Stopnout lze i letadlo

Michaela Rýgrová
rygrova@vysokeskoly.cz

Stop je varianta levného cestování, která je známá, osvědčená, ale ne vždy se hodí. Airstop, tedy stop letadel, je jednou z možností. Funguje na principu taxistopu, což je obdoba u nás dobře známé spolujízdy (www.spolujizda.cz, www.mitfahrzentrale.de), kdy díky internetové databázi najdete někoho, s kým můžete jet na vámi kýžené místo. Přispíváte na benzín, ale vyjde vás to levněji než běžným dopravním prostředkem. U airstopu jde o zaplnění volných míst v letadle na poslední chvíli. Je to vlastně last-minute cestování, kdy jsou volná místa nabízena pár dnů či týdnů před odjezdem za sníženou cenu. Na stránkách www.airstop.be jsou veškeré informace o airstopu, databáze možných letů a jejich aktuální nabídka. Studenti zde najdou zvláštní nabídku letů ještě levnějších, která je možná díky spolupráci s mnoha aeroliniemi. Tato výjimečná možnost v sobě zahrnuje lístek platný jeden rok s možností kdykoliv změnit datum i destinaci, a to za poplatek 25 USD. Využít ji mohou držitelé platné karty GO-25 nebo ISIC. Airstop také spolupracuje s taxistopem (www.taxistop.be), a díky tomu nabízí i velmi výhodné přepravní ceny pro trajekty do Velké Británie. Seznam společností nabízející levné letenky, ne nutně airstop, naleznete na adrese http://www.mujweb.cz/cestovani/letej/.

Stránky Taxistopu dále nabízejí takzvaný home exchange, výměnu bytu. Zatímco vy po určitou dobu žijete u někoho doma, on žije u vás. Pouze na pár dní vyměníte byt v zahraničí za ten váš.

Například www.zadarmo.cz v rubrice cestování nabízí 15 odkazů na rozličné stránky o autostopu od popisů nejlepších míst pro stop přes další zajímavé odkazy stopu v Evropě až k přímému hledání vhodných aut.

Recepty na cestování

Ostatně odkazů vhodných pro všechny druhy cestování a s cestováním spojené najdete na www.dobrodruh.cz, kam do katalogu další a další linky přidávají sami návštěvníci, a také na www.cestovatele.cz.

Oblíbené a užitečné jsou také cestovatelské deníky. Na internetu jsou dostupné ve formě dojmologického deníčku až po detailní deníky s přesně popsanou trasou, nutnou výbavou a radami pro další cestovatele, které mohou sloužit jako dobrý recept, jak naplánovat cestu. Najdete je například na http://katalog.atlas.cz/cestovani/cestopisy_a_pruvodce/. Jedním z nich je například http://mujweb.cz/www/petrberan/cesta/, kde je popsána cesta kolem světa do detailů, jakým je jídelníček. Opravdu bohatý výběr cestopisů z nejrůznějších koutů světa si můžete prohlédnout na www.cestopisy-online.cz.

Přespat se dá i za pár korun

Například ve Finsku existuje síť chat, které jsou téměř po celé zemi. Je zde naštípané dřevo, mnohdy i pruty na opékání, sekyra a tak dále. Někdy je to opravdická chata, jindy pouze přístřešek v lese - na přespání však bohatě stačí. Jedinou podmínkou je, že místo po sobě necháte tak uklizené, jak bylo před vaším příchodem, a nasekáte dříví, aby bylo pro další návštěvníky. Samozřejmě tu je i mnoho chat k pronájmu a z vlastní zkušenosti vím, že se v různých slevových akcích podaří dostat chatku pro čtyři osoby za 16 EUR na noc (www.virtual.finland.fi).

Využít můžete i pohostinnost domorodců. Michaela Pňačeková z Masarykovy Univerzity v Brně, která studuje třetím rokem angličtinu, vzpomíná, že v Maroku nebyl problém přespat u někoho doma a přijetí bylo velmi vlídné. Stejnou zkušenost má z Turecka i Tereza Leierová, studentka třetího ročníku rekreologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nutno dodat, že v těchto zemích vás rádi přijmou a pohostí, ale ráno vám nabídnou ke koupi třeba kobereček či jinou drobnost. Těžko asi odmítnete.

