Cestování
Velkou část letů do Švédska zajišťují Scandinavian Airlines.
Podrobné a aktuální informace najdete na internetových stránkách letecké společnosti www.sas.se. Společnost nyní nabízí lety v nově upravených kategoriích Economy, Economy Flex a Business. Chce tak konkurovat nízkonákladovým leteckým společnostem.
Třída Economy nabízí nejnižší ceny spojené s omezenými službami typickými pro low cost společnosti. Kdo zvolí novou třídu Economy Flex, získá výhody jako přednostní odbavení, jídlo a pití na palubě zdarma. Více informací zjistíte na telefonu +420 605 572 635.
České aerolinie mají ve Stockholmu své kontaktní místo, které má telefonní číslo 0046 858 536 769. Další informace najdete na webové adrese ČSA www.csa.cz. Služby ostatních leteckých společností je možné vyhledat na serveru www.letuska.cz.
Informace o autobusovém spojení naleznete na stránkách společnosti Bohemia Eurolines www.bei.cz. Na vlaky je nejlepší informovat se přímo na telefonním čísle Českých drah 221 111 122.

Změny po 1. květnu 2004
Cestovat do Švédska lze buď s platným občanským průkazem, nebo pasem.
Švédské velvyslanectví v Praze ale i přesto cestujícím radí, aby si s sebou vzali spíše cestovní pas. Důvodem je dosud krátké členství České republiky v Evropské unii.
Chystáte-li se během svého pobytu ve Švédském království navštívit i Norsko, které není členem Evropské unie, pouze s občanským průkazem vás do této země nejspíš nevpustí.
Aktuální informace týkající se cesty do Švédska najdete na internetových stránkách Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu www.mzv.cz/stockholm.

Doprava
Na velmi dobře udržovaných silnicích narazíte zpravidla na ohleduplné švédské řidiče.
Vyplatí se důsledně dodržovat pravidla silničního provozu. Policisté s nikým nesmlouvají a pokuty jsou vysoké.
Rozsvícená světla motorových vozidel jsou samozřejmostí i během dne. Povinností je to sice pouze pro vozy registrované ve Švédsku, cestování to ale určitě usnadní všem. Navíc je neosvětlené vozidlo v řadě osvětlených téměř neviditelné.
Je třeba být připraven na časté přebíhání zvěře přes cestu. Především v severněji položených částech země to není žádnou výjimkou. Podle statistik se denně střetává s losem nebo sobem třicet až čtyřicet vozidel. Aktuální informace a pomoc v nouzi poskytuje autoklub ve Stockholmu na telefonním čísle 08 782 38 00.
Osobní automobily neplatí dálniční poplatky, autobusy a nákladní automobily ovšem zaplatit musí. Český řidičský průkaz platí samozřejmě i ve Švédsku - stejně jako řidičský průkaz občana kterékoli země Evropské unie. Všechny informace týkající se silničního provozu ve Švédsku lze nalézt na serveru www.vv.se.
Po celé zemi, včetně nejseverněji položených oblastí, je přes čtyři tisíce (většinou samoobslužných) čerpacích stanic. Na stránkách Swedish Petroleum Institute www.spi.se najdete mapy i s adresami benzinek, aktuální ceny paliva a nejrůznější statistiky spojené s ropným průmyslem.
Nejlevnější (dvoupásmová) jízdenka na MHD ve Stockholmu stojí třicet švédských korun (SEK). Cena jízdného se podle délky trasy může vyšplhat až na dvojnásobek této částky. Výhodnější proto je koupit si některou z turistických jízdenek.
V Göteborgu, druhém nejvýznamnějším městě království s 450 tisíci obyvateli, leží největší skandinávský přístav. Jako v jediném švédském městě v něm také jezdí tramvaje. Jsou modré a v létě se k nim přidají ještě historické vozy, které slouží jako atrakce pro turisty.
Jednorázová jízdenka MHD stojí v Göteborgu šestnáct korun, tzv. One Day Pass, tedy celodenní lístek, přijde na 40 SEK. Jeho koupě se začne vyplácet již při třetí jízdě. Více na www.goteborg.com.
Použití taxi je ve Skandinávii drahé. Ze stockholmského letiště Arlanda se do města svezete za čtyři sta až pět set švédských korun. Tatáž cesta vlakem Arlanda Express přijde na 180 SEK.
Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují například společnosti SAS, MalmöAviation, FlyMe, Skyways, FlyNordic a další.
Ti, kdo chtějí poznat Švédsko na kole, jistě ocení server www.northsea-cycle.com. Ten nabízí informace o cyklostezkách měřících kolem šesti tisíc kilometrů, které vedou celou Skandinávií a také podél pobřeží Velké Británie a Německa. Najdete zde informace o trasách, památkách nebo ubytování.
Mezi švédskými městy jsou často značné vzdálenosti, především na severu země. Když Švédové hovoří o vzdálenostech, často používají míru "mil". Mají tím na mysli švédskou míli, která je dlouhá deset kilometrů.
Při plánování jednotlivých cest po království může pomoci server Michelin Journey Planner dostupný na internetových stránkách www.viamichelin.com. Jsou zde mapy, informace o aktuálním počasí, ubytování, restauracích a možnostech dopravy s aktuálními cenami a jízdními řády.
Detailní informace o všech typech dopravy lze získat na serveru www.visit-sweden.com v oddělení "getting around". Tam je možné zvolit jednotlivé druhy dopravních prostředků a zjistit jejich intervaly, ceny i trasy.

