V Bruselu je víc lobbistů než kdekoli jinde

Evropský parlament jako každý jiný zákonodárný sbor nemají na mušce jen voliči, ale i lobbisté. V Bruselu jich pracuje kolem patnácti tisíc a přímo v parlamentu se jich akreditovala plná třetina. Jelikož poslanci schvalují důležité ekonomické zákony, rádi si přizvou ke konzultacím profesní skupiny a nevládní organizace. V nich často pracují ti, kteří měli v minulosti s evropskými institucemi co do činění.
"Je to standardní práce. Žádné obcházení s obálkami nebo lahvemi. Kontaktujeme zpravodaje zákonů a nabízíme mu odbornou pomoc. Jelikož poslanci potřebují argumenty, aby zákon připravený Evropskou komisí posoudili, očekávají, že jim zašleme své připomínky," říká Henry Delseaux z Federace belgických podniků FEB.
Podle světových statistik je v Bruselu více lobbistů než v Tokiu nebo Washingtonu. Proč? V belgické metropoli sídlí většina evropských institucí, a tak si tady přední lobbisté otevřeli své kanceláře. Mezi lobbisty najdete i velmi zajímavé figury. Je zde například hlášena Nadace Brigitte Bardotové, Svaz chovatelů psů nebo Evropský pornografický průmysl.
Mezi nejmocnější lobbisty patří organizace zastupující evropský průmysl, zemědělce, odbory nebo zaměstnavatele. Ať unie připravuje jakýkoliv nový ekonomický zákon, během pár dnů dostanou poslanci i novináři stanovisko těchto skupin. A Parlament občas vrátí zákon komisi k přepracování nebo zahájí veřejnou debatu - což se naposledy stalo v případě testování chemických výrobků, jež má stát miliardy eur.
Jedním z českých průkopníků v oboru je Karel Firla, spolupracující se zavedenou belgickou firmou Interel. Čeští lobbisté podle něj zatím hlavně zjišťují, co nového se v unii chystá v legislativě, a snaží se o tom informovat klienty a předkládat úředníkům a poslancům jejich názory.
A ovlivní výměna parlamentu nějak kontakty u lobbistů? "Někteří lidé zůstávají, protože pracují v aparátu parlamentu nebo jsou experty v politických klubech. Noví poslanci, kteří přijdou, budou na naši práci odkázaní v prvních chvílích ještě víc než ti staří," říká jeden z britských lobbistů.