Ukrajina


Vstup do země
Doba vyřízení tohoto dokladu je asi deset pracovních dní, v případě vyhotovení spěšnou cestou počítejte s dvojnásobným poplatkem. Jaké druhy víz lze požadovat, kolik stojí a jaké doklady je nutné předložit, je detailně popsáno na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR na adrese www.czechembassy.org či na www.export.cz. Můžete se také informovat přímo na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze či konzulátu v Brně. K cestovnímu pasu je nutné přiložit pozvání buď ověřené pasovou službou Ukrajiny, nebo turistický voucher.


Celní předpisy
Snadno se stává, že na hraničních přechodech jsou tyto předpisy vyžadovány nejednotně. Doporučuje se při příjezdu deklarovat veškeré dražší osobní věci a zejména peníze. Podrobnější pravidla pro dovoz a vývoz, nejen valut, ale i dalšího zboží, lze nalézt v oddělení cestování/celní a devizové předpisy na serveru Ministerstva zahraničních věcí ČR www.czechembassy.org.


Cestování
Lepší je využít služby některé z leteckých společností. Spojení s Kyjevem zajišťují zahraniční společnosti, české ČSA i ukrajinské aerolinie. Přímý let z Prahy do Kyjeva, provozovaný několikrát do týdne, trvá s ČSA kolem tří hodin a aktuální cena zpáteční letenky je i s letištními poplatky 8180 korun. Pro tento cenový tarif je stanovena délka pobytu minimálně víkend a maximálně deset dnů. V případě delší cesty stojí letenka 11 180 korun a nemusíte si ji s větším časovým odstupem rezervovat.
Při využití ukrajinských aerolinií zaplatíte o něco méně. Například se společností Aerosvit 7800 korun i s poplatky na letišti. Aktuální informace jsou k dispozici na www.aerosvit.com. Celkové informace o mezinárodních i domácích spojích, včetně letového řádu a cenách ukrajinských leteckých společností, najdete na www.ukraine-international.com.
K přepravě z čtyřicet kilometrů vzdáleného letiště do centra Kyjeva můžete využít taxi nebo si půjčit auto. Zapůjčení vozu typu Sedan stojí asi 15 dolarů, taxi kolem 30 USD. S taxikáři se vyplatí cenu usmlouvat.
Autobusové spojení Praha-Brno-Olomouc-Kyjev je zajišťováno čtyřikrát do týdne dvěma autobusovými přepravci. Cesta dlouhá 1470 kilometrů trvá 28 hodin a odjezdy jsou naplánovány vždy na úterý, čtvrtek, pátek a neděli v 11 hodin.
V případě cesty automobilem je nutné prokazovat se všemi potřebnými doklady. Tedy mezinárodním řidičským průkazem (ukrajinská dopravní policie někdy také akceptuje český řidičský průkaz), technickým průkazem a tzv. zelenou kartou. Jde-li o zapůjčený vůz, je nutná plná moc k užívání vozu, pokud možno s ukrajinským nebo ruským překladem. Někdy může dojít i k dodatečnému prověření uvedeného překladu na Zastupitelském úřadu ČR v Kyjevě. Automobily z půjčoven na území Ukrajiny vpuštěny nejsou, stejně tak je to problematické i s vozy vlastněnými na leasing, které musejí být v České republice policejně registrovány. Podrobný seznam omezení najdete na www.czechembassy.org.
Na Ukrajině je vysoká pravděpodobnost krádeží automobilů, a to zejména vozidel typu Off Road (hlavně značek Jeep, Nissan, Toyota, Mitsubishi atd.), a je proto nutná zvýšená opatrnost. Tyto vozy jsou na hranicích podrobovány poměrně zdlouhavým prověrkám, právě kvůli možnému odcizení.
Cena benzínu se pohybuje kolem dvou hřiven za litr a jeho kvalita závisí na renomé značky. Doporučuje se tankovat u firem Etreks, Tico, LukOil nebo u západních čerpacích stanic, jejichž kvalita se za poslední dobu velmi zvýšila a najdete je u každého většího města.
Kvalita silnic je ale špatná a značení cest mnohdy nepřehledné. Místní neukáznění řidiči ještě zvyšují riziko nehody, ani volně pobíhající dobytek není neobvyklý. Rovněž se nedoporučuje jezdit autem v nočních hodinách a využívat autostop. Konkrétní problémy s odtažením vozidla je lepší řešit přes dopravní policii.


