde pouze o pětiprocentní příplatek. V dražších hotelech je k celkové sumě přidáván poplatek za služby běžně 10 až 20 procent. V penziónech nebo minšuku další poplatky vybírány nejsou.
Ceny ubytování západního typu se pohybují kolem 9000 JYP v penziónech, v takzvaných "business hotels" od 6000 JYP, v International Villas nebo v Capsule Hotels od 3000 JYP a v Youth Hostelech pouhých 600 JYP.
Běžnou formou je vládou zřízené veřejné ubytování ( Kokumin šukuša ), kde noc stojí kolem 6000 JYP. V Japonsku jich jsou více než tři stovky. Bývají však často plně obsazeny, a proto je třeba rezervace. Přespat ale můžete například i v buddhistickém chrámu, kde noc stojí kolem 6000 JYP. Servírují zde ale pouze vegetariánské jídlo.
Jednou ze zajímavostí je odlišný systém, kterým Japonci měří velikost pokoje. Například pokoj o velikosti šest tatami znamená velikost šesti rákosových podložek na spaní, kdy šířka jedné je 90 a délka 180 centimetrů. Také elektrické zásuvky se liší, jsou amerického typu, fungují na 100 voltů, a proto zde nelze použít obvykle žádné elektronické spotřebiče dovezené z České republiky. Užití frekvencí se dále ještě liší podle části země. Ve všech dražších hotelích jsou ale k dispozici například fény či jednorázové holicí strojky.
V cenách všech forem ubytování jsou často zahrnuta dvě jídla. Ubytování za přijatelné ceny nabízí Japan National Tourist Organisation (JNTO), doporučovaný je systém zprostředkovávající rezervace rozmanitého ubytování Welcome Inn Reservation Centre.

Peníze
Lepší je platit v hotovosti a bankovní či kreditní karty využívat co nejméně.

Většina bankomatů v Japonsku totiž na obvyklé kreditní karty nevydává peníze a finanční platby jejich prostřednictvím jsou také problematické. Doporučuje se proto směnit část peněz ještě před odletem a nechat si ověřit použitelnost kreditní karty. Nosit s sebou hotovost ale není v zemi s poměrně nízkou kriminalitou nijak riskantní.
Počítejte také s tím, že místní banky mají otevřeno jen v pracovním týdnu a bankomaty pouze do 19.00 hodin, s výjimkou Citibank, který je přístupný 24 hodin denně. Najít otevřenou směnárnu je často problematické. Povinná směna valut v Japonsku neexistuje.

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
Náklady na zdravotní ošetření jsou v zemi velmi vysoké.

Doporučuje se proto uzavřít před cestou plné zdravotní pojištění, a to včetně nákladů na repatriaci. Dalším problémem může být fakt, že většina japonských lékařů hovoří pouze japonsky. Naopak úroveň poskytovaných služeb je vysoká a zcela odpovídá standardu zemí Evropské unie.
Telefonní číslo na policejní stanici je 110, záchranná služba i hasiči mají 119. Před bezplatným voláním z automatu je nutné stisknout červené tlačítko.
V naléhavých případech poskytuje radu v anglickém jazyce 24 hodin denně "Japan Helpline" na čísle 0120 46 1997. Lékárny ( kusurija ) nebývají otevřené 24 hodin.

Jídlo a stolování
Japonské speciality určitě stojí za to vyzkoušet.
Zajít do restaurace se vyplatí i kvůli zcela odlišné společenské etiketě, kterou tak při stolování poznáte. V lepších restauracích je možné požádat k jídlu o vidličku, jinak je vše konzumováno hůlkami. Mezi místní kolority patří i zouvání bot při příchodu do restaurace a sezení na zemi.
V japonské metropoli je odhadem kolem osmdesáti tisíc restaurací. Cenově přijatelné denní menu zvané teišoku nabízené od 11 do 14 hodin se skládá z polévky, hlavního jídla, zeleniny, rýže a čaje. V cenově přijatelných restauracích zaplatíte za oběd v přepočtu od tří set do jednoho tisíce korun. V pouličním stánku samozřejmě o něco méně. Spropitné se v Japonsku obvykle nedává, v ceně jídla už je zahrnuta přirážka za služby, což je asi 10 až 15 procent.
Obvyklým japonským jídlem jsou ryby, mořské produkty a zelenina. Mezi nejproslulejší pokrmy patří suši, což je rýže ochucená octem se syrovou rybou či zeleninou, srolovaná do plátku mořských řas. Dalšími typickými jídly z ryb je tempura, ryba v těstě s omáčkou či pokrm ze syrové ryby nakrájené na tenké plátky se sójovou omáčkou. Známá ryba jménem fugu může být konzumována až po té, co je z ní opatrně odstraněna kůže a některé vnitřní orgány, protože jinak je smrtelně jedovatá.
Japonská kuchyně je velice zdravá až dietní. Na druhou stranu může být trochu jednotvárná, a proto je možné navštívit některou jinou z početných restaurací, které nabízejí rozsáhlý výběr asijské i dalších světových kuchyní. V Japonsku mají v oblibě evropská jídla, hlavně belgicko-francouzská nebo italská. Také americká kuchyně je velmi vyhledávaná. Síť rychloobslužných restaurací lze najít častěji ve větších městech nebo turistických centrech.
Typickým pitím je tradiční alkoholický nápoj z rýžového vína - sake. O jeho stálé oblíbenosti svědčí i fakt, že v zemi je přes 3000 výrobců sake.
Při přípravě a aranžování jídla jsou Japonci velice zásadoví. Barvy a vzory na talíři musí ladit a také nádobí by svým vzorem mělo odpovídat ročnímu období.

