Vstup do země
Vízum v cestovním pase je nutností pro vstup na území Spojených států amerických.
Typově musí vízum odpovídat účelu pobytu a vydává ho velvyslanectví USA v Praze poté, co žádost schválí americké Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.
Je dobré podat si žádost s dostatečným předstihem a na základě řádně zdůvodněného účelu cesty. Nutná je také osobní návštěva přímo na velvyslanectví, kterou je potřeba telefonicky sjednat na lince Visa Centrum 900 389 042.
Poplatek za podání žádosti k turistické (vízum typu B-2) i obchodní cestě je 100 USD. Pozvání ověřené americkým notářem (Notary Public) v případě udělení turistického víza nutné není, určitě je ale výhodou hlavně u studentů, čerstvých absolventů škol a důchodců.
Rozlišují se dvě základní skupiny víz. Pro krátkodobý pobyt, tzv. non-immigrant visa, a k trvalému pobytu, immigrant visa neboli přistěhovalecké vízum. Všechna neimigrační víza se člení do 14 kategorií označených písmeny a číslicí k rozlišení účelu pobytu a postavení osoby, které je vízum uděleno.
Pro obchodní cesty jsou to typy B-1 (business víza) a dalších šest druhů, od víza H po typ L, určených pro obchodníky nebo investory umožňující dlouhodobý pobyt k provádění a péči o investici. Typ B-1 je vhodný pro krátkodobý nebo příležitostný obchodní pobyt a jeho udělení je vcelku bezproblémové. Na druhou stranu z důvodu trvalejšího a soustavného obchodování v USA je lepší zažádat o jeden z dalších typů, jehož vydání je ale spojené s řadou podmínek. Jejich plnění je přitom často nerealizovatelné. Například fakt, že více než 50 % obchodu firmy se musí realizovat mezi USA a Českem.
Udělení víza znamená pouze možnost přicestovat na hranice USA a požádat o vstup do země. Následný pohovor s úředníkem je druhým stupněm kontroly. Imigrační úředník má široké pravomoci a může rozhodnout i o nevpuštění cestovatele s platným vízem. Během pohovoru je dobré být aktivní a energicky hájit své postavení. Doba povoleného pobytu tímto imigračním úředníkem je potom rozhodující a při jejím překročení hrozí tvrdé postihy.
Podrobný přehled všech kategorií víz, které se svou povahou týkají obchodní nebo pracovní činnosti, je k dispozici přímo na stránkách Informační agentury Ministerstva zahraničních věcí USA www.usinfo.state.gov nebo například na webových stránkách www.export.cz. Aktuální informace obdržíte na telefonu Visa Centrum.

Cestování
Vstupní branou do Spojených států je pro Evropany většinou New York, přímé letecké spoje samozřejmě míří i do dalších amerických měst.

Z Česka trvá let okolo jedenácti hodin a ceny a sezónní nabídky aerolinií se rychle mění.
Některé americké aerolinie poskytují návštěvníkům ze zámoří slevy na vnitrostátních linkách. I v Česku lze zakoupit tzv. síťové letenky na 7, 30 nebo 90 dní, které umožňují návštěvu více měst bez omezení letových kilometrů. Většina charterových letů, které mají obvykle za cíl New York, vám může nabídnout vedle letenky i zajištění ubytování a program. Výhodnější, a to nejen finančně, je zakoupení letecké přepravy a potom ubytování jen na několik prvních dnů. Další pobyt je už lepší organizovat samostatně.
Kontrole na hraničních přechodech je nutné předložit vyplněnou imigrační kartu, celní deklaraci a nově i formulář týkající se nemoci SARS. Všechny formuláře obdržíte na palubě letadla nebo na hraničním přechodu. Důležité je vyplnit doklady anglicky, ve všech rubrikách a správně. V opačném případě může být ohrožen váš vstup na území USA. Nově se také k hraničním kontrolám přidalo i snímání otisků prstů a fotografování.
Za poslední tři roky se kvůli obavám z terorismu znatelně zpřísnil režim odbavování cestujících na letištích. Ti se nyní musí podrobit bezpečnostní prohlídce a prokázat se identifikačním průkazem s fotografií už při vstupu do letadla. Proces odbavení cestujících je kvůli bezpečnostním procedurám časově delší.
Minimální doba odbavení na místních linkách je před odletem asi 60 minut, o třicet minut delší potom na zahraničních linkách. Je dobré, dostavit se k odbavení s dostatečným časovým předstihem, hlavně na frekventovaných letištích jako Los Angeles, Las Vegas, New York JFK, Washington Dulles, San Francisco, Chicago a podobně.
Velké společnosti jako United už ale zavedly urychlené samoobslužné odbavení, ke kterému je zapotřebí kreditní nebo debetní karta, případně členská karta "frequent flyer". Další podrobné užitečné informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz nebo na serveru Velvyslanectví ČR ve Washingtonu www.czech.cz/washington.
Časový posun mezi Českem a východním pobřežím USA je šest hodin, na západní pobřeží je to potom o tři hodiny víc.