Adéla Sobotková, která je pátým rokem na archeologii a angličtině na Masarykově univerzitě v Brně, ze svých četných cest ví, že na východ od České republiky není nezbytně nutné shánět ubytování předem. Často využívá možnosti sehnat nocleh na nádraží. Stačí se trochu poptat, někdy nabídky přijdou samy. "Na vlakových nádražích lze po příjezdu mezinárodních nebo meziměstských vlaků z větších vzdáleností potkat houfy bábušek s na krku pověšenými cedulkami kvartira, navzájem se překřikujících a nabízejících laciné ubytování v soukromí," tvrdí Adéla. Lidé si tak v těchto zemích přivydělávají. Za pár korun má člověk nocleh a někdy i pohoštění. Zaručené prý je zeptat se v prodejně lístků nebo informacích. "Rádi vám dohodí někoho ze svých příbuzných," říká Adéla, která tak přespávala na Ukrajině i v Rusku.

Hlavně se nebát žádat o slevu

Šetřit na vašich cestách můžete i jinde, třeba na vstupném do muzeí, památek či na různé akce. Nesmíte se ale bát využít slev a hlavně si o ně říct. V dnešní době existuje mnoho studentských slevových karet. Nejznámější a asi nejpoužívanější je mezinárodně platná karta ISIC. I ta však nemusí platit všude. Například ve Finsku studentskou slevu na dopravu a slevy ze vstupného do klubů dostanete pouze po předložení finské studentské karty. I přes tuto skutečnost jsem neváhala a ISIC jim předložila a navíc se zmínila, že do Finska teprve studovat jedu a jejich kartu zatím nemám. Má snaha mi na jízdném ušetřila 20 eur, a to i bez dalšího ověření mého tvrzení.

Stejně tak, když ISIC nemáte, neotálejte a předložte vše ostatní. Ať je to potvrzení o studiu či karta vaší univerzity. Daniela Böhmová z braunschweigské univerzity takto v Praze uplatnila slevu na německou studentskou kartu i přesto, že na ní nebyla fotka. Jednoduše zkusila štěstí.

Z toho vyplývá, že nejlepší radou je - nebát se a zkusit, co se dá!

Spolujízda bývá levná

Iva Šárecová
isarecova@seznam.cz

Před šesti lety se v Praze objevila společnost, která nabízí svým klientům pohodlnou spolujízdu autem. Časem si firma získala důvěru nejen službami, ale i tím, že úzce spolupracuje s německou společností pro spolujízdu ADM, která poskytuje služby v dalších padesáti evropských městech. Jestli jste se rozhodli, že chcete zítra odjet do Barcelony, můžete okamžitě zkusit štěstí.

"Jsme sdružením ADM zaštítěni, ale jinak pracujeme na vlastní triko jako většina těchto firem. Na začátku nebyla spolujízda známá, a tak jsme museli každému klientovi vysvětlit, o co jde," říká provozovatel Centra pro spolujízdu Vít Dosoudil.

Společnost oslovuje řidiče, kteří vlastní auto a mají v něm volná místa, aby se přihlásili do jejich databáze. Potom volná místa dále nabízí za zprostředkovatelský poplatek klientům, tedy i turistům a studentům, kteří hledají levnější a pohodlnější způsob cestování. A nejen do ciziny.

"Umožňujeme cestu autem i autobusem. Lidé pochopitelně raději cestují autem, protože jedou přímo do cílového města. Když například jedete do Mnichova autobusem, sjedete několikrát z dálnice, a cesta se tak protáhne třeba na celý den. Ale autem tam jste za pět hodin," vysvětluje výhody Vít Dosoudil.

K dalším výhodám patří rozdíl cen jízdenek do autobusu a poplatek za jízdu autem. Spolujízda do Mnichova vyjde klienta na 592 Kč včetně zprostředkovatelského poplatku, autobus stojí 950 Kč. Poplatky za cestu jsou pevně dané. V tuzemsku zaplatíte 0,60 Kč za kilometr, v zahraničí částka činí korunu za kilometr.