Místní doprava
Nejvhodnější je jezdit vlakem, jehož trasy nejlépe pokrývají celé území, a to často i v noci. Vlaky jsou levné, rychlé a bez větších zpoždění a závad a některé meziměstské spoje umožňují i přepravu automobilu. Za poslední období se jejich kvalita hodně zlepšila. Vozy jsou rozděleny do čtyř tříd.
Zejména v letních měsících bývají vlakové spoje rychle vyprodané. Je nutné zajistit si rezervaci jízdenky s dostatečným předstihem. Ceny vlaků jsou oproti naším až poloviční. Na vzdálenost osm set kilometrů vás přepraví v přepočtu za 400 až 500 korun. Například za cestu z Kyjeva do Užhorodu v první třídě zaplatíte 50 hřiven, tedy asi 300 korun. Při nákupu jízdenky, které je na konkrétní jméno, je nutné předložit nějaký doklad, nejlépe cestovní pas.
Cestování autobusem, který jezdí do většiny ukrajinských měst, je sice o něco levnější, ale zato pomalejší. Jsou také často přeplněné a špinavé. Je to ale mnohdy jediný způsob, jak se dostat do některých míst veřejnou dopravou.
Novodobým a oblíbeným způsobem městské i meziměstské dopravy je takzvaná maršrutka. Jde o soukromý systém přepravy malými autobusy asi pro deset až patnáct lidí po stanovených trasách. Lístek stojí kolem jedné hřivny. Doprava maršrutkou je rychlá, kvůli časté přeplněnosti, ale také ne příliš pohodlná. Maršrutky staví na klasických zastávkách hromadné dopravy, zastaví vám ale i na požádání.
Pro cesty po území Ukrajiny lze využít i letadlo. Trasy domácích aerolinií spojují města Kyjev, Lvov, Zaporožje a Doněck. Přesný letový řád najdete na webových stránkách www.ukraine-international.com.
Veřejná doprava v hlavním městě není příliš drahá a funguje dobře. V Kyjevě dopravu zajišťují autobusy, metro, do kterého je třeba si koupit žetony, a trolejbusy, například ve Lvově i české výroby. Lístek na MHD se kupuje přímo u řidiče.
Vozidla taxislužby lze nalézt na frekventovaných místech a telefon pro jeho přivolání je 058. Cenu se pokuste usmlouvat. Může se stát, že vás taxikář odmítne svézt kvůli tomu, že vámi požadovaná trasa nepatří do jeho rajónu. Hlavně v nočních hodinách je jistější vzít si pouze takové taxi, které je řádně označené.
Automobil lze zapůjčit na letišti, v několika hotelech v Kyjevě nebo u některé z agentur ve velkých městech. Těch však není příliš mnoho.


Stravování
Nejlevnější pivo stojí asi jednu hřivnu a půl, v Kyjevě potom dvě až sedm hřiven. Na počátku devadesátých let se hodně základních potravin na Ukrajinu dováželo, dnes už je téměř většina potravin domácího původu. Typickým jídlem je původně ukrajinský boršč. Dále můžete ochutnat holubce, což je masovo-rýžová směs zabalená v zelném listu, nebo varenyky, taštičky plněné bramborovým těstem a brynzou.
V jídle se výrazně liší oblast západu a východu země. Zatímco na západě se jí třeba mamaliga nebo tokan (kukuřičná kaše a sýr), na východě převládá kuchyně, která má společné rysy s gruzínskou.
Za ochutnání určitě stojí plov, tedy něco na způsob našeho českého rizota, nebo původně kavkazská pochoutka čurčchela, dělaná z ořechů, které jsou zalité do jakési želatiny, takže ztvrdnou do charakteristických provázků.
V restauracích je zvykem dávat spropitné kolem pěti až deseti procent. Pětiprocentní přirážka za služby je často už započítána v celkové ceně, ale pokud jste byli spokojeni, je dobré ještě něco přidat.
Z hygienických důvodů se raději vyhněte nákupu syrových potravin, jako jsou mléko, maso, máslo a tvaroh u pouličních prodavačů. Kvůli černobylské havárii se nedoporučuje kupovat na ulici zboží z této oblasti, hlavně pirohy, ryby a houby. Čerstvé maso a zeleninu lze bez problému nakoupit v tržnicích.


Ubytování
Tuto službu nejčastěji sjednávají ukrajinské babičky. Takové ubytování je levné, za noc zaplatíte jen tři až čtyři dolary.
Ceny hotelů střední a vyšší kategorie se pohybují v rozmezí od 80 do 280 hřiven, někde i víc, za noc. Dokonce i v menších městech je poměrně dobrá úroveň ubytování, celkově ale stále zaostává za střední Evropou. Rezervovat hotel kdekoli na Ukrajině lze přes server www.hotelsukraine.com.