Dovoz a vývoz zboží
Striktním pravidlům podléhá dovoz většiny druhů potravin, včetně svačiny z letadla.
Naopak povoleno je dovážet pečivo a tvrdé či uzené sýry. Dále například konzervované ovoce a maso v originálním balení a také neplněné cukrovinky, čaje a sušené koření. Podrobné pokyny pro dovoz věcí do USA naleznete na internetové adrese celní služby www.customs.gov nebo na adrese www.atf.treas.gov.
Deklarovat je nutné při dovozu i vývozu finanční prostředky v částkách převyšujících 10 000 USD. Cestující deklarují i celkovou hodnotu všech dárků a předmětů komerční povahy.

Místní doprava
Nejlevnějším dopravním prostředkem, který můžete pro cestování zvolit, je autobus.
Téměř všechna města spojují linky Greyhound, které na sebe navazují, a dobu platnosti jízdenky je možné libovolně přerušovat. Na centrále Greyhound 800 231 2222 je možné objednat celou řadu zlevněných jízdenek.
Železniční linky Amtrak spojují kolem pěti set měst. Zlevněné výletní jízdenky nebo univerzální U.S.A. Railpass je možné objednat s časovým předstihem. Americké vlaky jsou ale méně efektivní než třeba v západní Evropě a pro dálkovou přepravu jsou autobusy výhodnější.
Létání je pro Američany stejně samozřejmé jako pro nás jízda autem. Nejde sice o levnou záležitost, je to ale pohodlné a rychlé. Na některých vnitrostátních linkách zajišťují přepravu pravidelné spoje, tzv. shuttle service. Zlevněné letenky s omezením na určité cíle nabízejí téměř všechny americké letecké společnosti.
Městskou dopravu pokrývají autobusy, někde metro a nadzemní rychlodráhy. Pro jízdu metrem (subway), potřebujete žetony (token) nebo "fare card" prodávané u pokladny. Naopak v San Francisku lze využít i klasické jízdenky.
Taxíky stojí na všech důležitých místech. Předem objednat se dají ve žlutých stránkách v rubrice Taxi-cabs. Platit je dobré menšími bankovkami, větší peníze obvykle taxikáři nerozměňují.
Rozhodnete-li se pro cestu osobním vozem, je to pohodlné a zároveň ne příliš drahé. Zapůjčení automobilu je možné pouze v případě, že jste vlastníky kreditní karty nebo složíte zálohu a předložíte mezinárodní, případně i český řidičský průkaz. Půjčení auta lze dohodnout už před odletem z Česka, a to telefonicky či prostřednictvím internetu.
Nejrozšířenějšími celostátními autopůjčovnami jsou Hertz, Avis, Dollar, Alamo, Budget, Enterpsise nebo Thrifty, z nichž některé mají i české pobočky. Levnější bývají menší firmy, které sice nemají pobočky už na letištích, ale zákazníky odtud na příslušné místo rychle dopraví. Kvůli poskytnutí některé ze slev nebo případným omezením je dobré prostudovat si podepisovanou smlouvu. Dodatečně je také k ceně připočítáno i pojištění vozu a pojištění odpovědnosti za zdraví osob, které je vhodné uzavřít. Orientační ceny půjčovného u menších osobních vozů, označených jako Economy nebo Compact, se pohybují pod hranicí 200 dolarů za týden. Kontakty na autopůjčovny najdete ve žlutých stránkách telefonního seznamu v rubrice Automobile Transporters and Driveaway Companies.
Dalšími výdaji může být platba mýtného na některých mostech, v tunelech a na dálnicích. Třeba na trase Washington - New York je to deset dolarů, mezi Miami a Orlandem zaplatíte ještě o dva dolary víc. Cena benzínu se pohybuje kolem dvou dolarů za galon, což je 3,8 litru.
Provoz na amerických silnicích je v rozsáhlých městských aglomeracích intenzivnější než v Evropě a odlišné jsou i některé dopravní značky, silniční značení a pravidla. V některých státech je například povoleno předjíždět z obou stran.
V případě nehody se doporučuje zajet k pravému okraji silnice, na držadlo levých dveří nebo na anténu uvázat kapesník, zvednout kryt motoru, zapnout výstražné osvětlení a čekat. Budete překvapeni, ale přivolaná pomoc skutečně přijde.