Stravování a švédská kuchyně
Dagens rätt, neboli "jídlo dne" nabízí velké množství restaurací, jídelen a cafeterií mezi 11. a 14. hodinou.
Mezi Švédy je to populární a cenově výhodný způsob, jak se najíst "venku". V ceně od 60 do 80 korun (podle typu restaurace) jsou v něm často vedle hlavního jídla zahrnuty ještě salát, káva a další nealkoholický nápoj.
Švédská kuchyně má po světě velmi dobrou pověst. Za posledních několik let to byli právě švédští kuchaři, kteří si odnášeli medaile z nejrůznějších mezinárodních kulinářských soutěží. Rivalita v oblasti stravování je tradičně mezi hlavním městem a Göteborgem. Soutěží se o to, kolik městských restaurací bude v exkluzívním průvodci po nejlepších stravovacích zařízeních, tzv. Guide Rouge. Stockholm jich má zatím zapsaných pět, Göteborg o dva méně.
Původní význam celosvětově známého švédského stolu, tedy bufetové formy samoobslužného stravování, v překladu znamená stůl plný obložených chlebíčků.
Nabízené pokrmy se během roku mění podle právě probíhající sezóny. Sobí nebo losí maso s brusinkami patří mezi místní speciality, které se rozhodně doporučuje ochutnat. V polovině srpna, kdy začíná račí sezóna, je zase oblíbená konzumace raků, nejčastěji připravených v koprovém láku.
Z darů moře se setkáte nejspíše s hustou lososí polévkou a s baltským sleděm. Oblíbené slané máslo si Švédové mažou na typický bílý sladký chléb.
Švédská kuchyně má opravdu vysoký standard. Jídla jsou vždy čerstvá, jejich vzhled je prakticky dokonalý, servírování v čistém prostředí se považuje za samozřejmost.
Ceny jídel a nápojů jsou ovšem často překvapivě vysoké. V bufetu na dálničním odpočívadle přijde káva až na dvanáct korun. Větší skupině zákazníků v některých bufetech nabízejí i slevu. Systém slev je ostatně častý při nákupech většího počtu kusů například v supermarketech.
Švédské restaurace jsou skandinávsky drahé. Módou jsou proto domácí večírky, na kterých se vaří většinou exotická jídla z potravin zakoupených v obchodech. Více o cenách potravin a dalších aktualitách ze Švédského království na internetové adrese www.severskelisty.cz.
Nákup alkoholu je ve Švédsku obtížnější než u nás. Je drahý a seženete ho jen v některém ze speciálních státních obchodů tzv. Systembolaget (v celé zemi je jich jen čtyři sta dvacet). Pivo v nich stojí kolem deseti korun, láhev vína přijde na 45 SEK. Na stránkách www.systembolaget.se najdete sortiment, ceny a pravidla prodeje v těchto obchodech. V pátek a ve dny před svátky se v nich tvoří dlouhé fronty. O víkendu totiž mají zavřeno. Často využívaným způsobem, jak tento problém obejít a nakoupit levněji velké množství alkoholu, jsou trajekty do Dánska nebo do Pobaltí.

Ubytování
Pro cizince je Švédsko drahé zejména kvůli vysokým cenám potravin a ubytování.
Včetně snídaně zaplatíte za osobu a jednolůžkový pokoj v jednohvězdičkovém hotelu ve Stockholmu 450 SEK za noc. Dvouhvězdičkové hotely si účtují nejméně pět set švédských korun.
Aktuální informace o jednotlivých druzích ubytování, včetně ceny a možnosti rezervace, lze získat v turistických informačních kancelářích rozlišených podle typu poskytovaných služeb modrým, žlutým nebo zeleným písmenem "i". Dobré je také navštívit server Švédské turistické kanceláře www.turism.se či www.hotelsinsweden.net.
Prohlédnout nebo rezervovat si pokoj v hotelu je také možné přes internetové stránky www.hotellguiden.se. Zařízení typu "bed and breakfast" (nocleh se snídaní) najdete na www.bedbreakfast.a.se. Další typy ubytování po celém Švédsku jsou na serverech www.gastrummet.com nebo www.bopalantgard.org. O youth hostelech více na www.svif.se.
Informace o kempech obsahují stránky www.camping.se. Za stan zaplatíte kolem 100 SEK za den, za chatu potom o dvě stě švédských korun víc.
Netradiční ubytování nabízí každoročně vždy znovu vystavěný Ledový hotel. Detailní informace o něm najdete na www.icehotel.com.

