Vstup
Na občanský průkaz typu identifikační karty vydaný po roce 1993 je dnes vedle cestovního pasu možné do Británie vycestovat bez problémů. Ke vstupu a pobytu český občan nepotřebuje žádné další povolení, také přihlašovací povinnost je zrušená.
Ani ti občané, kterým v minulosti britské úřady odmítly udělit vízum nebo je nevpustily na své území, dnes vízum k cestě nepotřebují. To ale neznamená, že kontroly imigračními úředníky jsou na hranicích zrušeny.

Dovoz a vývoz
Pokud jste daň či clo ze zboží pro vlastní spotřebu zaplatili v jakékoli zemi Evropské unie, v Británii už platit nemusíte. Nesmíte však dovážet zboží za úplatu, za platby v naturáliích, na prodej nebo pro obchodní účely. Vezete-li velké množství alkoholu nebo tabáku, mohou se vás celníci dotazovat, co s daným zbožím zamýšlíte.
Další detailní informace o clech je možné získat na stránkách internetových stránkách HM Customs and Excise www.hmce.gov.uk. Tam je možné stáhnout i informační brožuru pro cestující do Velké Británie.

Cestování
Nejrychlejší a nejlevnější je využít služeb nízkonákladových aerolinií, jejichž síť pokrývá všechna důležitá místa ve Velké Británii.
Let trvá necelou hodinu a ceny letenek začínají už na dvou tisících. Vedle společnosti EasyJet (www.easyJet.com) z Prahy do různých britských měst létá celá řada dalších nízkonákladových aerolinií. Jejich úplný přehled i s odkazy je na internetových stránkách www.air-lowcost.cz, odkud je možné si přímo rezervovat letenku.
Také ČSA nabízejí od 31. října 2004 zlevněné letenky. Do Londýna nebo Glasgow je tak možné letět už za 2990 korun několikrát denně. Vedle letištních poplatků je ale ještě třeba do ceny započítat dočasných příplatek, který aerolinie zavedly od začátku září z důvodu růstu cen ropy a leteckého paliva. Na všech evropských linkách tak zaplatíte o tři eura víc na jeden let.
Rovněž British Airways nabízejí zpáteční letenky do Londýna od 2900 korun, bez letištních poplatků. Více na stránkách www.britishairways.com. Na aktuální ceny a nabídky všech leteckých dopravců je nejlepší informovat se na webu www.letuska.cz.
U leteckých společností je ale třeba pamatovat na včasnou rezervaci. Linka do Londýna je totiž neustále plně obsazená a ty nejvýhodnější nabídky jsou rychle pryč.
Přímým autobusem se dostanete do Londýna dvakrát týdně za 3750 korun nebo lze v další dny použít linku s přestupem v Bruselu.
Specializovaný server pro cestování po Velké Británii je http://www.gobycoach.com. Poskytuje možnost vyhledávání potřebných autobusových spojení.