"Potřebovala jsem se levně dostat do Berlína, a tak mě napadlo vyzkoušet spolujízdu. Nahlásila jsem v Centru, kam chci jet, a nechala jim na sebe kontakt. Den před termínem odjezdu se mi ozval pracovník z Centra a sdělil mi, že má pro mě auto. I kdyby ho ale nesehnal, byla tu stále možnost využít jejich spolupráci s autobusovými linkami. Mohla bych tedy odjet buď levně autem, nebo i dráž obyčejným autobusem," vzpomíná na svou cestu studentka Vyšší odborné školy publicistiky Lenka Morávková.
Cena zprostředkovatelského poplatku se odvíjí od vzdálenosti cílového místa, které jste se rozhodli navštívit. Například do Brna si připlatíte 30 korun, ale do Berlína už 175 Kč. Abyste získali jízdenku, musíte s sebou přinést občanský průkaz. Oproti autostopu dbá Centrum na to, aby řidič znal své zákazníky.

"Všechny agentury pracují tímhle způsobem," doplňuje Vít Dosoudil. "Když víme potřebné informace, dostane zákazník jízdenku, kde má uvedeno, s kým jede, jakým autem, v kolik hodin, odkud a kam." Na jízdence, která slouží jako daňový doklad, je uvedená i přesná částka se zprostředkovatelským poplatkem. Jízdenku pak pasažér předá řidiči, který ji zkontroluje, aby nevzal do auta někoho jiného.

"Využil jsem spolujízdu při cestě do Hamburku a později jako řidič do Francie," říká student Pavel Krejčí z Prahy. "Mohl jsem se levně dostat, kam jsem potřeboval, nicméně dokud jsem nezaplatil jízdenku, nevěděl jsem, kolik se mnou pojede v autě lidí." Když Pavel zaplatil jízdenku, dostal spojení na řidiče, ale nemohl ho sehnat a termín odjezdu se blížil. "Nejhorší je, že nevíte, kolik má řidič najezděno. Můžete nasednout do auta k začátečníkovi nebo k člověku, který se bude chovat jako pán silnic," vzpomíná Pavel. Vzhledem k tomu, že řidiči neprocházejí v Centru žádnými zkušebními testy, musí budoucí pasažér zkrátka počítat s tím, že za volantem může sedět kdokoli.

V létě se na firmu obrací i cestovní kanceláře a nabízejí bonusové jízdné ve svých autobusech, které nenaplnily svými klienty. Loni tak nabídla jedna cestovní kancelář, která jezdí převážně do Francie a Španělska, zákazníkům spolujízdy lákavou nabídku - zpáteční jízdenku autobusem do města Costa Brava za 2500 korun. "Když to srovnám s autobusy v normální nabídce, tak taková jízdenka přijde na 6850 korun," říká Vít Dosoudil.

Kvůli bezpečnosti při spolujízdě doporučuje firma pojištění nejen řidičům aut, ale i pasažérům. "Dříve jsme nabízeli cestovní i úrazové pojištění v rámci spolujízdy od Kooperativy. Vzhledem k tomu, že jsou dnes studenti většinou pojištění přes bankovní karty, spolupráci s Kooperativou jsme zrušili. Přesto pasažérům doporučuji, aby se raději připojistil," dodává Vít Dosoudil.
Když Centrum pro spolujízdu začalo před šesti lety k sobě lákat klienty, objevilo se na trhu dalších deset konkurenčních firem. Ze dvou třetin jsou zákazníky Spolujízdy studenti, objevují se však už i senioři, kteří navštěvují své příbuzné a známé v zahraničí. Dnes zůstalo Centrum pro spolujízdu jedinou společností, která v Česku takovou službu nabízí.

Nejlevnější ubytování? Nejčastěji hostely!

Lucia Soldátová
soldatova@vysokeskoly.cz

Pokud cestujete, střídáte volnou přírodu a města, je třeba shánět ubytování až na místě, nebo pouze s několikadenním předstihem. V tomto případě se zřejmě poohlédnete po nějakém B&B (bed and breakfast), motelu či hostelu, tedy po zařízeních, která jsou takovému stylu cestování přizpůsobena: vybavením, prostředím i cenou.