Stravování
Jíst v restauracích je poměrně drahé, přičemž zpravidla dražší bývá večeře než oběd.
V restauracích s obsluhou je vyžadováno obslužné 15 až 20 procent z celkové ceny. Levnější variantou může být nákup hotových jídel, která nabízí nepřeberné množství podniků za různé ceny. Občerstvení, včetně teplého jídla, dostanete ve velkých městech a na dálnicích v kteroukoli denní i noční dobu. V mnoha stravovacích zařízeních se platí až v pokladně u východu, přičemž spropitné se nechává ležet na stole. Ceny veškerých potravin jsou zhruba srovnatelné s cenami obvyklými v západoevropských zemích.

Ubytování
Spojené státy nabízejí širokou síť hotelů a motelů nejrůznějších kategorií.
Užitečné jsou tzv. zlevňovací kupóny, které jsou k dispozici u benzínových pump, v turistických informačních střediscích a také na internetu. Během hlavní sezóny a na exponovaných místech je často problematické sehnat volné místo. Včasná rezervace ale případné problémy vyřeší.
Cenové relace v jednotlivých kategoriích jsou po celé zemi přibližně stejné. Ceny jsou zpravidla udávány bez daní a platí se vždy za pokoj, nikoli za počet hostů. V hotelech je obvyklé personálu zajišťujícímu odnos zavazadel zaplatit spropitné jeden dolar za každé zavazadlo, při delším pobytu se platí i pokojské.
Rozšířené je také ubytování v kempech. V USA je síť kempů poměrně hustá, tento typ ubytování nabízí například řetězec KOA (Kampers of America), který má webovou stránku www.koa.com. Zařízení jsou standardně vybaveny obchodem, pračkami, obvykle bazénem a sportovištěm. Využít je možné i členství v KOA, opravňující ke slevě deset procent.
Levné ubytování lze sehnat také v některém z youth hostelů nebo v privátech se snídaní, takzvaných Bed-and-Breakfast, které najdete hlavně v menších městech.

Bezpečnost
Obecně platí, že americká města trpí vyšší kriminalitou než evropské aglomerace.
Lepší je vyvarovat se vstupu do čtvrtí se sociálně slabšími vrstvami obyvatel v některých částech amerických velkoměst, jako například Miami, Los Angeles, Washington D.C., New York nebo Chicago.
Za jízdy městem je vhodné nechat všechna okna automobilu zavřená a zajistit raději i dveře. Zloději se totiž zaměřují na přístupná auta stojící před křižovatkou nebo v dopravní zácpě.

Telefonování a komunikace
V USA se při vytáčení telefonního čísla nejprve volí 1, pak směrové číslo oblasti, které je obvykle uvedeno v závorce, a nakonec samotné sedmimístné telefonní číslo.

Místní hovor v telefonním automatu stojí asi padesát centů, do Česka zhruba 1,32 USD za minutu. Telefonní čísla začínající 1-800 nebo 1-888 jsou zdarma. Číslo může mít i podobu kombinace písmen a čísel. Potom jsou písmena abecedně seřazena na číselných tlačítcích telefonu. Vytočíte-li 1-800-COLLECT, voláte na účet volaného.
Na celém území přivoláte policii, záchrannou službu i požárníky linkou 911. Informace o všech telefonních číslech jsou k dispozici na čísle 1-888-555-1212 nebo 411.
Používání internetu je v USA naprosto běžné a například ve veřejných knihovnách je zpravidla zadarmo.

Zdravotní péče
Lékařské ošetření je kvalitní, ale finančně poměrně náročné.