Místní doprava
Na evropské poměry je ve Velké Británii městská hromadná velmi drahá. Mimo Londýn zaplatíte však až o polovinu méně. Pro zajímavost, vlak z Londýna do Manchesteru stojí od třiceti do sto padesáti liber, což závisí na tom, kdy si lístek pořídíte.
Na internetových stránkách www.londontransport.co.uk jsou k dispozici detailní informace o všech dopravních prostředcích v hlavním městě. Najdete zde trasy a ceny jízdného autobusů, vlaků, metra, tramvají, taxi služby nebo říční dopravy.
V britské metropoli se vyplatí koupit si celodenní jízdenku do metra za čtyři a půl libry než platit každý lístek zvlášť. Po dvou jízdách se vám to už rozhodně vyplatí. Ceny jízdného jsou rozděleny podle počtu pásem, která jsou různě vzdálená od centra.
Na poplatky za vjezd do centrálního Londýna se musí připravit ten, kdo cestuje automobilem. Před rokem byl zaveden tzv. congestion charge ve výši pět liber, výjimkou je víkend a svátek, kdy se neplatí. Částku je lepší uhradit do deseti hodin dopoledne, potom poplatek vzroste o dalších pět liber za administrativu.
Pro časté vjezdy je samozřejmě na místě pořízení permanentky. Povolení je k sehnání v trafikách, u benzínek, na poště a v některých parkovacích automatech. Systém kontroly je prováděn kamerou, takže zaplatit musí opravdu každý.
Na obvodech je placená zóna vyznačena písmenem C a na internetové adrese www.tfl.gov.uk/streets lze nalézt přehlednou mapku zóny.
Až na jednu výjimku je možné používat britské dálnice zdarma. Poplatek dvě libry za osobní auto je pouze na krátkém dálničním úseku označeném jako M6 Toll v místě obchvatu Birminghamu ze severní strany, který má zkrátit cestu řidičům mířícím na sever až o 45 minut. Pro tento směr je však možné použít i nezpoplatněnou dálnici M6.
S využíváním evropského řidičského průkazu nejsou ve Velké Británii žádné problémy. Informace o nich lze nalézt na stránkách agentury ministerstva dopravy odpovědné za vydávání řidičských průkazů a registraci vozů www.dvla.gov. uk.
Auto je možné si půjčit u jedné z půjčoven v případě, že je vám více než dvacet jedna let. Přitom někde je podmínkou i dvouroční praxe při řízení vozidla.

Zdravotní pojištění a důležitá telefonní čísla
Před cestou si stačí na pobočce své zdravotní pojišťovny v České republice vyzvednout a vyplnit formulář E 111. Každý občan EU totiž může využít služeb své pojišťovny také při cestách do Velké Británie. Bude-li zdravotnické služby potřebovat, budou mu poskytnuty jen ty základní. Proto je lepší sjednat si ještě klasické pojištění pro pobyt v zahraničí. Třeba stomatologická péče a služby optiky si pacienti ve Velké Británii hradí.
Na telefonním čísle 999 se dovoláte k požárníkům, na policii i na ambulanci. Informace britského Telecomu o telefonních číslech jsou na lince 118 500.

Ubytování
Oblíbené a hojně využívané je ubytování v menších penziónech typu "bed and breakfast", tj. ubytování se snídaní.
Ceny ubytování v hostelu začínají na osmnácti librách za noc, v penziónech a hotelech je to více. V nejlevnějších hotelech stojí pokoj kolem padesáti liber, v těch luxusních potom třeba až osm set liber.
Na serveru www.visitbritain.com je možné zadat místo pobytu a požadovaný typ ubytování a hned si můžete on-line rezervovat nocleh.

Stravování
Oběd v Londýně vás přijde na sedm až deset liber, v některém z početných řetězců rychlého občerstvení potom samozřejmě levněji. Hamburger stojí kolem jedné libry.
Ceny piva začínají na dvou librách, káva je ještě o něco levnější.

Nakupování a zábava
Londýn je podle nejrůznějších statistik nejdražším městem Evropy. Směrem na sever přitom ceny postupně klesají. Na druhé straně ceny potravin jsou v Británii prakticky srovnatelné s cenami kontinentální Evropy.
Vstupy do muzeí, divadel nebo kin, a to především v Londýně, jsou poměrně drahé. Do British museum je vstup zdarma, zatímco v oblíbeném museu Madame Thousand nebo v Toweru zaplatíte kolem čtrnácti liber.

Svátky, pracovní a prodejní doba
V Anglii, Walesu a Skotsku existuje osm oficiálních státních svátků, tzv. public a bank holidays. V Severním Irsku takových svátků mají deset. Svátky jsou označovány jako bank holidays proto, že o takovém dni zůstávají zavřeny všechny banky a tedy i naprostá většina ostatních institucí a obchodů. Připadne-li některý ze svátků na sobotu či neděli, je vyhlášen náhradní den volna obvykle v pondělí následující po takovém víkendu. V zemi je možno vyhlásit i mimořádný svátek/den volna, jako například při mimořádných slavnostních událostech u královského dvora. Přehled všech svátků je možno najít na adrese: www.dti.gov.uk/er/bankhol.htm
Obvyklou pracovní dobou ve většině úřadů a firem se rozumí čas mezi 9.00 hod a 18.00 hod. Ve sféře služeb jako jsou supermarkety, samoobsluhy a ostatní obchody je běžné, že jsou otevřeny dlouho do nočních hodin a některé pak i 24 hodin denně, kromě sobot a nedělí s otvírací dobou do 19.00, resp. 17.00. Britské hospody s čepovaným pivem zavírají ze zákona v 23.00; déle zůstávají otevřeny jen restaurace, bary a noční kluby.