Jak sehnat ubytování

Možností je více, záleží na stylu cestování. Pokud máte cestu přesně rozplánovanou a víte, kde se budete v který den nacházet, je nejlepším řešením rezervace pokojů buď telefonicky, nebo (častěji, jednodušeji a levněji) přes internet. Na webu najdete bezpočet adres, které vás navedou k hostelu. Vyhledává se většinou podle lokality, ceny a času, ve kterém se budete na daném místě nacházet.

Pokud musíte hledat ubytování až na místě, tak si s sebou nezapomeňte vzít průvodce zemí, do které jedete. Najdete v něm základní informace, většinou několik adres hotelů a hostelů (pozor - nebývají to zrovna ty nejlevnější ) a také adresu na informační centrum, kde vám obvykle ochotně pomohou. "Nejlepší pro mě vždycky bylo zajít na informace v tom kterém místě," vzpomíná na shánění ubytování "na blind" ve Španělsku studentka Fakulty humanitních studií v Praze Štěpánka Burešová. "Většinou jsou otevřené i přes víkend, pouze siesta je obdobím klidu. Tam jsem jim řekla, co bych si asi tak představovala, a oni mi vždy poskytli seznamy všech možných kategorií ubytovacích zařízení. A zdarma! Důležité je naučit se pár výrazů v dané řeči, být milý a usmívat se!" Ve chvíli, kdy máte kontakty, je již vše jednodušší: vyberete si, zavoláte, popřípadě se rovnou vydáte na místo. Je však třeba uvědomit si, že ve většině hostelů se po čtvrté odpolední není možné ubytovat, lepší je shánět nocleh ráno nebo dopoledne. "Přijel jsem do Říma a začal shánět," popisuje své zážitky z prázdnin student DAMU Zdeněk Bartoš. "Říkal jsem si, že v takovém množství hotelů, hostelů a motelů snad musím najít volný pokoj, i kdybych nechtěl, a ejhle! Všude už měli zavřeno! Chodil jsem v tom třicetistupňovém vedru asi tři hodiny, než se nade mnou konečně někdo slitoval."

Hostel je jen na pár nocí

Hostel je jedno z nejlevnějších ubytovacích zařízení. Je určen především mladým lidem, kteří se vydali na cesty, a tudíž zde vždy stráví pouze několik nocí. Pokoje bývají různého druhu: od jednolůžkových, které jsou samozřejmě nejdražší, po deseti-, dvanácti- i dvacetilůžkové, u kterých se zaplacené částky stávají směšnými. Toalety a sprchy jsou většinou společné pro celé patro, pokud však trváte na soukromí, za příplatek můžete mít pokoj s "ensuite": soukromým sociálním zařízením. Většina hostelů má společenskou místnost, společnou kuchyň a často také několik počítačů s připojením na internet. Z vnějšku se však hostely v různých zemích velmi liší. Některé jsou v obytných domech, některé na statcích, někdy jsou součástí zámečku a jindy mohou vypadat jako indiánské teepee. Jejich výhodou je nejenom mladý kolektiv, možnost seznámení, ale také získání informací - ať už přes zmíněný internet, tak od majitelů a zaměstnanců, kteří mívají k dispozici mapy, plány a kontakty na podobná ubytovací zařízení a jsou ochotni cestovatelům pomáhat. Často si zde můžete koupit lístky hromadné dopravy, rezervovat letenku či jízdenku nebo dokonce pokoj v hostelu o několik desítek či stovek kilometrů dál.

K ubytování v hostelu je třeba vlastnit pouze platný průkaz totožnosti: pas, občanský průkaz nebo jenom průkaz řidičský. Pokud s sebou doklady a cenné věci nechcete celý den nosit, tak v každém hostelu naleznete uzavřené prostory - sejf nebo trezor, kde je možné věci bezpečně odložit.