Zejména pobyt na nemocničním lůžku se může pěkně prodražit. Cena cestovního pojištění je proto i při delších pobytech nesrovnatelná s výší výdajů při nahodilých zdravotních potížích. Vezmeme-li v potaz ceny za lékařské úkony v USA, vyplatí se stanovit limit plnění pojistné události alespoň ve výši jednoho miliónu korun. Pokud byste se přesto dostali do úzkých, držte se následujícího pravidla. Státní nemocnice a nemocnice v horších čtvrtích účtují za jednotlivé úkony několikanásobně nižší sazby než nemocnice soukromé. Poskytují přitom péči na srovnatelné úrovni.
Ve Spojených státech není lékařům a nemocnicím dovoleno odmítnout pacienta ve vážném zdravotním stavu nebo v ohrožení života. Pacienta vždy přijmou, a zjistí-li, že není solventní, případně není krytý zdravotním pojištěním, propustí ho až v okamžiku, kdy se jeho stav stabilizuje a nehrozí bezprostřední nebezpečí. Jeho propuštěním však nekončí vymáhání dluhu ze strany nemocnice. Tomu se obvykle pacient nevyhne ani odjezdem ze země.

Peníze a nakupování
Americký dolar, neformálně také buck, se dělí na 100 centů. Jednomu centu se říká penny, pěti nickle, deseti dime, 25 quarter, tedy čtvrťák, a 50 centům half dollar.

Jen velmi málo bank mění cizí peníze a rovněž s eurošeky jsou často problémy. Naopak bezproblémově lze použít šeky cestovní vystavené v dolarech nebo mezinárodní kreditní karty a samozřejmě dolarovou hotovost.
Bankovky s vyšší hodnotou, než je dvacet dolarů v některých hotelech a restauracích nechtějí přijímat. Je proto dobré vyměnit si a mít u sebe dostatek menších bankovek a mincí.
Nezbytnou nutností při cestách do USA je mezinárodně uznávaná kreditní, nikoliv debetní, karta. Například Visa, Mastercard, Discover nebo American Express. V hotovosti se již platí méně často, například při využití taxislužby, veřejné dopravy a u koupi drobného občerstvení a dalších menších nákupů. Naopak bez kreditní karty nelze provést rezervaci ubytování nebo třeba pronájem auta, půjčení sportovního náčiní atd. Vedle kreditních karet je doporučováno používání cestovních šeků pro nemožnost jejich zneužití v případě krádeže.
Díky veliké konkurenci patří americký spotřební trh k nejpropracovanějším z hlediska promyšleného lákání zákazníků. Kvůli rozsáhlým slevám lze proto nakoupit velmi výhodně. Inzerce velkých obchodů se speciálními nabídkami je zveřejňována v místních novinách, hlavně v nedělnících. Levněji než v Evropě tady pořídíte třeba kompaktní disky, dětské oblečení nebo domácí spotřebiče. Při nákupu těchto přístrojů se ale musí pamatovat na předepsané napájecí napětí a typ zástrčky, který se od evropského standardu liší.
V amerických městech mají obchody dlouhou prodejní dobu, obvykle od devíti ráno do devíti večer, a to i během víkendu. Navíc některé supermarkety a "convenience stores" mají otevřeno non-stop. Američané jsou známí tím, že často vyrážejí na nákupy klidně i po půlnoci.
Spotřební daň je tady připočítávána k ceně zboží a služeb až při prodeji. Na cenovkách je tedy uváděna cena bez daně. Pohybuje se v rozmezí tří až dvanácti procent, podle jednotlivých států federace, někde jsou aplikovány ještě zvláštní místní a státní daně.
V USA se také setkáte s tzv. garage sale, "garážový bleší trh", čili soukromý výprodej nepotřebných věcí z domácnosti odehrávající se přímo před vlastním domem. Na odbyt jde prakticky všechno, a proto leckdy rychle a levně seženete něco užitečného. Američané k tomuto obchodu přistupují nejčastěji po velkém úklidu nebo před stěhováním a upozornění na výprodeje najdete skoro všude.

Tisk
Evropské deníky se v USA neshánějí snadno.

Nejčastěji jsou k dostání zpravidla jen na letištích a ve specializovaných obchodech ve velkoměstech. Z anglického tisku je dostupný list Times, v němčině Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt nebo časopis Der Spiegel. Vzhledem k tomu, že USA patří mezi žurnalistické velmoci, vychází tady mnoho kvalitních novin. Mezi nejprodávanější deníky patří USA Today, který nabízí méně podrobné a analytické zpravodajství nebo New York Times a Washington Post.
Odkazy na nejdůležitější deníky a týdeníky najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz. Jsou tady k dispozici i odkazy na nejrůznější tiskové agentury.