Peníze
Současný kurs hřivny, která je oficiálním platidlem Ukrajiny teprve od roku 1996, se pohybuje okolo 5,50 UHR za dolar. Jedna hřivna se dělí na sto kopejek. Směny valut se provádějí bez manipulačního poplatku a povinná směna tady vyžadována není. Peníze je lepší měnit jen na místech k tomu určených. Na Ukrajině existuje široká síť směnáren různých místních bank.
Platba v restauracích a hotelech v amerických dolarech není oficiálně povolena, v zařízeních, která se zaměřují převážně na zahraniční klientelu, je to ale poměrně časté. S kreditní kartou uspějete většinou jen na letišti a v luxusnějších hotelech a restauracích.


Služby a nakupování
Týká se to především hotelů, zábavních center a restaurací nebo autoservisů. Mimo hlavní město zaplatíte až o 15 až 30 procent méně. Úroveň služeb není příliš rozvinutá. Při nákupech je zvykem smlouvat, což může být někdy i nepříjemné.
Banky pauzy na oběd nemají, ale zavírají už krátce po obědě. Tržnice otvírají v deset dopoledne a volný den mají v pondělí.


Jazyk
Nicméně mnoho obyvatel, zhruba 33 procent, a to zejména na východě a v Kyjevě, má ruštinu jako první jazyk. Ukrajinština je preferována hlavně na západní Ukrajině. Ačkoli politická scéna a média používají oba jazyky, oficiální dokumenty jsou již v ukrajinštině. Anglicky se domluvíte velmi obtížně.


Zdravotní péče a důležitá telefonní čísla
Jinak je nutné za poskytnuté služby zaplatit, ale jejich úroveň není příliš vysoká. V případě pojištění pro zahraniční cesty je možné krýt náklady na péči v nestátním zařízení ve velkých městech s vyšším standardem. Kvalita zdravotnických služeb se snižuje v závislosti na administrativním významu místa, kde se zařízení nachází.
První pomoc je dostupná na telefonním čísle 03, hasiči na 01 a milice na 02. Podrobný seznam nejdůležitějších telefonních čísel pro různé služby je na webové adrese www.uazone.net/Kiev_Telephone.html.


Komunikace
Není tedy výjimkou zcela nefungující telefon a problematické přepojování. Pro spojení mimo Kyjev je nutné přepojení přes operátora. Tato služba je zajišťovaná v šesti jazycích: ukrajinštině, ruštině, angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Odkazy na ukrajinská média najdete na stránkách www.czechembassy.org.


Bezpečnostní situace
Například fiktivní ekologické a jiné poplatky či pokuty. O "finanční výpomoc" ve výši pět až patnáct eur může žádat třeba dopravní policie a zdůvodnit ji tím, že má malý plat. Cizinci neznalému poměrů tak v těchto případech nezbývá nic jiného než platit, případně naturálně odměnit konkrétního žadatele cigaretami, pivem, alkoholem nebo čokoládou. V opačném případě je cizinec nucen absolvovat zdlouhavé vysvětlování a dohadování, obvykle spojené s psychickým nátlakem a značnou ztrátou času.
Kriminalita je na celém území Ukrajiny poměrně vysoká. Při dodržení některých pravidel a sjednání pojistné smlouvy na majetek již před cestou, lze riziko snížit. Podrobná omezení a pravidla, vztahující se k bezpečnostní situaci, hledejte na www.czechembassy.org.


Užitečné adresy
Velvyslanectví České republiky na Ukrajině
Jaroslaviv Val, 34-A
019 01 Kyjev
tel.: 0038044/2122110
fax: 0038044/2297469
e-mail: kiev@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/kiev


České centrum na Ukrajině
Jaroslaviv Val 21-G
010 34 Kyjev
tel.: 0038044/2248324
fax: 0038044/2296444
e-mail: cckiev@czech.cz
www.cckiev.com.ua


Velvyslanectví Ukrajiny
Charlese de Gaulla 29
160 00 Praha 6
tel.: 233 342 000
fax: 233 344 366
e-mail: emb_cz@mfa.gov.ua


Konzulát Ukrajiny v Brně
Nerudova 7
612 00 Brno
tel.: 541 552 481
fax: 541 552 480
e-mail: conzulat@volny.cz
Zastoupení CzechTrade na Ukrajině
Ivana Franko 40
010 30 Kyjev
e-mail: czechtrade@mbox.com.ua


Užitečné internetové adresy
www.ukraine.org
www.brama.com - detailní seznam odkazů na vládní i jiné ukrajinské instituce
www.hotelstravel.com/ukraine.htm - seznam hotelů, jejich popis a ceny
www.ukraina.cz - Ukrajinská centrála turistiky