Nevýhodou hostelů bývá často hluk, zvláště v centrech měst, a také hygienické podmínky. Ne všechny hostely totiž na hygienu důsledně dbají, což je při tak velké fluktuaci návštěvníků nezbytnost. Můžete si také stěžovat na nedostatek soukromí - ano, ale hostel je většinou brán čistě jako místo k přespání, předpokládá se, že většinu času trávíte poznáváním krás země.

Kolik za to dáte

Cenové spektrum je široké. Jsou hostely, kde za noc v jednolůžkovém pokoji zaplatíte kolem 50 eur, pokud vám však nevadí větší kolektiv lidí, můžete nalézt ubytování i za 10 eur na noc. Průměrná cena se pohybuje od 15 do 25 eur. Mohlo by se zdát, že se ceny budou měnit v závislosti na lokalitě. Jisté výkyvy se sice vypozorovat dají, zvláště co se týče hlavních měst, u jednotlivých zemí jsou však velice podobné. Je to zřejmě způsobeno velkou konkurencí a řetězením hostelů v různých zemích i kontinentech.

"Třeba v Andalusii jde sehnat roztomilý hostel za deset eur. S koupelnou a klimatizací na pokoji třeba za třináct a víc. Čím víc je lidí, tím je to samozřejmě levnější," potvrzuje Štěpánka. "Nad 15 eur bych ale asi nešla. Teda ve Španělsku, třeba Francie nebo Itálie jsou na ubytování podstatně dražší. Španělsko je vlastně tak trochu výjimkou."

Jinde v Evropě se ceny pohybují okolo 18 eur na osobu za noc, pouze ve Skandinávii je ubytování o něco dražší: 25 eur a více. Pokud se vydáte na jiný kontinent, setkáte se s podobnými cenami. V New Yorku či Singapuru často i s nižšími, ceny se zde pohybují okolo 15 eur. V Tokiu se budete ohledně cen hostelů cítit jako doma.

Tipy pro otrlé, aneb jak se na cestách levně najíst

Eva Hrubá
hruba.eva@post.cz

Devětadvacetiletá Renata Laturová z Prahy procestovala řadu zemí, ve kterých zpravidla pobyla déle než měsíc. Kromě zážitků si vždy přivážela i tipy na levné stravování a nocleh.

"Ve Španělsku, a věřím že i v jiných zemích, se vyplatí počkat, až zavře Mc'Donald či podobný bufet, protože vyhazují do kontejnerů vše, co ten den nepoužili. V původním balení vyhodí i několik housek," tvrdí Renata. "Na Kypru nám zase 14 dní procházelo pravidelné stravování v plážovém hotelu. Stačí se jen čistě obléct, navonět, tvářit se suverénně a projít recepcí. Jídlo je ve velkých hotelových komplexech většinou ve formě švédských stolů, takže si klidně vezmete pár věcí do kapes. Nikdo nás nekontroloval, ale je dobré ohlídat si změnu turnusů, nás se po 14 dnech zeptali na číslo pokoje."

Dle její zkušenosti se v takovém hotelu lze i umýt u venkovního bazénu a vyspat se na požárním schodišti, na Kypru také spali v plážové restauraci. "Za kafe nám to majitel dovolil," říká Renata.

Na cestách po Indii a Egyptě Renata radí jíst místní stravu, která se prodává na ulici a je velmi levná. "Žádné nemoci jsem se nebála, například žloutenka se v Indii vyskytuje stejně často jako v Čechách. Byla jsem nicméně řádně očkována," vzpomíná. "Kdo však chce, dostane v těchto zemích i evropskou stravu, která je ovšem dražší. V Indii musíte nekompromisně smlouvat, klidně se i otočit a jít pryč. Mnozí Indové se i urazí, pokud s nimi nesmlouváte." Proto doporučuje těm, kteří se chtějí za levno vydat na východ, pořídit si knihu: Cesta na východ - průvodce pro nezávislé cestování po asijských zemích od Ivana a Ivy Brezinových (Lingam, 1999).

Neváhejte a ovládněte vzdušný prostor

Eva Hrubá
hruba.eva@post.cz

Využívat pro prázdninové cesty leteckou dopravu nebývá právě obvyklé. Ne že by letadla nebyla rychlým a pohodlným cestovním prostředkem, významnou roli však spíše hrají ceny letenek. To by se však mělo již v dohledné době radikálně změnit.