Bezpečnostní situace
Kapesní nože ani plynové spreje si s sebou kvůli osobní ochraně na cesty rozhodně neberte.
Jejich držení je v Británii totiž velmi přísně postihováno. Každým rokem britská policie zadrží několik českých turistů cestujících s těmito předměty.
Nebezpečno může být v některých velkých městech, a to hlavně v nočních hodinách. Při pobytu u moře je také na místě věnovat velkou pozornost přílivu a odlivu. U britských ostrovů je rozdíl mezi hladinou rychlého přílivu a odlivu na mnoha místech i několik metrů.

Jazyk
V různých koutech Británie se lehce může stát, že místním obyvatelům nebudete rozumět. Britská angličtina je totiž známá svými regionálními odlišnostmi. Zatímco obyvatelé, a to především východního Londýna, používají tzv. cockney rhyming slang, lidé z Liverpoolu mluví dialektem zvaným scouse, kolem Birminghamu zase narazíte na brummie, u Newcastelu na geordie, v severní Anglii na yorkshire a konečně ve Skotsku na scottie.
Aby toho nebylo málo, ve Walesu asi 25 procent obyvatel mluví velšskou gaelštinou. Velština patří do skupiny keltských jazyků, společně se skotskou gaelštinou, kterou uslyšíte v některých regionech Skotska. Skot tak místo peněz/money používá dosh, večer se nedívá na televizi/television, nýbrž na telly.


Důležité kontakty
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Thunovská 14, Praha 1
118 00
tel: 257 402 111
fax: 257 402 296
web: www.britain.cz
e-mail: info@britain.cz

Obchodní oddělení
Na Příkopě 21
117 19 Praha 1
tel: 222 240 021-3
fax: 222 243 625
e-mail: tradeinvest.pragc@fco.gov.uk

Velvyslanectví České republiky ve Velké Británii
Embassy of the Czech Republic
26, Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
tel: 004420/72431115
fax: 004420/77279654,
KO-72437926
e-mail: london@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/london

Honorární konzulát České republiky ve Velké Británii
Honorary Consulate of the Czech Republic in Manchester
26 Church Street, Altrincham, Cheshire WA14 4DW
tel: 0044161/9289988
fax: 0044161/9268726
e-mail: Manchester@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát České republiky ve Velké Británii
Honorární konzulát Edinburg
12A Riselaw Crescent, Edinburgh EH10 6HL
tel: 0044131/4479509
fax: 0044131/4479509
e-mail: Edinburgh@honorary.mzv.cz

České centrum ve Velké Británii
Czech Centre
13 Harley Street, London W1G 9QG
tel: 0044207/3075180-3
fax: 0044207/3233709
e-mail: info@czechcentre.org.uk
web: www.czechcentre.org.uk


Zajímavé internetové adresy
www.i-uk.com - základní informace o Velké Británii, o její kultuře, ekonomice, o dopravě cestování, studiu nebo o možnostech ubytování
www.visitbritain.com - mapy měst, přehled dopravy - lze zadat cílovou destinaci a systém najde nejlepší trasu a způsob dopravy, server také informuje o různých typech ubytování
www.dti.gov.uk/er/bankhol.htm - přehled všech svátků v Británii
www.thetrainline.com - informace o britské železnici, vlakových řádech a trasách
www.picturesofEngland.com - velké množství fotografií z celého Spojeného království
http://www.bidb.com - komplex anotovaných internetových adres z různých oblastí - cestování, finance, nakupování, zdraví.
http://www.multimap.com - mapy Velké Británie - místopisné mapy, vyhledávání podle míst či PSČ .