Zdravotnictví a pohotovost
Českému občanovi je zaručena stejná zdravotní péče jako občanům Švédského království.
Je ale třeba mít s sebou formulář E111, který dokládá, že je cestující zdravotně pojištěn (vyzvednete si ho před cestou ve své zdravotní pojišťovně). Protože si ale Švédové některé zákroky platí, je vhodné sjednat si i klasické pojištění na cesty, které by v případě potřeby krylo právě placené zákroky.
Na stránkách www.hsn.sll.se lze získat všechny aktuální informace o adresách nemocnic nebo cenách placených služeb.
Lékárny, neboli "apotek", fungují ve všední dny od devíti ráno do šesti večer, v sobotu jen do dvou hodin odpoledne. Na webových stránkách www.apoteket.se se lze dozvědět aktuální informace o cenách, otevíracích dobách, službách a adresách nejbližších lékáren.
Na bezplatném telefonním čísle 112 přivoláte policii, hasiče i první pomoc.

Pravidla a zvyklosti
Švédské právo "Allemansrät", tj. právo pro každého, je důležitou součástí švédské společnosti.
Základním pravidlem chování je "nerušit a neničit".
Například jednu noc je dovoleno stanovat a koupat se na cizím pozemku. Nelze ale přitom vstupovat na rodinný pozemek, do hájené parcely či do pole s obilím.
Sbírat houby a lesní plody je povoleno jen pro vlastní spotřebu, rozdělávat oheň v suchém lese nebo na skalách je zakázáno.
Mapy jednotlivých regionů, konkrétní omezení a pravidla, aktuální informace nebo i odstrašující výše pokut lze nalézt na stránkách Swedish Enviromental Protection Agency www.naturvardsverket.se.
Detailní informace o počasí po celém království zase jsou na webu Švédského meteorologického institutu www.smhi.se.

Peníze
Švédové v referendu odmítli nahrazení národní měny eurem, a proto se v zemi stále platí švédskými korunami.
Švédská koruna SEK se dělí na 100 öre a v přepočtu se pohybuje kolem hodnoty 3,5 Kč. Poplatek ve směnárnách je mezi dvaceti a pětatřiceti švédskými korunami (podle množství měněných peněz). Aktuální kurs je možné sledovat na internetových stránkách burzy cenných papírů ve Stockholmu www.xsse.se nebo stránkách České národní banky www.cnb.cz.
Švédské banky mají obvykle otevřeno od půl desáté do tří odpoledne, jednou týdně potom zavírají až v šest večer. Delší pracovní dobu mají pobočky bank na letištích, v přístavech a na vlakových nádražích.
Švédové používají velmi často platební karty, kterými platí i menší částky. Bez problémů lze používat například American Express, Diners Club, Visa nebo Eurocard.

Služby a nakupování
Ve Švédsku lze (v porovnání například s Německem) výhodněji pořídit výrobky ze skla, sportovní vybavení nebo oblečení.
Cenově výhodné nabídky jsou označeny nápisy "Rea", "Extrapris" nebo "Fynd".
Ve velkých městech pošty, jak je známe my, už zhruba dva roky nefungují. Většina poštovních zásilek se přijímá a odesílá například ze samoobsluh a jiných míst k tomu určených. Existuje také instituce jménem Svensk kassaservice, kde je možné platit účty. Poštovní známky v rámci Evropy stojí deset švédských korun.
Velké obchodní domy jako Ahlens nebo Nordiska kompaniet zavírají až v osm hodin večer, a to každý všední den.
V ceně služeb nebo při platbě v restauracích je do celkové útraty zahrnuto i spropitné. Jestliže jsme se službami velmi spokojeni, můžeme dát personálu ještě menší částku navíc.