Létejte nízkonákladově

Za 1590 korun do některé z evropských metropolí? Neuvěřitelné, ale možné. Za tuto jednoznačně bezkonkurenční cenu si můžete již od května zaletět do Paříže, Amsterodamu, Kodaně či Curychu. Možnost zalétat si za levno nabízí soukromá letecká společnost Smart Wings, která začne v České republice provozovat dvakrát denně pravidelné "low fare" linky do významných evropských destinací. Tyto low fare neboli nízkorozpočtové lety nejsou ve světě a dnes ani u nás již neznámé, naopak začínají získávat na velké popularitě a o nízkonákladovém létání se v poslední době hodně mluví nejen mezi cestovateli. Není divu, když se tu otevírají možnosti leteckého cestování i pro ty, kteří si je dříve nemohli dovolit.

Co se však přesně skrývá pod pojmem nízkonákladové létání a co společnosti, které ho provozují, skutečně nabízejí? Je důležité zdůraznit, že nízkonákladové lety odpovídají stejným bezpečnostním standardům jako lety běžné. Nízkonákladové společnosti se sice snaží redukovat své náklady na minimum, avšak ne na úkor bezpečnosti provozu. Na čem lze tedy natolik ušetřit, aby bylo možné atraktivně snížit cenu letenky? Způsobů je hned několik. Tak například letušky na palubě neservírují žádné jídlo ani pití. Prostě se musíte zásobit sami. Některé společnosti jdou dokonce v úsporných opatřeních ještě dále. Do oken nemontují rolety, volí také jiné - levnější materiály na potahy, či snižují počet toalet a získané místo nahrazují dalšími sedadly. Sedadla se většinou nedají sklápět a jejich pořízení a údržba jsou tudíž opět mnohem levnější, a cena letenky tak k uspokojení zákazníků klesá.
Nízkonákladové společnosti se však od klasických leteckých společností neliší jen cenou letenky. Platí zde také jiné podmínky, o kterých je dobré vědět. Letenku si můžete koupit pouze elektronickou cestou na internetu a platba probíhá jen kreditní kartou. Místo klasické "papírové" letenky obdržíte pouze rezervační číslo a potvrzení o zaplacení a s tím zamíříte k odbavení. Pokud chcete letět opravdu nejlevněji, vyplatí se zakoupit si letenku co nejdříve (alespoň tři měsíce předem). Jinak se vám může snadno stát, že pokud si koupíte letenku až na poslední chvíli, její cena bude podobná jako letenka klasické letecké společnosti.
Podstatný je i fakt, že letenku nelze zrušit, můžete pouze za poplatek změnit datum letu. Naopak vám ale bude letenka zrušena ihned, a to bez náhrady, pokud se nedostavíte k odbavení nejméně 40 minut před odletem.

Nízkonákladové společnosti létají city-to-city, což znamená, že neodbavují na případné návazné lety. Musíte tedy počítat na přestup s minimálně dvěma hodinami, abyste stihli další odbavení. A pokud vám přípoj odletí, je to jen váš problém, protože společnosti negarantují návaznost spojů. Dalo by se říci, že takové nízkonákladové létání je z tohoto úhlu pohledu trochu rizikové, ale nic není zadarmo a kvůli fantasticky levné letence přece stojí za to trochu zariskovat.

Uvedené principy jsou společné pro většinu provozovatelů nízkonákladových letů, ale samozřejmě se před nákupem letenky vyplatí důkladně prostudovat podmínky konkrétní společnosti.