Jazykový koutek
Češi se snaží překládat česká přísloví do angličtiny v domnění, že je cizinec pochopí. Britové ale mají celou řadu významově stejných přísloví, která se však trochu liší.
A stitch in time saves nine
Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.
Nothing ventured nothing gained
Kdo nehraje, nevyhraje.
Out of the frying pan into the fire
Z bláta do louže/Z deště pod okap.
Don't look a gift horse in the mouth
Darovanému koni na zuby nehleď.
That's the last straw
To je poslední kapka.
The best advice is found on the pillow
Ráno moudřejší večera.
Birds of a feather flock together
Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.
Soon learnt, soon forgotten
Lehce nabyl, lehce pozbyl.


Tradiční britská jídla nejsou ve světě příliš oblíbená
Angličané si před jídlem vzájemně nepopřávají dobrou chuť. Francouzi k tomu uštěpačně podotýkají, že to ani dělat nemusejí, jelikož vlastně ani není k čemu. Pravdou je, že anglická kuchyně si ve světě nevydobyla nijak skvělou pověst. Říká se dokonce, že Angličan dokáže sníst cokoli, pokud je to polito mátovou omáčkou.
"Dnes už vlastně nikdo běžně britské jídlo nejí. Abych byl upřímný, většinou není ani příliš chutné. Tradiční jídla si ale rádi dopřejeme v době svátků, hlavně o Vánocích, to nesmí chybět stuffed turkey čili nadívaný krocan," potvrzuje názor na britskou kuchyni jedenadvaceti letý Geraint Howells, student politologie z Walesu.
Dnešní Britové jsou úplně posedlí kari kořením. "Restaurace nabízející pálivá curry jsou velmi populární především mezi studenty. A to jak pro exotičnost, tak pro cenovou přístupnost," dělí se o své poznatky Magdalena Učíková, studentka, která jeden semestr strávila na vysoké škole v Londýně. "Indové se stali běžnou součástí ostrovní společnosti, dokonce provozují tradiční britská bistra se smaženými rybami, a to i v malých městech, kde mají specializované obchody s kuchařskými surovinami či sárí."
Na rozdílné vnímání tradic v moderní Británii narazíte i při stolování. Zatímco příslušníci starší, tedy tradičněji založené generace nazývají oběd dinner a lehčí večeři tea, pro zbytek ostrovanů je oběd zkrátka lunch a večerní hlavní jídlo potom dinner.
Jestliže si celý svět pochutnává na anglické snídani složené ze smažených vajec, slaniny, párků a kávy, Britové chroupají k snídani cereálie, toasty a pijí pomerančový džus.
Ačkoli typickým anglickým obědem je maso, brambory a zelenina, během dne Britové nejčastěji konzumují buď doma připravené sendviče s balíčkem chipsů (tady nazývané crisps), které si s sebou do školy či do práce nosí v plastových krabičkách, nebo rýžová či těstovinová jídla, samozřejmě s kari.
Mezi tato tzv. take-away food, tedy jídla s sebou, můžeme zařadit i bezmála sto let oblíbenou národní pochoutku fish and chips, rybu s hranolky. Tento fenomén v kornoutu z novin se stal populární už v šedesátých letech devatenáctého století a svůj vládní automobil kvůli němu nechal mnohokrát u pouličního stánku zastavit třeba Winston Churchill. V severní Anglii k jídlu ještě přidávají speciálně upravený hrách.
V Británii jsou rovněž populární nejrůznější koláče a pudinky. Ty tradiční, jejichž recepty se často dědí už stovky let z generace na generaci, se připravují už jen o svátcích a při výjimečných příležitostech. Jsou totiž velmi náročné na čas, ostatně jako většina britských tradičních jídel.
Ostrované jsou také velkými milovníky sýra, který se naučili vyrábět od Římanů. K dostání je přes čtyři sta místních druhů, přitom nejrozšířenější je Cheddar, Stilton, Red Leicester, Cheshire nebo Double Gloucester.
Žádné povídání o stravování v Británii se neobejde bez několika slov o čaji. Ten se dnes sice nemusí podávat tradičně o páté, ale stále platí, že pokud si chcete svůj šálek vychutnat opravdu po anglicku, čaj byste měli pít s mlékem.
Čajů, podle toho jak jsou podávány, existuje hned několik typů: High Tea a Low Tea, podle toho, zda se čaj pil u vysokého nebo nízkého stolu, a dále třeba Cream Tea, Sweet Tea nebo Full Tea. Poslední jmenovaný se od předchozích liší především tím, že se k němu nepodávají jen sladké zákusky, tzv. scones s džemem a šlehačkou, nýbrž také sendviče, a to samozřejmě bez kůrky.
Detailní informace o jídle ve Velké Británii včetně regionálních specialit, receptů a obrázků najdete na stránkách www.woodlands-junior.kent.sch.uk.
On-line je možné si objednat všechny britské pochoutky na stránkách www.britmart.net nebo www.britishtradicionals.com.