Specifika USA
Při cestování po USA se setkáte s mnoha zvláštnostmi.

Jednou z nich jsou i předpisy upravující prodej a konzumaci alkoholu. V USA se liší stát od státu, někdy dokonce i v rámci jednoho státu federace. V Nevadě jsou například nejmírnější, v Utahu nejpřísnější. Někde proto lehce seženete prakticky cokoli v supermarketech, jinde musíte zamířit do speciálních obchodů, liquor store nebo package store, jinak budete těžko shánět i pivo. V některé lokalitě dokonce musíte kvůli konzumaci tvrdého alkoholu vstoupit do místního klubu, v jiných státech si do menších restaurací, které nemají licenci na prodej "tvrdého", přinést svoji vlastní láhev.
Narozdíl od Česka je možné v USA zakoupit alkohol až po dovršení jednadvacátého roku. Je přitom běžné, že prodejce si pro ověření vyžádá doklad totožnosti, jinak vám prakticky nikdo alkohol neprodá. Bez ohledu na věk je ale zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti nebo ho přenášet v otevřené nádobě.
Určitá omezení platí i v oblasti oblékání. Nevhodné je oblečení, které odhaluje části těla, které by měly zůstat zakryté. Při porušení může být přivolána i policie. Pro koupání na veřejných místech se vyžaduje, aby děti včetně batolat měly plavky a muži plavky s nohavičkami. Opalování i koupání bez plavek je porušením zákona. Je třeba si uvědomit, že policie, vzhledem k vysoké zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá všeobecně tvrdších metod než policie evropská. To neplatí jen pro veřejné koupání.
Další odlišností, se kterou se při cestě do USA setkáte, je jiné napětí v elektrické síti. Napájecí napětí tady má hodnotu 110 voltů, v Česku je to 220. Rovněž zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů, které musejí mít dva ploché kolíky, jsou odlišné od evropských. Je dobré zakoupit si transformátor napětí nebo adaptér pro připojení k americké zásuvce.
Zvyknout si také musíte na odlišné označení datumu. Datum se v USA obvykle zkracuje v pořadí měsíc den rok. Tedy 5/4/04 znamená 4. květen 2004, nikoli 5. duben.
V USA nepoužívají nám známý desítkový systém měr a vah. Délky se udávají v palcích (1 inch je 2,54 cm), yardech (1 ya. je 0,914 m) nebo stopách (1 foot je 0,3084 m). Vzdálenosti se měří v mílích (1 míle rovná se 1,609 km). Například ovocné džusy nebo mléko nabízejí v jednotkách pint (půl litru), quart (1 l), half gallon (2 l) nebo gallon (4 l). Hmotnost potravin je zase udávána v uncích (1 oz. je 28,35 g) a librách (1 lb je 453,59 g). Vedle toho jsou ale běžně používány i gramy.



Business víza - Amerika fandí obchodu
Text: Richard Appleton

Politika a praxe udílení víz na cestu do USA se po 11. září 2001 změnila, ale i přesto alespoň zde v Praze vyhovíme téměř všem žádostem rychle a bez průtahů.
V nedávném průzkumu odpovědělo 98 procent žadatelů o americká víza, že jsou s průběhem vyřizování svých žádostí na pražském velvyslanectví spokojeni. Navzdory stále rostoucímu počtu zájemců se valné většině žadatelů podaří sjednat si datum vyžadovaného pohovoru v průběhu jedno - až dvouminutového telefonátu na placenou linku Visa Centrum (tel. číslo 900 389 042).
V současné době se pohovory domlouvají na dva týdny dopředu, ale samozřejmě pamatujeme i na skutečně urgentní případy. Pohovory nyní vedeme každý pracovní den. Pozvaní žadatelé stráví v budově velvyslanectví zhruba 45 minut. Informaci o udělení víza se dozví hned na místě, ale pas je jim doručen kurýrní službou, aby nemuseli ztrácet čas čekáním na našem úřadě. Většinou jsou vydávána turistická víza a business víza (B1/B2) s platností deseti let.