Dnes nízkonákladové společnosti přibývají jak houby po dešti. K těm, které provozují od března přímé lety do Prahy, patří například BMIbaby, Germanwings, easyJet či Volareweb. Událostí sezóny se pro všechny cestovatele jistě stane zahájení provozu první české nízkonákladové letecké společnosti Smart Wings. Nezůstane však osamocena dlouho, protože vstup na pražské letiště již plánují další společnosti (Sterling, Wizzair či Na vrcholu) a zdá se, že létání za levno chytá ten správný vítr.
Na internetu lze již zakoupit letenku pro nízkorozpočtový let na několika portálech, kdy některé z nich nabízejí i komplexnější služby. Tak jako projekt www.skyscanner.net, který vám vyhledá nejlevnější lety z dané nabídky. Zakoupit letenky nízkorozpočtových společností můžete na adrese www.openjet.com či na konkurenční www.gooflight.com

Rozšířená verze článku: http://studentweb.cz/cestovani

INFO

Kam studenti o prázdninách nejvíce cestují
Nejoblíbenější zahraniční destinace podle počtu klientů GTS international, s r.o., období: léto 2003
Letenky
1. New York 1250
2. Los Angeles 1130
3. Paříž 980
4. Moskva 790
5. Londýn 770
6. Sydney 650
7. Madrid 620
8. Johannesburg 540
9. Tokio 480
10. Bangkok 470

Autobusové jízdenky
1. Londýn 1580
2. Paříž 780
3. Barcelona 440

Ubytování (zejména v hostelech a jednohvězdičkových hotelích):
1. Bangkok
2. Paris
3. London
4. Dublin

Jazykové kursy:
1. Malta
2. Irsko
3. Velká Británie
4. Španělsko
5. Německo

Adrenalinové sporty:
Švýcarsko
Rakousko
Itálie
Francie

(vlk)

Užitečné odkazy na spolujízdu:

Kontakt na Centrum pro spolujízdu
Osobně: V Praze na Národní třídě 9 v Praze 1, asi 50 metrů od Národního divadla.
Otevřeno: Pondělí - Pátek: 9:00 - 18:00 Sobota: 10:00 - 16:00
Poštou: Centrum pro spolujízdu - Town to town Národní Třída 9, 111 00 Praha 1
Telefonem: 222 075 407-8
Telefonním záznamníkem: 222 075 407
Faxem: 224 216 374
E-mailem: info@spolujizda.cz
Přes www stránku:
www.citytocity.de - stránky německé firmy ADM, obnovována je po 1 hodině
www.spolujizda.cz - stránky Centra pro spolujízdu
Cestovní kanceláře, které spolupracují s Centrem: CK Campana, Ivana Tour

V hostelech i se slevou
Pro ubytování v hostelech v rámci International Youth Hostel Federation (poznáte podle domečku a stromečku ve znaku) je výhodné mít členskou kartu, kterou můžete získat ve všech pobočkách GTS International. Opravňuje vás k získání slevy na ubytování a v některých zemích i na dopravu či vstupné do muzeí. Karta stojí 150 Kč na rok pro zájemce do 25 let včetně, 200 Kč pak pro zájemce starší. Více informací získáte na: www.iyhf.org nebo www.czechhostels.com

Cestovatelské servery
(rady a tipy na cestu)
www.cestovani.ihned.cz
www.bedekr.cz
www.sopka.cz
www.cestovani.kamdata.cz
www.bongobongo.cz
www.cestomaniak.cz
www.dobrodruh.cz
www.backpackeurope.cz

Užitečné odkazy

hostely
http://www.hostels.com  
http://www.inn26.com  
http://www.ase.net  
http://www.elderhostel.org  
http://www.europeanhostels.com/fall
http://www.hostelhandbook.com
http://www.hostelseurope.com  
http://www.fuaj.org: Francie
http://www.hiayh.org: Amerika
http://www.ryh.ru: Rusko
http://www.holidayjunction.com: Kanada, USA
http://www.yha.org.uk: Velká Británie
http://www.yha.com.au/: Austrálie
http://levneubytovani.net: Čechy, Morava, Slovensko
http://www.youthhostel.ch/: Švýcarsko
http://www.jyh.or.jp/: Japonsko

Stránky nízkonákladových společností
www.smartwings.net
www.bmibaby.com
www.germanwings.com
www.easyjet.com
www.flybe.com
www.helvetic.com
www.jet2.com
www.skyeurope.com
www.flysnowflake.com
www.volareweb.com

On-line rezervace letenek
www.letuska.cz
www.letenky.icestovani.cz
www.letime.cz
www.fractal.cz
www.gtsint.cz