Britové a jejich kulinářské vynálezy
V roce 1756 dala Británie světu majonézu.
V roce 1762 John Montagu, hrabě ze Sandwich v jižní Anglii, "vynalezl" jídlo složené z kousku masa mezi dvěma plátky pečiva, které se dá jíst jednou rukou. Důvod? Mohl se tak i během jídla věnovat svému oblíbenému gamblerství.
V Británii byl vymyšlen recept na worcesterovou omáčku.
V roce 1902 spatřila světlo světa oblíbená hnědá kvasnicová pomazánka Marmite. Britové si ji mažou hlavně na toasty.
Mincemeat je náplň do vánočního koláče, která obsahuje rozinky, pomerančovou kůru, tuk a hodně cukru.
HP Sauce patří už více než jedno století k nejoblíbenějším hnědým omáčkám v Británii. Jméno pochází ze zkratky komor parlamentu (Houses of Parliament), kde byla poprvé připravována. Ostatně dodnes je Parlament zobrazen na její etiketě.
Anna, vévodkyně z Bedfordu, se v 19. století zasloužila o to, že se v Anglii objevil a natrvalo usadil zvyk pití čaje o páté.


Pracovní trh
Britský pracovní trh se otevřel také pro české občany. Přestože pracovní povolení, které bylo vyžadováno v minulosti, už nepotřebujete, neznamená to, že zde neplatí určitá pravidla.
"Na úřadě práce jsem vyplnil formuláře a obdržel pět kontaktů na zaměstnavatele, stejně jako Britové," popisuje čerstvé zkušenosti s nově otevřeným pracovním trhem Antonín Pavlíček, student VŠE, který odjel hledat štěstí do Bristolu. "Záleží na dobré angličtině a profesních dovednostech. Místa, kde tyto zkušenosti nepotřebujete, jsou špatně placená a většinou již obsazená Čechy, Poláky, Ukrajinci či Španěly."
Kromě úřadu práce je možné najít místo i přes lokální zprostředkovatelské firmy. Nejrůznějším "dohazovačům", je lepší se vyhnout. Práci, kterou nabízejí, lze většinou získat i přímo.
Hned jak začnete v Británii pracovat, je nutné zapsat se v tzv. programu pro registraci pracovníků – Workers Registration Scheme (WRS), a to nejpozději do jednoho měsíce. Váš zaměstnavatel má totiž povinnost zkontrolovat, jestli jste už o tuto registraci požádali.
Kromě osob samostatně výdělečně činných se musí registrovat všichni, kdo chtějí v Británii pracovat. Existuje však řada výjimek (práce jako au-pair), které najdete na adrese www.britain.cz.
Vyplněný formulář, který je k dispozici na webové adrese www.workingintheuk.gov.uk, pošlete na adresu:
Worker Registration Team
Home Office
Walsal Road
Cannock, WS11 0WS.
Váš zaměstnavatel si nechá kopii registračního formuláře, a poté co obdržíte potvrzení o registraci pracovníka, bude mu zaslána in tato kopie.
Výdaje na získání prvního potvrzení o registraci nejsou malé, je třeba počítat s padesáti librami, které nelze zaplatit v hotovosti. Vedle formuláře je nutné předložit dopis od zaměstnavatele, který potvrzuje, že u něho skutečně pracujete, dále dvě fotografie a cestovní pas nebo občanský průkaz.
Platnost je dvanáct měsíců. Potom, zůstanete-li zaměstnán u jednoho zaměstnavatele, můžete získat pracovní povolení pro občany tzv. Evropského hospodářského prostoru a další stejnou registraci už nepotřebujete. To platí i pro ty, kteří už v Británii před vstupem naší země do EU pracovali déle než rok.