Jaké změny nastaly?
V reakci na to, že celosvětově ubylo žádostí o americká víza asi o 20 procent, byl před šesti měsíci plošně zvýšen poplatek za jejich vyřízení na současných 100 dolarů. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento poplatek dále zvyšoval.
Kvůli změnám v amerických zákonech teď zveme k pohovoru téměř všechny zájemce o americká víza.
Od dubna jsme začali v rámci zvýšení bezpečnosti a ochrany proti terorismu na pražském velvyslanectví digitálně snímkovat všem žadatelům oba ukazováčky. Snímkování netrvá déle než 40 vteřin. Na 100 amerických velvyslanectví v jiných místech světa, včetně například Bratislavy a Frankfurtu, již tato praxe započala dříve. V souladu s rozhodnutím Senátu USA by se digitální snímkování mělo nejpozději od října 2004 stát běžnou součástí vyřizování amerických víz i v ostatních zemích. Registraci těchto údajů uznaly za nástroj boje proti terorismu Mezinárodní letecká organizace (ICAO) i Evropská unie.

Vyberte si správné vízum
Formulář B1 (business víza) je určen pro ty, kdo cestují do USA obchodně, tedy dojednávat nebo uzavírat obchodní transakce. Není určen těm, kdo chtějí ve Spojených státech působit v zaměstnaneckém poměru. Pro tyto účely existuje šest typů nepřistěhovaleckých zaměstnaneckých víz, počínaje vízem typu H pro krátkodobé zaměstnání, konče vízem typu L pro zaměstnance transferovaného v rámci podniku.
Než zájemce požádá o jakékoli z těchto víz, jeho budoucí americký zaměstnavatel musí nejprve nahlásit příslušné údaje na Imigračním úřadu Ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA (Department of Homeland Security's Immigration and Naturalization Service). Tyto údaje jsou u pohovoru na velvyslanectví porovnávány s uchazečovou žádostí. Existuje i řada přistěhovaleckých víz, která jsou udělována na základě získání zaměstnání v USA, ale i o ně musí nejdříve požádat americký zaměstnavatel. Spojené státy zůstávají světovým trhem číslo jedna a současný kurs dolaru ještě export do USA zvýhodňuje. I přes nově zavedená opatření v udělování víz se tak obchodníci z celého světa do Spojených států nepřestávají sjíždět. Faktem totiž zůstává, že Amerika je především o byznysu.
Autor je generální konzul Velvyslanectví USA v České republice


Užitečné internetové adresy
Instituce

www.mzv.cz/washington - na stránkách Velvyslanectví ČR je možné mimo jiné zjistit i novinky o obchodních příležitostech pro české podnikatele na americkém trhu podle příslušného oboru.
www.export.cz - v horní části stránky v oddíle Teritoriální informace je možné po zadání požadavku na Spojené státy americké získat podrobné informace o zastoupení českých institucí po celých USA. K dispozici je kompletní seznam jejich adres, kontaktů a přímých internetových odkazů.
www.czechcenter.com - České centrum v New Yorku, které nabizí služby pro firmy zajímající se o proniknutí na americký trh. Součástí ekonomického servisu je poskytovaní informací o veletrzích a výstavách v USA, které jsou nezbytné pro vstup firem na americký trh.
www.firstgov.gov - stránky americké vlády rozdělené do přehledných oddílů: pro občany, obchodníky, státní zaměstance a další.
www.house.gov - web Sněmovny reprezentantů USA.
www.whitehouse.gov - stránky Bílého domu.
www.economist.com/countries/USA - na pravé liště této stránky je velká spousta odkazů na nejrůznější americké státní instituce, včetně institucí a odkazů na servery jednotlivých členských států. Odtud se proklikáte například na stránky senátu, ministerstev a jejich sekcí, do kanceláře prezidenta, různých komisí atd.

Kultura a zajímavosti
http://quickfacts.census.gov - statistické informace o jednotlivých státech a regionech USA.
www.ncsml.org - stránky Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids, stát Iowa. Najdete tady užitečné informace o chystaných akcích a výstavách.
www.cs-center.org - České a slovenské kulturní centrum v St. Paulu, stát Minnesota. Přehledné stránky kulturního centra obsahují seznamy nejrůznějších aktivit a také aktuální informace o Češích v USA a návštěvách centra různými osobnostmi.
www.economist.com/cities/ - zde nadete průvodce po jednotlivých amerických městech, jako Washingtonu, New Yorku, Atlanty a dalších.
www.economist.com/countries/ USA - obecné informace o Spojených státech s řadou užitečných odkazů a témat.