Služby
Velmi drahé, ale na vysoké úrovni.

Takové jsou běžné služby v Japonsku, jako je taxi, ale třeba i potraviny v obchodech. Proto je třeba s tímto faktem počítat a nenechat se zaskočit.
Obchody mají otevřeno sedm dní v týdnu, zhruba od 9.30 do sedmi či osmi hodin večer. Je zde rozšířená síť nonstop obchodů se základním spotřebním zbožím, které jsou rozpoznatelné podle velmi jasně osvětlených obchodních prostor. Jiné technické normy než jsou v Evropě či USA komplikují nákup zdejší elektroniky, tedy produktu typického právě pro Japonsko. Ve vybraných obchodech ale dostanete i výrobky označené jako overseas (určený na vývoz), které můžete používat i mimo Japonsko.
Pošty zůstávají otevřené i v sobotu dopoledne a najdete je podle červeného loga s velkým písmenem "T" s horizontálním pruhem. Schránky jsou červeno-oranžové.
Pracovní doba sice podle zákona činí nejvýše čtyřicet hodin týdně, přesčasy jsou zde ale zcela obvyklé. Japonci mají během roku mnoho různých státních svátků, které mají původ v náboženské tradici. Podle zákona se rovněž svátek, který připadl na neděli, přesouvá na pondělí. Školy jsou zavřeny od poloviny července do konce září a v tuto dobu si také místní nejčastěji berou dovolenou.

Oblékání
Velká formálnost v oblečení je pro japonské muže typická.

A to i v létě, které je zde horké a velmi vlhké a teploty se pohybují až kolem 38 stupňů Celsia. V oblékání vždy převládají tmavé barvy obleků, bílé košile s tmavou vázankou a černé boty. Hnědá obuv je považována za hodně neformální.
Tradiční kimono se stalo spíše slavnostním oblečením, japonské ženy se dnes již zcela přizpůsobily evropským a americkým módním trendům. Mladé japonky jsou známé svou posedlostí po značkovém oblečení, pro které jezdí až do Evropy, kde je stojí méně.

Komunikace
Mobilní telefony nelze použít, pokud jsou evropské výroby.

Japonský systém mobilních telefonů je jiný než kdekoli jinde na světě. Často nefungují ani multifrekvenční telefony, které jsou označeny jako "světové" nebo "globální". Na letišti Tokio či Ósaka si ale můžete místní mobilní telefon zapůjčit.
O nové informace nouzi mít rozhodně nebudete. V zemi vychází asi pět anglických deníků, například Japan Times, Daily Yomiuri nebo Asahi Evening News. V hotelu i jinde lze koupit i mezinárodní verze velkých časopisů jako Times nebo Newsweek. Regionální informace jsou k dostání v turistických kancelářích. Jakékoli turistické informace v angličtině vám poskytne místní organizace Tourist Information Centres (TICs) na čísle 03/3201 3331.

Bezpečnostní situace
Přestože je Japonsko bezpečnou zemí, každoročně se zvyšuje počet podvedených českých občanů, zejména mladých žen, kteří byli okradeni o peníze, doklady i letenky.
A to v souvislosti s tím, že jim byla zprostředkovateli, obvykle ze třetí země, nabídnuta práce, například hostesek, která se nakonec ukázala jako nelegální. Ta je zde velmi tvrdě postihována.
Ve městech se ale bát rozhodně nemusíte. Pouliční kriminalita prakticky neexistuje, v obchodě se nekrade. Lidé se chovají velmi slušně. Důkladné bezpečnostní prohlídky zavazadel jsou však na letištích běžnou záležitostí. Systém kamer je instalován ve všech významných objektech a institucích, včetně řady soukromých firem a domů. V polovině 90. let také byly v celém Japonsku z důvodu teroristického útoku v tokijském metru odstraněny odpadkové koše. Zmizely tak nejen z metra, ale i z dalších veřejných prostor. Je proto zvykem nosit s sebou nějaké zavazadlo, kam můžeme předmět patřící do odpadkového koše prozatím uložit.


Užitečné adresy

Velvyslanectví České republiky v Japonsku
16-14, Hiroo 2-chome, Shibuya-ku
Tokyo 150 0012
tel.: 00813/34008122-3
fax: 00813/34008124
web: www.mzv.cz/tokyo nebo www.mfa.cz/tokyo
e-mail: tokyo@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát České republiky v Japonsku
4-2-12, Isobe-dori, Chuo-ku
Kobe 615 0084
tel.: 008178/2522820
fax: 008178/2522810
e-mail: kobe@honorary.mzv.cz
Velvyslanectví Japonska v Praze
Maltézské náměstí 6
118 01 Praha 1 Malá Strana
tel.: 257 533 546, 257 530 884
fax: 257 532 377
e-mail: bunka.jp@volny.cz
Konzulární oddělení: tel.: 257 533 546, 257 530 884
Kulturní oddělení
Malostranské náměstí 28
Hotel Residence Dominium, 2. p.
118 01 Praha 1 Malá Strana
tel.: 257 011 097
fax: 257 327 720
On-line odkazy:
www.mzv.cz/tokyo
www.travelocity.com