Registrace zanikne, když během prvního roku práci ztratíte. Seženete-li si v Británii nové zaměstnání, musíte zažádat zase o nové povolení, předložit znovu všechny doklady, ale už nemusíte platit dalších padesát liber. Když se vám podaří najít jinou práci do tří měsíců, předchozí období se vám započítává do dvanáctiměsíční doby nepřetržité práce.
Nejlepší je obrátit se na organizaci Job Center Plus, nepochodíte naopak na Ředitelství pro imigraci a občanství, které žádné informace o nabídkách pracovních míst neposkytuje. Chcete-li se dozvědět něco o placení daní a příspěvků na pojištění, poradí vám na finančním úřadu Inland Revenue.
V Británii obvykle uznávají kvalifikaci, je dobré ověřit si srovnatelnost konkrétní kvalifikace na britském National Academic Recognition Information Centre. Konečné rozhodnutí o zahraniční kvalifikaci je na zaměstnavateli.
Ti, kteří žijí v rodině jako její další člen, pomáhají v domácnosti a je jim vypláceno kapesné, se nemusí v programu WRS registrovat. Jejich pobyt je vnímán jako možnost zdokonalení se v anglickém jazyce a poznání zdejší kultury.
Studenti můžou v Británii pracovat, aby si na studium vydělali. Jestliže se zapíší v programu registrace pracovníků, nebudou pro ně platit žádná omezení v počtu hodin práce.
Pro cizince je obtížnější dostat se v Británii na vyšší pozici. "V mnoha oblastech vyžadují zaměstnavatelé britský diplom, některá povolání bez něj nelze vykonávat. Příkladem může být zvěrolékařství," potvrzuje Magdalena Učíková, studentka žurnalistiky, která v Británii studovala. "Cesta k vyšším pozicím je nejprůchodnější přes britské školy, kde od letošního podzimu Češi platí 1125 liber za rok, tedy tolik co domácí. Školné je na všech univerzitách stejné," dodává.
O způsobu přijímání cizinců si školy rozhodují samy. Nejlépe na tom budou ti, kteří začnou studovat letos, protože od roku 2006 mohou ostrovní univerzity zvedat školné až na tři tisíce liber ročně.
Obecně platí, že britské instituce vyššího vzdělávání si určují výši poplatků za studium samy. Liší-li se zde poplatky pro studenty domácí a zahraniční, po prvním květnu 2004 je většina českých studentů považována za studenty domácí.
Aktuální podrobné informace o studiu v Británii lze získat na Department for Education and Skills, internetových stránkách agentury Education UK nebo UKCOSA.
Veronika K. Cvejnová


Užitečné adresy
Čeští uchazeči o práci se na britský trh práce mohou dostat přes program pro registraci pracovníků (Workers Registration Scheme – WRS). Chcete-li tedy v Británii pracovat, je nutné se zaregistrovat prostřednictvím formuláře, který je dostupný na internetových stránkách www.workingintheuk.gov.uk.
Ten pak zašlete poštou na adresu uvedenou na žádosti. Jestliže zde již legálně pracujete po více než dvanáct měsíců bez přerušení, bude na vás nahlíženo jako na kteréhokoliv občana Evropské unie a tento program se na vás vztahovat nebude.
Detailní informace naleznete na webových stránkách britského ministerstva vnitra nebo dalších adresách:
www.ind.homeoffice.gov.uk
www.workingintheuk.gov.uk
www.britain.cz
www.jobcentreplus.gov.uk
www.mzv.cz.uk