Do dvou let bude vyřešen problém s nevyžádanou poštou, tzv. spamem. S tímto tvrzením vystoupil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu minulý týden zakladatel firmy Microsoft Bill Gates. "Otec Windows" dnes bude přednášet na odborné konferenci své firmy v Praze.
Jak chce vyřešit problém spamu? "Odesílatel bude muset vyřešit před zasláním pošty takový úkol, který dokáže jen bytost z masa a kostí," tvrdí nejbohatší člověk planety. V současnosti totiž tisíce nevyžádaných zpráv mohou rozesílat automatizovaně spamovací programy.
Další překážkou, která má zamezit masovému šíření nevyžádané pošty, by mělo být zavedení elektronického ekvivalentu poštovních známek proto, aby bylo jednoznačně možné identifikovat odesílatele. Na tomto principu by mělo také fungovat zpoplatňování e-mailů, což by podle Gatese mělo být jedním z hlavních faktorů, které nevyžádanou poštu zcela vymýtí. Tento krok podtrhuje snahu Microsoftu čelit největším rizikům současného internetu. Vedle spamu se Microsoft soustředí na boj s viry a hackery - internetovými piráty.
Právě nejnovější poznatky v boji proti těmto počítačovým zločincům bude Bill Gates prezentovat na dnešní pražské konferenci vývojářů. Zúčastní se jí 3000 lidí, a půjde tak o největší akci svého druhu v Česku. Partnerem konference je vydavatel HN, firma Economia. Na dalším setkání, s předními českými manažery, přijde na řadu také téma placených elektronických zpráv.
Zpravodajský server CBS News již přinesl informace o tom, jak by měl systém zpoplatněných e-mailů Microsoftu fungovat. Příjemce pošty by měl právo za každý přijatý e-mail inkasovat určitou sumu peněz. Záleželo by čistě na něm, jaké zprávy zpoplatní a jaké nikoli. Podle současné koncepce by tedy bylo možné peníze inkasovat i za pracovní či soukromé vyžádané zprávy.
"V dlouhodobém horizontu bude zpoplatněná elektronická pošta dominantním způsobem internetové komunikace," řekl Gates pro zpravodajskou televizní stanici ABC.
Gatesovy vize se ovšem ne vždy naplnily. Jeho velkým úspěchem je naplnění záměru "počítač do každé kanceláře," nicméně mnoho jeho nápadů zapadlo. Neslavně například skončil projekt Microsoftu takzvaných chytrých displejů, což byly vlastně jen přenosné dotekové obrazovky, které byly bezdrátově napojeny na počítač. Tyto displeje měly být používány například v domácnostech, kde měly zpříjemnit práci s počítačem. Po roce Microsoft tento měsíc jejich výrobu ukončil s konstatováním, že na trhu pro ně není místo.
Gates podcenil podle agentury AP také potenciál volně šiřitelného operačního systému Linux, který používá stále více počítačů. V roce 2008 má jeho podíl v oblasti serverů dosáhnout podle analytické agentury IDC zhruba čtvrtiny všech operačních systémů.