Práce ve Švédsku
Cizinci mohou ve Švédsku pracovat bez pracovního povolení po tři měsíce.
Během této doby lze v zemi žít i bez oznámení místa pobytu. Poté je povinností zaregistrovat se na nejbližším migračním úřadě a zažádat o povolení k pobytu. Tato služba je bezplatná. Stejnou povinnost mají i studenti.
Všechny potřebné informace o registraci naleznete na stránkách švédských migračních úřadů www.migrationsverket.se.
Předpokládá se, že na toto období máte dostatek finančních prostředků, i když je třeba mít na paměti zdejší vysokou cenovou hladinu. Především služby jsou v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie velice drahé. Životní náklady na měsíc pro jednu osobu včetně výdajů na bydlení činí okolo 5800 švédských korun.
Všichni občané unie i jejich rodiny musí podat individuální žádost o vystavení povolení k pobytu (formulář "Application for residence permit").
Pokud se rozhodnete zažádat o pracovní povolení předem, můžete tak učinit na švédském velvyslanectví v Praze: výhodou je, že obdržíte národní registrační číslo v prvních měsících po příjezdu.
Pokud budete chtít ve Švédsku pracovat, potřebujete doložit kopii svého občanského průkazu či pasu a písemné potvrzení o zaměstnání (podepsané zaměstnavatelem), které bude obsahovat údaje o tom, na jak dlouhou dobu vás hodlá zaměstnat. V případě, že je vaše pracovní smlouva uzavřena na jeden rok, získáte povolení k pobytu na pět let.
Najít práci není vždy jednoduché. Švédové přijímají většinu nabízených prací, takže poptávka není tak velká jako v jiných zemích. Pracovní trh je vcelku nasycený. Ve Švédsku se nejlépe hledá zaměstnání přes osobní kontakty.
Snáze se hledá práce těm, kteří ovládají švédštinu. Pokud uchazeč neumí švédsky, je důležitá znalost angličtiny. Bez ní se lépe placené místo hledá jen velmi těžko.
Podle evropských směrnic se uznávají kvalifikace lékařů, veterinářů, zdravotních sester, architektů či právníků. U těchto profesí stačí pouze předložení diplomu či osvědčení.
Žadatel o práci se může také zaregistrovat u personálních agentur, které mají své databáze na internetu. Informace o trhu práce naleznete na www.ams.se.
Základní podmínkou úvahy směřující k rozhodnutí, zda hledat ve Švédsku zaměstnání, je dosažená kvalifikace. Šanci mají některé odborné dělnické profese, které pro tamní pracovní sílu ztratily přitažlivost.
Zájem je například o svářeče či mechaniky, ale třeba i o konstruktéry. Jako všude ve světě i ve Švédsku se hledají vysoce kvalifikovaní experti v oboru moderních technologií. Ale úplně bez šance není asi nikdo: velké množství zahraničních pracovníků totiž zaměstnává švédské stavebnictví.
Průměrná měsíční mzda se podle statistik za šest let (1995 až 2000 včetně) zvýšila o 2200 švédských korun. Kompletní statistiku o výši platů vydává Švédský statistický úřad na www.scb.se





041119-e15 ()


Užitečné adresy

Velvyslanectví Švédska v České republice
Úvoz 13, P. O. Box 35, Praha 6
162 12
tel: 220 313 200
fax: 220 313 240
email: ambassaden.prag@foreign.ministry.se
Obchodní oddělení
Štěpánská 57, Praha 1
110 00
tel: 222 242 000
fax: 224 213 026
Velvyslanectví České republiky ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Box 26156
114 32
tel: 00468/4404210, 4404225, 4404219
fax: recepce-00468/4404235
e-mail: stockholm@embassy.mzv.cz,
recepce-info_stockholm@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/stockholm
Honorární konzulát České republiky ve Švédsku/Göteborg
Bryggerigatan 13, Grebbestad 45772
tel: 0046525-10490
fax: 0046525-10490
e-mail: Goteborg@honorary.mzv.cz, antonin.petr@swipnet.se
Honorární konzulát České republiky ve Švédsku/Malmö
Skanditrä AV, Västergatan 22, Malmö 21121
tel: 004640/973698
fax: 004640/120382
e-mail: Malmö@honorary.mzv.cz
České centrum ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Box 261 56
100 41
tel: 00468/4404239
fax: 004684112855
e-mail: ccstockholm@czech.cz
web: www.czechcentres.cz/stockholm


Internetové adresy
www.geocities.com/stsfse - Česko-slovensko-švédská společnost
www.severskelisty.cz - Časopis o skandinávských zemích, který vydává sdružení jejich českých příznivců - Severská společnost.
www.ud.se - Švédské ministerstvo zahraničních věcí - Informace o zahraniční politice země, mezinárodní spolupráci a o Švédském království (kultura, ekonomika, obchod).
www.yahoo.se - Link server
www.sweden.se - Virtual Sweden
www.si.se - Švédský institut
www.gulasidorna.se - Žluté stránky
www.foodfromsweden.se - Receptáře
www.vader.se - Počasí
www.dn.se - Deník Dagens Nyheter - Aktuální informace z politiky, ekonomiky, financí a dalších oblastí života ve Švédsku
www.scb.se - Statistický úřad - Katalog statistických publikací, statistické databáze, oficiální statistiky z různých oblastí činnosti